Kryptoměny | Bitcoin

Bitcoin opět slaví 10 let. Tentokrát od okamžiku vytěžení prvního bloku

Bitcoin opět slaví 10 let. Tentokrát od okamžiku vytěžení prvního bloku

Před deseti lety vznikal bitcoin. Kryptoměna funguje dodnes, a tak si teď připomínáme desáté výročí. Jenže se trochu vedou spory, které datum považovat za ten opravdový zrod bitcoinu. Pokud jste zmínky o desátém výročí zaznamenaly dnes, tak se týká prvního vygenerovaného bloku nové kryptoměny. Ačkoli šlo tehdy stále o prototyp, je to asi nejpřiléhavější datum zrodu bitcoinu.

Jenomže nápad na samotný bitcoin vznikl už dřív a jeho kompletní popis zveřejnil tajemný Satoshi Nakamoto už 31. října 2008. A název „Bitcoin“ se oficiálně zrodil ještě dříve, protože doména s tímto názvem byla zaregistrována 18. října 2008. Někdy jsou proto i tato data označována jako zrod bitcoinu.

Pár let o bitcoinu vědělo jen pár fandů kryptografie a zasvěcených geeků, jenže kryptoměna se postupně rozvíjela, až si jí všiml i „běžný svět“. Co to způsobilo už snad ani nemusíme připomínat, vrcholem každopádně byla loňská kryptoměnová horečka, kdy se cena bitcoinu vyšplhala téměř na 20 tisíc dolarů. Cena poté postupně spadla a dnes se pohybuje kolem 3 800 dolarů.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je stále Bitcoin. Prosazuje se ale také Litecoin, Ethereum nebo Bitcoin Cash. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Libra.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Váš názor Další článek: Amatérský nadšenec objevil dosud největší známé prvočíslo

Témata článku: Kryptoměny, Bitcoin, Kryptografie, Blok, Název, Okamžik, Dolar, První blok, Kompletní popis, Říjen, Nové kryptoměny, Zrod, Vytěžení, Desáté výročí, Výročí, Satoshi Nakamoto


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky