BitTorrent: ve dvou se to lépe stáhne

Začněte si zvykat na soubory s příponou torrent. Netradiční systém pro distribuované sdílení souborů překonal rané problémy malého rozšíření a plně nastupuje. Je ideální na stahování velkých souborů, například filmů nebo ISO obrazů cédéček.
Samotný BitTorrent není rozhodně aplikací, která by byla naprostou novinkou, jako to ale už u aplikací závislých na počtu zúčastněných uživatelů bývá, vždy tu je nějaké počáteční období, kdy se jen pomalu šíří mezi věci znalými uživateli. Nyní se již začíná toto utajené období lámat a přichází doba popularity.

BitTorrent nelze přirovnat k sítím typu Kazaa nebo Gnutella. Hlavním rozdílem je, že v podstatě nenabízí vůbec nějaké vyhledávání souborů. K souborům se dostáváte prostřednictvím různých webových stránek, které nabízí inicializační informace pro spuštění downloadu v souborech s příponou .torrent. Ačkoli tedy není žádná centrální aplikace nabízející vyhledávání sdílených aplikací, po chvíli zjistíte že i tak je BitTorrent okouzlujícím řešením.

Hlavní síla BitTorrentu je v tom, že čím více uživatelů daný soubor nabízí, nebo i zrovna stahuje, tím větší je možná rychlost stahování. Zatímco jste připojeni a stahujete data, současně od vás se již stažené kousky souboru nabízí ke sdílení, výhodou je vysoká rychlost stahování. Například na Kazaa se jen zřídkakdy dostanete na plnou rychlost kapacity vašeho připojení, s BitTorrentem je poměrně časté plné vytížení linky. Je sice možné stahovat data i když je nenabízíte zpět do systému (třeba jste za omezujícím firewallem), pak ale citelně klesne rychlost stahování. Stejně tak u asymetrických připojení s různou rychlostí uploadu a downloadu (například ADSL) nemusí být download plně využit kvůli menšímu uploadu.

Klepněte pro větší obrázek

Okno programu je obyčejné, skoro jako normální stahování souborů z internetu k vám na disk.

Klient BitTorrentu přitom vypadá jako normální okno při stahování souborů z Internetu. Není to žádná samostatná aplikace, prostě kliknete na webu na odkaz a rovnou se spustí stahování vybraného velkého souboru. Program nejdříve vytvoří v cílovém umístění prázdný soubor o plné velikosti cílového souboru. To proto, že data se nestahují lineárně od začátku ale prostě zrovna ta, co jsou k dispozici. Stejně tak je možné později navázat na přerušené stahování, stačí aby bylo cílové umístění souboru stejné jako před přerušením. Po té, co skončí stahování můžete nechat klienta zapnutého, pomůžete tak ostatním uživatelům při jejich stahování. Když zavřete okno stahování daného souboru, nic se od vás již ven nedostane. Není tam žádný skrytý parazit užírající připojení.

Nejde přitom o nějaký prvoplánově nelegální princip výměny souborů. Ocení ho i ty servery, které nechtějí nabízet velké objemy souborů ke stažení, protože se jim to promítá výrazně do nákladů na připojení k internetu. Takto mohou nabídnout soubor jen pro začátek a později již na sebe velkou část přenášených dat převede celá síť.

BitTorrent lze vnímat především jako prostředek pro nabízení legálních souborů, u kterých chcete snížit nároky na přenesená data z vašeho serveru. BitTorrent je zcela zdarma navíc včetně zdrojového kódu k dispozici ve velmi benevolentní licenci MIT – dělejte si s tím co chcete, jen musíte nechat informaci ve zdrojovém kódu. Instalace a používání BitTorrentu tedy nejsou zatížené žádnými platbami. Nejdříve na serveru necháte vygenerovat informační soubory pro konkrétní nabízené soubory. Tyto informační soubory (mají příponu .torrent) pak nabídnete na webu jako soubory ke stažení. Pak ještě spustíte aspoň jednoho klienta BitTorrent, který si soubor stáhne a začne jej nabízet ostatním. Pokud si tento soubor bude stahovat více lidí současně, budou si jej stahovat také od sebe navzájem a celkový objem přenesených dat z vašeho bude malý. BitTorrent na svých stránkách takto nabízí třeba Mandrake 9.1 nebo RedHat 9.

Co se týče již ne tak legálního využití, tak se BitTorrent ve velké míře využívá ke stahování televizních epizod vysílaných seriálů. Slušným centrem může být TVTorrents. Většina epizod se zde v DivXu objeví nejvýše do dvou dnů od vysílání. BitTorrent se také stává metodou pro distribuci souborů na IRC, kde se přes nepohodlné DCC přenese jen malý inicializační soubor a zbytek proudí přes BitTorrent.

Nevýhoda BitTorrentu je paradoxně v jeho výhodě. Aby byl totiž plně využit jeho potenciál, musí být více lidí stahujících daný soubor. Je to tedy nejvýhodnější u čerstvých věcí, které mají velký zájem stahovačů. Na málo stahované raritky to tedy rozhodně není.

Každopádně má BitTorrent i své legální využití a když si nainstalujete klienta (2,6 MB), který je zdarma a zcela bez reklam, v budoucnu vás nějaký soubor typu torrent nezaskočí.

Diskuze (20) Další článek: Podvodní digiťák od SONY

Témata článku: Torrent, BitTorrent, Velký soubor, Hlavní nevýhoda, Upload, Stahovaný soubor, Nabízený soubor, Velká popularita, Bit, Kazaa, Čerstvá síla, Klient Kazaa, Nejvýhodnější kapacita, Legální soubor, Soubor, Velký objem, Stahování, Počáteční období, Malý objem, Normální okno


Určitě si přečtěte

Do kanceláře to nejlepší: Test notebooku HP Elitebook 830 G5

Do kanceláře to nejlepší: Test notebooku HP Elitebook 830 G5

** HP se u nového Elitebooku snaží o nadstandardní výbavu ** Notebook klade důraz na videokonference ve firemním prostředí ** Unikátní displej umí omezit čitelnost z boku

Tomáš Holčík | 57

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání