Bitcoin | Kryptoměny | Cena bitcoinu

Bitcoin pokračuje v růstu. Cena je nejvyšší od roku 2017, letos vzrostla více než trojnásobně

Cena kryptoměny bitcoin nadále roste – ve středu ráno dokonce krátce překonala hranici 18 tisíc dolarů (při aktuálním kursu cca 401 400 Kč). Proti stavu ze 12. března, kdy jeho hodnota prudce klesla na 4759 dolarů, se jedná o více než trojnásobný nárůst.

Během probíhající pandemie nového koronaviru, která má negativní vliv na celosvětovou ekonomiku, se kryptoměny jeví jako bezpečný způsob zhodnocení peněz. V jejich případě je ale nutné počítat se značnou volatilitou a nevyzpytatelností, kdy se hodnota mění doslova z minuty na minutu.

Bitcoin za 18 tisíc dolarů

Bitcoin se objevil v roce 2008 na vrcholu globální finanční krize a stal se první kryptoměnou založenou na blockchainu. Jeho tvůrce či tvůrci ho prezentovali jako nástroj pro provádění transakcí přes internet bez centrální správy. V tomto směru lze kryptoměny považovat za nezávislý finanční nástroj.

Souvislost mezi pohybem hodnoty bitcoinu a pandemií zkoumala skupina vědců z Ústavu jaderné fyziky Polské akademie věd v Krakově pod vedením profesora Stanisława Drożdza. Zjistili, že investoři v první fázi vnímali jako spolehlivé švýcarský frank, japonský jen, zlato a stříbro. S růstem počtu infikovaných se jejich zájem přesouval k japonskému jenu a americkému dolaru.

Výzkum také ukázal, že se bitcoin v tomto období choval jako běžný, tradiční a spolehlivý finanční nástroj. Přestože před Drozda celosvětovou epidemií takové korelace neexistovaly, nyní to vypadá, že se bitcoiny staly plnohodnotným prvkem finančního trhu.

„Nejvýznamnějším výsledkem našich analýz dynamiky světových finančních trhů během pandemie COVID-19 je, že se trh s kryptoměnami, zejména bitcoiny, ukázal být jedním z nejodolnějších vůči turbulencím, které během této situace zažívají všechny globální trhy.“ shrnuje výsledky práce Drożdż.

Vzhůru k rekordům

Digitální kryptoměna zaznamenala za svou poměrně krátkou existenci mnoho vzestupů a propadů. Bitcoiny se zpočátku obchodovaly téměř zadarmo. K prvnímu reálnému nárůstu cen došlo v červenci 2010, kdy cena vzrostla z přibližně 0,0008 dolarů na 0,08 dolarů za jednu virtuální minci.

V následujících letech hodnota bitcoinu postupně stoupala a ke konci roku 2017 dosáhla dosud nepřekonané rekordní hodnoty bezmála 20 tisíc dolarů za 1 BTC. Analytici tuto situaci označovali jako bublinu a další vývoj jim dal za pravdu. Jen o několik týdnů později cena bitcoinu rychle klesla – do dubna 2018 spadla pod 7000 dolarů a do listopadu 2018 dokonce pod 3 500 dolarů.

V průběhu roku 2019 bitcoin postupně rostl a několikrát překonal hranici deseti tisíc dolarů, nicméně v březnu tohoto roku spadl až na 4759 dolarů. Patrně v tomto okamžiku byla letos nejvhodnější příležitost pro nákup – pokud byste zainvestovali 12. března, mohli byste se dnes radovat z více než 3,7násobného zhodnocení.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je stále Bitcoin. Prosazuje se ale také Litecoin, Ethereum nebo Bitcoin Cash. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Libra.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (88) Další článek: Cetin ze sítě odstraní Huawei i Nokii. Výstavbu s ohledem na 5G zajistí Ericsson

Témata článku: Internet, Bitcoin, Kryptoměny, Peníze, Analýza, Cena bitcoinu, Nástroj, BTC, Zhodnocení, Krakov, Dolar, Pandemie, Finanční trh


Určitě si přečtěte

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 95

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 50

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu