Blacksmith Genesis: 3D tiskárna a skener v jednom

První univerzální kompaktní 3D tiskárna, která zároveň obsahuje i trojrozměrný skener objektů – to vše v miniaturním balení s možností tisku i velkých objektů.

Na trhu je už dnes obrovské množství levných 3D tiskáren, které jsou určené pro kutily a domácnosti i menší týmy. Konstrukce se mnohdy výrazně liší a stejně tak jejich parametry. Minulý rok jsme vám přinesli přehled hodně levných 3D tiskáren, kterých už také vzniká hodně.

Tvůrci multifunkční 3D tiskárny Blacksmith Genesis na to šli ale od začátku tak, aby využití tiskárny pro tisk trojrozměrných objektů bylo co nejjednodušší a v rámci malé velikosti bylo možní i skenování.

Naskenovat a vytisknout

Studenti technologické univerzity Nanyang se v rámci inkubátoru NTUitive vrhli do projektu multifunkční 3D tiskárny Blacksmith Genesis, kterou bude moci používat každý. Cílem tak bylo v malém prostoru poskytnout nejen trojrozměrný tisk objektů, ale zároveň jejich trojrozměrné skenování.

Klepněte pro větší obrázek
Blacksmith Genesis - 3D tiskárna a 3D skener v jednom

Aby vše dokázali dostat do kompaktní konstrukce, využívají vlastní patentovaný systém rotační plochy, která se používá nejen při skenování, ale i při tisku. Tisková hlava tak nemusí mít tolik místa pro pohyb – stačí pohyb pouze ve dvou směrech podobně jako u klasické 2D tiskárny. Vše začíná skenováním, takže uživatel ani nepotřebuje něco navrhovat. Vložený objekt je snímán nejen klasickou kamerou s rozlišením 5 MPix, ale také laserem.

Klepněte pro větší obrázek

Rotace zahrnuje celkem 1 200 kroků a předmět o maximální velikosti 21 × 16 cm je naskenován za přibližně šest minut. Je ale potřeba počítat s tím, že skenování průhledných nebo zcela černých objektů není optimální. Pro tyto případy lze ale objekt trochu „napudrovat“ nějakou formou prášku.

Pomocí vlastního softwaru Blacksmith Sorcerer jsou naskenované body spojené do přesného 3D modelu, který je možné okamžitě vytisknout. Samotný tisk trojrozměrných objektů používá techniku FDM a poskytuje rozlišení 50 až 200 mikronů. Mezi podporované materiály patří PLA s průměrem 1,75 mm. Maximální velikost objektu může být až 23 × 16 cm. Zmíněný software pracuje se soubory typu .STL a .OBJ.

Malé rozměry a jednoduché ovládání

Celá tiskárna je vzhledem k dovednostem poměrně malá – 35 × 41 × 13,8 cm a má hmotnost šest kilogramů. Konstrukce je vyrobena z hliníku, takže je i poměrně pevná. Maximální spotřeba nepřekročí 100 W, přičemž pro spojení s počítačem lze využít USB rozhraní.

Klepněte pro větší obrázek
Kompaktní rozměry a multifunkce? Skvělá konstrukce

Díky integrovanému slotu na SD karty lze ale tisknout i přímo z karty. Do budoucna se plánuje i podpora Wi-Fi pro bezdrátový tisk. Jednou ze zajímavých vychytávek je i využití interní kamery pro sledování stavu tisku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka vzdáleného streamování obrazu, software a porovnání velikostí konkurentů

Jak jsme zatím u 3D tiskáren zvyklí, výroba trvá poměrně dlouho (15 minut až několik hodin) a pomocí streamování obrazu lze kontrolovat stav třeba na mobilním telefonu i když nejste přímo u tiskárny. Pokud zjistíte, že je něco špatně, lze na dálku také tisk ukončit.

Klepněte pro větší obrázek

Aplikace pro ovládání je vytvořená v prohlížeči, takže funguje na většině operačních systémů.

Vyšší cena, ale chytrý přístup

Multifunkční tiskárna Blacksmith Genesis už minulý rok úspěšně prošla kampaní na Indiegogo, kde byly první kusy k dostání i za výhodnou cenu 1 200 dolarů. Finální verze by měly být dostupné od června tohoto roku, přičemž cena je poměrně vysoká – 2 200 dolarů, což je přibližně 60 000 Kč s DPH. Předobjednávat lze přímo na oficiálních stránkách Blacksmith.

Za takovou cenu už je to spíše zařízení ideální pro menší týmy a pro tvorbu rychlých prototypů, které jsou spojené i s přesným skenováním. Chytré řešení rotační plochy a zjednodušené konstrukce hlavy pro tisk i větších objektů v rámci malého prostoru je ale určitě velmi zajímavé. Do budoucna může taková konstrukce umožnit mnohem nižší ceny a menší velikosti 3D tiskáren.

Diskuze (18) Další článek: Zprávy Živě: Lenovo má ostudu. Instalovalo adware

Témata článku: Hardware, 3D tisk, Tiskárny, 3D, Malý objekt, Maximální spotřeba, Patentovaný systém, Multifunkční tiskárna, Genesis, Tiskař, Tiskárna, Skener, Technologická vychytávka, Tisková hlava, Nanya, Flower, NTU, Jet Fusion, HP multi jet Fusion, Ideální laser, Trojrozměrný tisk, Vložený objekt, FDM, Trojrozměrný objekt, Sken, Tiskárny na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 96

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači