Software | Open source | Heslo

Bitwarden: bezplatný, otevřený a spolehlivý trezor pro všechna hesla

  • Dbáte-li na bezpečí, pak máte pro každý web či službu jiné heslo
  • Jak si ale pamatovat desítky přihlašovacích údajů?
  • Bitwarden je bezplatný a spolehlivý trezor pro vaše hesla
Bitwarden: bezplatný, otevřený a spolehlivý trezor pro všechna hesla

Pro hesla platí v podstatě dvě základní pravidla: měla by být bezpečná a neměla by být používána stejná pro více služeb. Jenže kdo si má pamatovat desítky různých hesel? Řešením je správce hesel. Vyzkoušeli jsme Bitwarden, relativně mladý software z tohoto oboru. 

Existuje hned několik dobře známých aplikací pro správu hesel, tak proč byste měli věnovat pozornost Bitwardenu? Třeba proto, že je k dispozici zdarma, je open source, je dostupný prakticky pro všechny operační systémy a významné webové prohlížeče a nabízí synchronizaci mezi více zařízeními.

Kde se vzal Bitwarden

Bitwarden je poměrně mladý program – debutoval v srpnu 2016, kdy byly vydány aplikace pro mobilní operační systémy iOS a Android a rozšíření prohlížeče pro Chrome a Operu. Hned po spuštění byl k dispozici i webový trezor. V únoru 2017 následovalo vydání rozšíření pro Firefox.

Otevřený program zaujal tvůrce webového prohlížeče Brave, kteří ho implementovali jako volitelného správce hesel. V lednu 2018 pak následovalo vydání rozšíření pro prohlížeč Apple Safari, čímž se tento program poprvé dostal na platformu MacOS.

V únoru 2018 vyšly první desktopové aplikace pro Windows, MacOS a Linux a v tomtéž roce byl také vydán doplněk pro Microsoft Edge. V říjnu 2018 pak bezpečnost a nezávadnost tohoto řešení potvrdil audit kódu a kryptografická analýza bezpečnostní společností Cure53.

A teď si v dalších bodech Bitwarden postupně projdeme od instalace až po praktické využití.

Diskuze (66) Další článek: Na Google, Facebook, Airbnb a další internetové firmy se v Česku chystá digitální daň, tuzemským se ale vyhne

Témata článku: Software, Cloud, Windows, Bezpečnost, Prohlížeče, Linux, Open source, Android, Opera, Chrome, Firefox, Safari, GitHub, Heslo, Vivaldi, LastPass, Trezor, Apple Safari, Webový prohlížeč, BitWarden, Složka, Doplňky, Spol, Přihlašovací údaj, Zkopírování

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5