Bitva o nejlepší pokrytí. O2 investuje do LTE i fixní sítě

(Inzerce) Investice do rozvoje mobilních sítí rostou, na druhou stranu klesají výnosy z mobilních služeb. Operátoři se k tomu staví každý po svém.
Bitva o nejlepší pokrytí. O2 investuje do LTE i fixní sítě

O2 hodlá letos investovat do výstavby sítě jednu miliardu korun, což je prakticky dvojnásobek v porovnání s předcházejícím rokem. Většina peněz půjde do budování LTE, stranou ale nezůstane ani fixní internet.

Rychlejší xDSL dosáhne dál

Během roku 2014 zprovoznila společnost O2 ve své fixní síti 104 nových DSLAMů, tedy předsunutých ústředen zvyšujících dosah DSL. Díky tomu může na vyšší rychlost připojení s 30 až 40 Mbps přejít větší počet zákazníků. Technologii VDSL využívá již 420 tisíc zákazníků O2, celkem pak xDSL využívalo ke konci roku 2014 922 tisíc českých domácností. V roce 2015 přibydou další DSLAMy a jejich dosah ještě o něco vzroste. Maximální rychlosti poblíž ústředen pak může až zdvojnásobit tzv. vectoring, který O2 právě testuje a brzy chystá jeho nasazení.

Klepněte pro větší obrázek

Rychlost pevného připojení od O2 přímo ve vašem okolí se dá snadno zjistit ZDE.

Vyšší rychlost internetu uvítají zejména ti, kdo mají v domácnosti více připojených zařízení nebo chtějí sledovat O2 TV. „Naši klienti na xDSL průměrně stáhnou 50 GB dat měsíčně, ale ti, kteří aktivně využívají O2 TV potřebují pětinásobek, tedy 250 GB dat měsíčně,“ říká ředitel O2 Tomáš Budník. 

Na mobilu jako na pevné

První komerční síť 4G LTE v Česku spustilo O2 již v červnu 2012. Teprve v posledním čtvrtletí loňského roku ale došlo k masové výstavbě nových vysílačů. Pásma získaná v aukci totiž umožnila pokrýt téměř celou republiku.  „Hlavní předností 4G LTE není ani tak vysoká rychlost a odezva přibližující se fixní síti, ale zejména dostupnost. Rychlé připojení totiž nyní pokrývá prakticky celou republiku a stále se rozšiřuje,“ říká Tomáš Budník. Majitelům telefonů s podporou LTE se tak už při opuštění města nestává, že by rychlost připojení klesla a i na cestách mohou využívat všechny služby, na které jsou zvyklí.

Další článek: Zapomeňte na Windows 10. Je tu webový Windows 93

Témata článku: O2, Poskytovatelé internetu, Síť, LTE, Pokrytí, Komerční síť, Vdsl, Bit, Tomáš Budník, Pevné připojení, Vysoká rychlost, Fixní internet, Nejlepší pokrytí, 4G Lte, Předcházející rok, Bitva, Nový vysílač

Advertisement
Určitě si přečtěte

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 108

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11