Chat | Instant Messaging | Blackberry

BlackBerry Messenger skončí v poslední květnový den. Zůstane jen placená verze Enterprise

BlackBerry Messenger skončí v poslední květnový den. Zůstane jen placená verze Enterprise

Komunikační program BlackBerry Messenger, známý také pod zkratkou BBM, skončí 31. května. Provozovatel Emtek Group oznámil svůj záměr na blogu s tím, že hlavním důvodem je odliv uživatelů na jiné platformy.

BlackBerry Messenger před třemi roky prožil takovou malou reinkarnaci, kdy byly uvolněny mobilní aplikace pro operační systémy Android a iOS. Navzdory této snaze nedokázala služba přilákat nové uživatele a ty stávající ztrácela ve prospěch jiných komunikačních prostředků.

Čas říci „Sbohem!“

Autoři aplikace vyjádřili svou hrdost z toho, co se jim dosud podařilo vybudovat, nicméně ve čtvrtek padlo definitivní rozhodnutí BBM pro běžné uživatele ukončit. Pro další informace pak odkazují klienty na stránku s odpověďmi na nejčastěji kladené otázky.

Komunikační služba byla od svých počátků spjata s telefony značky BlackBerry. Zažila éru jejich největšího úspěchu, kdy se tato zařízení prosazovala zejména v podnikové sféře, ale také následný pád, kdy tato značka prakticky téměř zmizela ze světa.

V roce 2016 získala licenční práva na BBM společnost Emtek Group, která věřila, že se jí podaří vrátit komunikátor na výsluní. Nové funkce, ke kterým patřily například kanály nebo hry, se však nesetkaly s představami cílové skupiny.

Silnější konkurence

Emtek zmiňuje konkurenci v podobě WhatsAppu, Facebook Messengeru, iMessage, Telegramu a mnoha dalších. Firma ale neuvedla žádný údaj o počtu aktivních uživatelů BBM. Z jiných zdrojů například vyplývá, že v lednu 2018 používalo tento komunikátor jen v Indonésii 63 milionů uživatelů měsíčně.

Provozovatel smaže veškerá data do sedmi dnů od vypnutí služby a data z infrastruktury během následujících 180 dnů. Na stažení zpráv, souborů, fotografií, dokumentů a videí, jež jsou uloženy na serverech BBM, tedy zbývá přibližně 40 dnů.

Pokud se vám BlackBerry Messenger líbil, pak vězte, že nadále bude k dispozici BBM Enterprise. První rok bude možné tuto komunikační platformu používat zdarma, následně se má platit 2,49 dolarů (asi 57 Kč) za šest měsíců. Mobilní aplikace je již k dispozici v Obchodě Play i v Apple AppStore.

Diskuze (13) Další článek: Nejrychlejší senzor vodíku na světě otevírá cestu vodíkové energetice

Témata článku: Android, Facebook Messenger, WhatsApp, Mobilní aplikace, Chat, Instant Messaging, Komunikace, Blackberry, Telefon značky, BlackBerry Messenger, Květnový den, Placená verze, Apple AppStore, Indonésie, Obchod Play, Aplikace, Uživatelé, BBM, Komunikátor


Určitě si přečtěte

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 62

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 14

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 60Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu