3D tisk | Česko | Tiskárny

Bláznivý světový rekord: U Průši v jeden okamžik hučelo přes tisíc 3D tiskáren

Pokud jste se minulý pátek procházeli poblíž pražského nádraží v Holešovicích, možná se k vám skrze pootevřená okna doléhal hukot z blízké několikapatrové budovy, kterou už před lety obsadil největší český výrobce stolních 3D tiskáren Prusa Research.

Dítě českého propagátora 3D tisku a dnes i úspěšného podnikatele Josefa Průši nedávno překonalo metu 130 tisíc prodaných kusů a dnes podle odhadů tvoří až 10 % celosvětového trhu se stolními 3D tiskárnami.

Rychlý vývoj a odběratelé z celého světa

Firma je vyrábí přímo ve své holešovické továrně, přičemž zaměstnává i hromadu schopných inženýrů, kteří technologii za pochodu neustále zlepšují a oproti běžným průmyslovým výrobcům okamžitě promítají do produktů, které poté míří do celého světa.

Klepněte pro větší obrázek
Loni na jaře firma otevřela v suterénu budovy PrusaLab – hackerskou dílnu pro kutily všeho druhu z Prahy a okolí (situace v červnu 2018)

V několikapatrové budově se neustále kompletují stovky strojů, a tak v Prusa Research rozhodli, že se pokusí překonat dosavadní světový rekord v počtu souběžně tisknoucích 3D tiskáren. Neptejte se na to, k čemu je takový rekord vlastně dobrý, dle fotografií to ale byla rozhodně zajímavá podívaná.

1 096 3D tiskáren v jeden okamžik

V Holešovicích se v pátek nakonec rozběhlo rovnou 1 096 3D tiskáren Original Prusa i3, přičemž dosavadní rekord z roku 2014 byl překonán téměř sedmkrát (tehdy tisklo pouze 159 strojů).

Neoficiálně přitom Prusa Research držel rekord už několik let, v baráku totiž neustále pracuje až několik set kusů, které tisknou součástky pro nové tiskárny.

Klepněte pro větší obrázek
Josef Průša a jeho hučící hračky

„Na naší farmě vytiskneme každý den díly pro až pro 300 nových 3D tiskáren. Zároveň doslova v každé kanceláři ve firmě najdete jednu nebo více tiskáren, a to včetně místnosti účetních nebo nákupčích. Rekord je takovým připomenutím toho, jak univerzální může 3D tisk být – používat jej můžete ve výrobě, v prototypování i čistě pro radost a zábavu,“ okomentoval událost šéf Prusa Research Josef Průša.

Diskuze (13) Další článek: Porovnali chytré asistenty: Google stále vede, Siri a Alexa ale dotahují

Témata článku: Hardware, Byznys, 3D tisk, Česko, Tiskárny, 3D, Tiskař, Josef Průša, Praha a okolí, Original Prusa, Okamžik, Rekord, Holešovice, Tiskárna, Světový rekord, Prus Research


Určitě si přečtěte

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 233

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 158


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11