Bitstream kupuje Type Solutions

Kolem písma je v poslední době hodně rušno. Nyní mají dvě velké zájem o malou firmičku. První firmou je Bitstream, který kupuje firmu Type Solutions, druhým hráčem je Sun Microsystems, který počítá s technologií T2K pro knihovny Java.
Kolem písma je v poslední době hodně rušno. Nyní mají dvě velké zájem o malou firmičku. První firmou je Bitstream, který kupuje firmu Type Solutions, druhým hráčem je Sun Microsystems, který počítá s technologií T2K pro knihovny Java.

Firmu Type Solutions založil v roce 1989 Sampo Kaasila. Pokud vám toto jméno nic neříká, asi by mělo. Tento člověk sám za pouhé dva roky (1987-1989) napsal technický základ písem TrueType pro firmu Apple. Sampův rastrovací algoritmus se dodnes používá v počítačích Apple, ve Windows je mírně opravený (původní algoritmus byl přizpůsoben nízké rychlostí tehdejších PC).

Type Solutions vytváří převážně programy kolem písma. Předmětem koupě je technologie T2K, což je nový písmový formát, a také rastrovací technologie, která umí rastrovat (česky zobrazovat) nejen písma T2K a TrueType, ale také Type1 a Type2/CFF (což je základ nové technologie OpenType). Technologii T2K jste si donedávna mohli zdarma vyzkoušet, ale vypadá to, že novému vlastníkovi se tato skutečnost nelíbila.

Bitstream má nejen velkou knihovnu písem (přes 1500), kterou licencuje třetím firmám (například Corelu), ale začíná budovat i ostatní písmové technologie. Jednou z nejzajímavějších je technologie TrueDoc, pomocí které nemusíte po internetu posílat obrázky, a přesto čtenář v prohlížeči uvidí správná písma.

Druhým „zájemcem" je firma Sun Microsystems, která licencuje technologii T2K pro své knihovny v jazyce Java. Pro Sun může být jen ku prospěchu, nelicencovat technologie velkých firem (TrueType od Apple nebo Microsoftu, či PostScript od Adobe), ale využít technologii téměř neznámou, která je navíc kompatibilní s TrueType i Type1.

Na celé transakci není zajímavá cena za malou firmu (600 000 dolarů není příliš), ale skutečnost, že se přiostřuje i na trhu tak „nezajímavých" technologií, jako jsou písma. Před půl rokem to vypadalo, že se trh sjednotí kolem technologie OpenType, ale aliance proti Microsoftu hledá všechny možné prostředky, jak ukousnout alespoň malou část trhu.

Váš názor Další článek: Další dva PostFixy pro Windows NT jsou na světě

Témata článku: Apple, Typ, Druhý typ, Sol, Bit

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů