Bitcoin | Kryptoměny | Cena bitcoinu

Bitcoin pokračuje v růstu. Cena je nejvyšší od roku 2017, letos vzrostla více než trojnásobně

Cena kryptoměny bitcoin nadále roste – ve středu ráno dokonce krátce překonala hranici 18 tisíc dolarů (při aktuálním kursu cca 401 400 Kč). Proti stavu ze 12. března, kdy jeho hodnota prudce klesla na 4759 dolarů, se jedná o více než trojnásobný nárůst.

Během probíhající pandemie nového koronaviru, která má negativní vliv na celosvětovou ekonomiku, se kryptoměny jeví jako bezpečný způsob zhodnocení peněz. V jejich případě je ale nutné počítat se značnou volatilitou a nevyzpytatelností, kdy se hodnota mění doslova z minuty na minutu.

Bitcoin za 18 tisíc dolarů

Bitcoin se objevil v roce 2008 na vrcholu globální finanční krize a stal se první kryptoměnou založenou na blockchainu. Jeho tvůrce či tvůrci ho prezentovali jako nástroj pro provádění transakcí přes internet bez centrální správy. V tomto směru lze kryptoměny považovat za nezávislý finanční nástroj.

Souvislost mezi pohybem hodnoty bitcoinu a pandemií zkoumala skupina vědců z Ústavu jaderné fyziky Polské akademie věd v Krakově pod vedením profesora Stanisława Drożdza. Zjistili, že investoři v první fázi vnímali jako spolehlivé švýcarský frank, japonský jen, zlato a stříbro. S růstem počtu infikovaných se jejich zájem přesouval k japonskému jenu a americkému dolaru.

Výzkum také ukázal, že se bitcoin v tomto období choval jako běžný, tradiční a spolehlivý finanční nástroj. Přestože před Drozda celosvětovou epidemií takové korelace neexistovaly, nyní to vypadá, že se bitcoiny staly plnohodnotným prvkem finančního trhu.

„Nejvýznamnějším výsledkem našich analýz dynamiky světových finančních trhů během pandemie COVID-19 je, že se trh s kryptoměnami, zejména bitcoiny, ukázal být jedním z nejodolnějších vůči turbulencím, které během této situace zažívají všechny globální trhy.“ shrnuje výsledky práce Drożdż.

Vzhůru k rekordům

Digitální kryptoměna zaznamenala za svou poměrně krátkou existenci mnoho vzestupů a propadů. Bitcoiny se zpočátku obchodovaly téměř zadarmo. K prvnímu reálnému nárůstu cen došlo v červenci 2010, kdy cena vzrostla z přibližně 0,0008 dolarů na 0,08 dolarů za jednu virtuální minci.

V následujících letech hodnota bitcoinu postupně stoupala a ke konci roku 2017 dosáhla dosud nepřekonané rekordní hodnoty bezmála 20 tisíc dolarů za 1 BTC. Analytici tuto situaci označovali jako bublinu a další vývoj jim dal za pravdu. Jen o několik týdnů později cena bitcoinu rychle klesla – do dubna 2018 spadla pod 7000 dolarů a do listopadu 2018 dokonce pod 3 500 dolarů.

V průběhu roku 2019 bitcoin postupně rostl a několikrát překonal hranici deseti tisíc dolarů, nicméně v březnu tohoto roku spadl až na 4759 dolarů. Patrně v tomto okamžiku byla letos nejvhodnější příležitost pro nákup – pokud byste zainvestovali 12. března, mohli byste se dnes radovat z více než 3,7násobného zhodnocení.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je stále Bitcoin. Prosazuje se ale také Litecoin, Ethereum nebo Bitcoin Cash. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Libra.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (91) Další článek: Cetin ze sítě odstraní Huawei i Nokii. Výstavbu s ohledem na 5G zajistí Ericsson

Témata článku: Internet, Bitcoin, Kryptoměny, Analýza, Peníze, Cena bitcoinu, Finanční trh, Dolar, Pandemie, Zhodnocení, Nástroj, Krakov, BTC


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 33

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači