Bitmeter II – spočítejte si přenesená data

Rychlostní limity připojení k internetu podle papírových hodnot stále stoupají, v praxi je ale situace mnohdy jiná.

Bitmeter je jednoduchý program dostupný zadarmo, který se usídlí v systémové liště Windows jako ikonka a na pozadí sleduje počet přenášených dat pomocí síťového rozhraní. Kromě toho vám zobrazí jednoduchý graf s informacemi o aktuálním stavu přenášených dat. V plovoucím okně vidíte také aktuální rychlost downloadu i uploadu. Veškerá nastavení a zjišťování naměřených statistik se zobrazují pomocí kontextové nabídky na ikonce programu.

V prvním řadě určujete vzhled grafu sledujícího aktuální stav přenosu. Myslím, že je trošku nešikovné, když uživatel musí nastavit maximální hodnotu, kterou graf dovede zobrazit. Automaticky je předvoleno 70000 bajtů za sekundu, lepší by však bylo, kdyby si program stupnici sám přizpůsoboval v závislosti na aktuálních hodnotách. Takové nastavení Bitmeter také umožňuje, jen není nastaveno jako výchozí.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení plovoucího grafu

Řada uživatelů určitě ocení možnost výběru jednotek, ve kterých probíhá zobrazování naměřených údajů. Standardně jsou použity kilobajty za sekundu, vybrat si dále můžete z kb/s, Mb/s a MB/s. Graf se zobrazuje buď jako sloupcový nebo jako spojnicový. Jeho průhlednost lze také ovlivnit.

Klepněte pro větší obrázek
Graf s aktuálními hodnotami

V nastavení počitadla dat Bitmeter dále najdete úpravu funkce stopky, změnu použitých barev, možnost ovlivnit, kdy program startuje a zda je k dispozici pro všechny uživatele v systému. Při určitých situacích můžete být automaticky upozorněni zvukovým signálem. Používáte-li proxy server, nemusíte se bát – Bitmeter obsahuje potřebné nastavení i pro něj.

Rozlišení sítě a přenosů

Uživatele, kteří pracují s více než jedním počítačem a mají třeba vlastní počítačovou síť, bude zajímat, zda si Bitmeter poradí s rozlišením vnitřních a vnějších přenosů. Odpověď zní, že si s tím Bitmeter poradí, ovšem jen zčásti. V jeho nastavení totiž volíte síťové adaptéry, které mají být sledovány. V situaci, kdy doma máte například jediný počítač a s ním se připojujete k internetu, je to dostačující.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení síťových adaptérů

Avšak v momentě, kdy z počítače komunikujete i s ostatními stroji v rámci lokální sítě, nastává problém. Museli byste totiž mít jeden síťový adaptér vyhrazený pro připojení k internetu a druhý pro přenos v rámci místní sítě. To dnes snad již nikdo nepoužívá, většinou je k dispozici modem s několika LAN výstupy, počítače mohou komunikovat mezi sebou i nezávisle na sobě po internetu. Bitmeter však neumí rozlišit přenos v závislosti na tom, s jakou IP adresou počítač komunikuje. V mnoha jiných programech pro sledování přenesených dat byste jednoduše nastavili IP adresy pro místní síť a problém by byl vyřešen.

Zálohování a vzdálený přístup

Všechny naměřené hodnoty jsou v programu automaticky zálohovány. Záloha v pojetí Bitmeteru spočívá v překopírování nastavení, historie upozornění do samostatné složky, kterou zvolíte.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení vzdáleného přístupu

Zajímavostí Bitmeteru je možnost vzdáleného přístupu ke statistikám. V nastavení povolíte spuštění webserveru, zadáte číslo portu, IP adresu a intervaly pro aktualizaci dat. Doporučil bych změnit výchozí port 80, který je určen pro webové servery. Provozujete-li na počítači například lokální webový server pro ladění webových stránek, mohlo by takovéto nastavení způsobovat problémy.

Statistika

K prohlížení naměřených údajů slouží v Bitmeteru souhrnné statistiky a grafy. V přehledném sezamu se dozvíte, kolik dat jste přenesli v aktuální den, týden a měsíc. Barevně odlišeny jsou údaje pro download, upload a souhrny. Vřele vám doporučuji si v nastavení programu změnit použité barvy. Světle žlutá na šedém podkladu okna je téměř nečitelná. V hodinových, denních a měsíčních statistikách najdete tytéž informace v tabulkovém přehledu.

Klepněte pro větší obrázek
Statistický přehled

Pokud se vám tabulky nelíbí a dáváte přednost grafům, máte možnost. Stejné informace, které jsou v tabulkách, tedy hodiny, dny a měsíce, vám Bitmeter nabídne v grafické podobě na samostatném panelu. Pomocí jednoduchého kalendáříku se z grafu přepnete zpět do panelu s hodnotami v tabulkách.

Klepněte pro větší obrázek
Grafy s naměřenými hodnotami

Doplňkové nástroje

Součástí Bitmeteru je také několik jednoduchých pomůcek. První z nich je kalkulátor časové náročnosti na přenos zadaného množství dat. Zadáte velikost, zvolíte rychlost a ihned máte výsledek. Podobně lze zjistit, kolik dat při určité rychlosti přenesete za zvolené období. Maximální rychlost, se kterou program v tomto nástroji pracuje, není maximální rychlost vašeho internetového připojení. Vychází z nejvyšší dosažené rychlosti při stahování souboru v uplynulém časovém období. Jestliže jste tedy třeba jen brouzdali nebo stahovali soubor z pomalého serveru, bude výpočet v kalkulátoru značně zkreslený – použijte tedy vlastní zadání rychlosti.

Klepněte pro větší obrázek
Výpočet doby potřebné pro stažení souboru

Pro uživatele, kterých se týká FUP, je připraven výpočet dnů a velikosti dat zbývajících do překročení limitu stanovaného poskytovatelem internetového připojení. Poslední doplňkovým nástrojem jsou stopky. S jejich pomocí naměříte počet přenesených dat za přesně stanovené časové rozmezí.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení FUP v Bitmeteru

Bitmeter II je jednoduchý program, který poslouží nenáročným uživatelům. V případě, že chcete rozlišovat mezi vnitřními a vnějšími přenosy, budete se muset poohlédnout po některém z pokročilejších programů.

Bitmeter II 3.5.4.18341
Počítadlo přenesených dat
zdarma
codebox.no-ip.net
Klepněte pro větší obrázek

přehlednost
stopky, kalkulačka

Klepněte pro větší obrázek

rozlišení vnitřních a vnějších přenosů

Diskuze (27) Další článek: Thermalright: dvojčata pro Skulltrail od Intelu

Témata článku: Windows, Zvolené období, Přenesená data, Naměřený údaj, Ostatní stroj, Bit, Naměřená hodnota, Lokální web, Maximální hodnota, Místní síť


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky