Česko | 3D tisk | Tiskárny

Bláznivý světový rekord: U Průši v jeden okamžik hučelo přes tisíc 3D tiskáren

Pokud jste se minulý pátek procházeli poblíž pražského nádraží v Holešovicích, možná se k vám skrze pootevřená okna doléhal hukot z blízké několikapatrové budovy, kterou už před lety obsadil největší český výrobce stolních 3D tiskáren Prusa Research.

Dítě českého propagátora 3D tisku a dnes i úspěšného podnikatele Josefa Průši nedávno překonalo metu 130 tisíc prodaných kusů a dnes podle odhadů tvoří až 10 % celosvětového trhu se stolními 3D tiskárnami.

Rychlý vývoj a odběratelé z celého světa

Firma je vyrábí přímo ve své holešovické továrně, přičemž zaměstnává i hromadu schopných inženýrů, kteří technologii za pochodu neustále zlepšují a oproti běžným průmyslovým výrobcům okamžitě promítají do produktů, které poté míří do celého světa.

Klepněte pro větší obrázek
Loni na jaře firma otevřela v suterénu budovy PrusaLab – hackerskou dílnu pro kutily všeho druhu z Prahy a okolí (situace v červnu 2018)

V několikapatrové budově se neustále kompletují stovky strojů, a tak v Prusa Research rozhodli, že se pokusí překonat dosavadní světový rekord v počtu souběžně tisknoucích 3D tiskáren. Neptejte se na to, k čemu je takový rekord vlastně dobrý, dle fotografií to ale byla rozhodně zajímavá podívaná.

1 096 3D tiskáren v jeden okamžik

V Holešovicích se v pátek nakonec rozběhlo rovnou 1 096 3D tiskáren Original Prusa i3, přičemž dosavadní rekord z roku 2014 byl překonán téměř sedmkrát (tehdy tisklo pouze 159 strojů).

Neoficiálně přitom Prusa Research držel rekord už několik let, v baráku totiž neustále pracuje až několik set kusů, které tisknou součástky pro nové tiskárny.

Klepněte pro větší obrázek
Josef Průša a jeho hučící hračky

„Na naší farmě vytiskneme každý den díly pro až pro 300 nových 3D tiskáren. Zároveň doslova v každé kanceláři ve firmě najdete jednu nebo více tiskáren, a to včetně místnosti účetních nebo nákupčích. Rekord je takovým připomenutím toho, jak univerzální může 3D tisk být – používat jej můžete ve výrobě, v prototypování i čistě pro radost a zábavu,“ okomentoval událost šéf Prusa Research Josef Průša.

Diskuze (13) Další článek: Porovnali chytré asistenty: Google stále vede, Siri a Alexa ale dotahují

Témata článku: Hardware, Byznys, Česko, 3D tisk, Tiskárny, 3D, Original Prusa, Prus Research, Holešovice, Okamžik, Tiskárna, Hukot, Řek, Tiskař, Praha a okolí, Holešov, Světový rekord, Rekord, Josef Průša

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5