Bláznivé aplikace, které používají Google technologie

Google nabízí skoro pro každou svou službu API, komunita tedy v průběhu let stvořila obrovské množství webových aplikací. Některé z nich jsou opravdové originály.

Na Živě.cz jsme snad psali už o všech aplikacích ze stáje Googlu, které si to alespoň trochu zaslouží. Pak tu jsou ale desítky a stovky webových stránek a programů, které nějakým způsobem využívají aplikační rozhraní Googlu a jejichž účel je občas tak bláznivý, že si svou řádku textu u nás zaslouží také.

Takový malý katalog skutečně netradičních neoficiálních Google aplikací shromažďuje web Goollery s podtitulkem „A collection of awesome Google related projects from people around the world“.Vybral jsem několik z nich, které patří k těm nejpoužitelnějším, přesto však tento článek berte protentokrát s rezervou, dnes rozhodně nepůjde o žádnou vědu, ale spíše o softwarové gadgety a „geekoviny“.

Vizitka „vygoogli si mě“

Klasické papírové vizitky v éře elektronické komunikace tak trochu ztrácí na důležitosti, takže se někteří snaží alespoň zaujmout. Existují vizitky, jejichž jediným obsahem je QR kód nebo Microsoft Tag, a pokud se chcete dozvědět více, musíte obrazec vyfotit v mobilu a zpracovat jej QR čtečkou. Na webu Pleaseenjoy.com ale přišli ještě na něco mnohem jednoduššího. Google o nás ví vše a „egosurfing“ je docela zábavná činnost, kterou se v době volna baví nejeden z nás, proč by tedy vizitka nemohla vypadat rovnou jako na obrázku níže?

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vizitka vygoogli si mě (PDF šablona)

Bing a Google dohromady

O své slovo se od jara hlásí staronový vyhledávač od Microsoftu Bing, který staví na předchozím Live Search a MSN vyhledávači. Krátce na to samozřejmě každý začal srovnávat Bing s Googlem a na webu se objevilo několik srovnávacích stránek, které zobrazí výsledky z obou vyhledávačů pěkně vedle sebe. Na Živě.cz jsme psali o jednoduchém skriptu Bingle, dalším takovým pak může být skoro totožný Google Bing Comparsion.

Klepněte pro větší obrázek
Google Bing Comparsion

Google Mirror

Pokud rádi vyhledáváte na Googlu, ale výsledky čtete v zrcadle, možná oceníte bláznivou aplikaci Google Mirror, což je vlastně zrcadlově obrácený Google. Problémy má s češtinou a dalšími speciálními znaky, pokud ale chcete být v kolektivu za pořádného „geeka“, Mirror je pro vás to pravé.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Google Mirror, vyhledávač v zrcadle

Guess The Google

Guess The Google je logická hra napsaná ve Flashi, která bude bavit především zdatnější angličtináře. Program vygeneruje několik sad obrázků z vyhledávače Google na zadané klíčové slovo a vaším úkolem není nic jiného, než v časovém limitu toto slovo uhádnout.

Klepněte pro větší obrázek
Uhádnete klíčové slovo?

TimeTube

Když vyhledáte na YouTube videa odpovídající termínu „Praha“, vyskočí na vás desítky a možná i stovky krátkých šotů. A teď si představte, že byste chtěli dát to množství videí do nějakého časového kontextu – třeba seřadit v časové ose. Přesně toto umí TimeTube, který záznamy z YouTube vykresli do pěkného diagramu včetně popisků.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Časová osa TimeTube s videi z YouTube

In B-Flat

Představte si šachovnici dvaceti YouTube přehrávačů, které slouží jako MIDI nástroje. Každý vytváří jednu stopu, kterou můžete pustit v libovolném okamžiku a z docela autonomních videí si tak můžete namixovat zcela unikátní song. Záleží pouze na tom, v jakém okamžiku spustíte které video a kolik jich spustíte naráz. Zdá se to být jednoduché. In B-Flat není aplikací v pravém slova smyslu, ale zajímavou ukázkou hudební synchronizace a mixování zvuku.

Klepněte pro větší obrázek
Hudební mixážní pult složený z YouTube videí

GeoQuake

A nakonec autíčka. GeoQuake je jedna z mnoha variant na stařičké GTA, jen je postavena na mapovém podkladu Google Earth, spouští se ve Flashi a účelem není přejíždět chodce, ale spíše zabít polední pauzu. Po leteckých snímcích Googlu se tedy můžete prohánět v osobním automobilu, autobusu nebo kamionu.

 Klepněte pro větší obrázek
S kamionem na Staromák? Žádný problém

Ohio Piano

Další střelenou aplikací postavenou nad Google Mapami má na svědomí jistý geograf se zálibou ve hře na piáno. Vytvořil aplikaci s mapou amerického Ohia a s vyobrazením všech zdejších okresů. Pokud na některý okres klepnete myší, ozve se určitá klávesa piana, takže si vlastně můžete „na Ohio“ i zahrát, k dispozici je totiž celá stupnice tónů. A aby toho nebylo málo, předdefinované jsou i některé skladby a demografické žebříčky, takže si třeba můžete přehrát žebříček okresů podle poměru žen v populaci, kdy se postupně ozve okres po okresu.

Klepněte pro větší obrázek
Netradiční hudební nástroj

Polar Oposite

Kdo jsou naši protinožci? Tedy jaká země leží přesně na opačné straně světa? Občas se říká, že to je Austrálie, to je ale zažitý omyl, na druhé straně světa je totiž z pohledu Čech, Moravy a Slezska jen pustý a širý Pacifik. Nejblíže je sice Nový Zéland, ale i ten je „protizemí“ leda tak pro Španělsko. Austrálie je „protizemí“ pro střed Atlantického oceánu a částečně i pro Kanárské ostrovy. Libovolný protipól na glóbu si můžete najít pomocí aplikace Polar Oposite.

Klepněte pro větší obrázek
Kde jsou protinožci?

Na webu Goollery najdete ještě mnoho dalších existujících aplikací, webu nebo prostě jen nápadů, jak využít prostředky Googlu k nějaké zcela netradiční záležitosti. Právě poměrně bohaté aplikační rozhraní téměř všech aplikací od Googlu a fenomén sanfranciské společnosti činí z internetového hegemona permanentně živý organizmus, který se nemusí prodávat reklamou, ho totiž prodává sama komunita a to konkurenci stále chybí.

Diskuze (15) Další článek: Google ví jak rozšířit Chrome, míří k OEM výrobcům

Témata článku: Google, Technika, Internet, Web, Awesome, Google+, Song, Guess, GTA 4, APL, Ohio, Mixážní pulty, GTA 5, Kanárské ostrovy, Osobní automobil, GTA, Technolog, Krátký šot, Flat, Polar, Zrcadlo, GTA V, Logická hra, MirrorPozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Nejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

Nejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

** Sbírka nejhorších plagiátů mezi mobilními telefony ** No name výrobci kopírují prakticky všechno, až na hardware ** Možná zde najdete i falešného dvojníka svého mobilu

Martin Miksa
AliExpressČínaKuriozita
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily pod stromeček. Některé zvládnou i WhatsApp

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily pod stromeček. Některé zvládnou i WhatsApp

** Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí ** Někomu ale k používání stále bohatě postačují ** Z nabídky dostupných modelů vybíráme 15 nejlepších

Jan Láska
Nákup a ceny
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android