Kryptoměny | Bitcoin | Cena bitcoinu

Bitcoin pokračuje v růstu. Cena je nejvyšší od roku 2017, letos vzrostla více než trojnásobně

Cena kryptoměny bitcoin nadále roste – ve středu ráno dokonce krátce překonala hranici 18 tisíc dolarů (při aktuálním kursu cca 401 400 Kč). Proti stavu ze 12. března, kdy jeho hodnota prudce klesla na 4759 dolarů, se jedná o více než trojnásobný nárůst.

Během probíhající pandemie nového koronaviru, která má negativní vliv na celosvětovou ekonomiku, se kryptoměny jeví jako bezpečný způsob zhodnocení peněz. V jejich případě je ale nutné počítat se značnou volatilitou a nevyzpytatelností, kdy se hodnota mění doslova z minuty na minutu.

Bitcoin za 18 tisíc dolarů

Bitcoin se objevil v roce 2008 na vrcholu globální finanční krize a stal se první kryptoměnou založenou na blockchainu. Jeho tvůrce či tvůrci ho prezentovali jako nástroj pro provádění transakcí přes internet bez centrální správy. V tomto směru lze kryptoměny považovat za nezávislý finanční nástroj.

Souvislost mezi pohybem hodnoty bitcoinu a pandemií zkoumala skupina vědců z Ústavu jaderné fyziky Polské akademie věd v Krakově pod vedením profesora Stanisława Drożdza. Zjistili, že investoři v první fázi vnímali jako spolehlivé švýcarský frank, japonský jen, zlato a stříbro. S růstem počtu infikovaných se jejich zájem přesouval k japonskému jenu a americkému dolaru.

Výzkum také ukázal, že se bitcoin v tomto období choval jako běžný, tradiční a spolehlivý finanční nástroj. Přestože před Drozda celosvětovou epidemií takové korelace neexistovaly, nyní to vypadá, že se bitcoiny staly plnohodnotným prvkem finančního trhu.

„Nejvýznamnějším výsledkem našich analýz dynamiky světových finančních trhů během pandemie COVID-19 je, že se trh s kryptoměnami, zejména bitcoiny, ukázal být jedním z nejodolnějších vůči turbulencím, které během této situace zažívají všechny globální trhy.“ shrnuje výsledky práce Drożdż.

Vzhůru k rekordům

Digitální kryptoměna zaznamenala za svou poměrně krátkou existenci mnoho vzestupů a propadů. Bitcoiny se zpočátku obchodovaly téměř zadarmo. K prvnímu reálnému nárůstu cen došlo v červenci 2010, kdy cena vzrostla z přibližně 0,0008 dolarů na 0,08 dolarů za jednu virtuální minci.

V následujících letech hodnota bitcoinu postupně stoupala a ke konci roku 2017 dosáhla dosud nepřekonané rekordní hodnoty bezmála 20 tisíc dolarů za 1 BTC. Analytici tuto situaci označovali jako bublinu a další vývoj jim dal za pravdu. Jen o několik týdnů později cena bitcoinu rychle klesla – do dubna 2018 spadla pod 7000 dolarů a do listopadu 2018 dokonce pod 3 500 dolarů.

V průběhu roku 2019 bitcoin postupně rostl a několikrát překonal hranici deseti tisíc dolarů, nicméně v březnu tohoto roku spadl až na 4759 dolarů. Patrně v tomto okamžiku byla letos nejvhodnější příležitost pro nákup – pokud byste zainvestovali 12. března, mohli byste se dnes radovat z více než 3,7násobného zhodnocení.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Diem.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (93) Další článek: Cetin ze sítě odstraní Huawei i Nokii. Výstavbu s ohledem na 5G zajistí Ericsson

Témata článku: Kryptoměny, Internet, Bitcoin, Peníze, Analýza, Cena bitcoinu, Zhodnocení, Dolar, Krakov, Nástroj, BTC, Pandemie, Finanční trhQR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína