Bitva o nejlepší pokrytí. O2 investuje do LTE i fixní sítě

(Inzerce) Investice do rozvoje mobilních sítí rostou, na druhou stranu klesají výnosy z mobilních služeb. Operátoři se k tomu staví každý po svém.
Bitva o nejlepší pokrytí. O2 investuje do LTE i fixní sítě

O2 hodlá letos investovat do výstavby sítě jednu miliardu korun, což je prakticky dvojnásobek v porovnání s předcházejícím rokem. Většina peněz půjde do budování LTE, stranou ale nezůstane ani fixní internet.

Rychlejší xDSL dosáhne dál

Během roku 2014 zprovoznila společnost O2 ve své fixní síti 104 nových DSLAMů, tedy předsunutých ústředen zvyšujících dosah DSL. Díky tomu může na vyšší rychlost připojení s 30 až 40 Mbps přejít větší počet zákazníků. Technologii VDSL využívá již 420 tisíc zákazníků O2, celkem pak xDSL využívalo ke konci roku 2014 922 tisíc českých domácností. V roce 2015 přibydou další DSLAMy a jejich dosah ještě o něco vzroste. Maximální rychlosti poblíž ústředen pak může až zdvojnásobit tzv. vectoring, který O2 právě testuje a brzy chystá jeho nasazení.

Klepněte pro větší obrázek

Rychlost pevného připojení od O2 přímo ve vašem okolí se dá snadno zjistit ZDE.

Vyšší rychlost internetu uvítají zejména ti, kdo mají v domácnosti více připojených zařízení nebo chtějí sledovat O2 TV. „Naši klienti na xDSL průměrně stáhnou 50 GB dat měsíčně, ale ti, kteří aktivně využívají O2 TV potřebují pětinásobek, tedy 250 GB dat měsíčně,“ říká ředitel O2 Tomáš Budník. 

Na mobilu jako na pevné

První komerční síť 4G LTE v Česku spustilo O2 již v červnu 2012. Teprve v posledním čtvrtletí loňského roku ale došlo k masové výstavbě nových vysílačů. Pásma získaná v aukci totiž umožnila pokrýt téměř celou republiku.  „Hlavní předností 4G LTE není ani tak vysoká rychlost a odezva přibližující se fixní síti, ale zejména dostupnost. Rychlé připojení totiž nyní pokrývá prakticky celou republiku a stále se rozšiřuje,“ říká Tomáš Budník. Majitelům telefonů s podporou LTE se tak už při opuštění města nestává, že by rychlost připojení klesla a i na cestách mohou využívat všechny služby, na které jsou zvyklí.

Témata článku: O2, Poskytovatelé internetu, LTE, 4G Lte, Vdsl, Vysoká rychlost

Advertisement
Určitě si přečtěte

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

Včera | Jiří Černý | 3

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

** Všichni chtějí rychlejší a lepší Bitcoin ** Jenže každý má trošku jiné zájmy ** Spor může už za pár dnů skončit velkou krizí

16.  7.  2017 | Jakub Čížek | 73

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

Dnes | Karel Javůrek | 3


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?