Kryptoměny | Bitcoin

Bitcoin opět slaví 10 let. Tentokrát od okamžiku vytěžení prvního bloku

Bitcoin opět slaví 10 let. Tentokrát od okamžiku vytěžení prvního bloku

Před deseti lety vznikal bitcoin. Kryptoměna funguje dodnes, a tak si teď připomínáme desáté výročí. Jenže se trochu vedou spory, které datum považovat za ten opravdový zrod bitcoinu. Pokud jste zmínky o desátém výročí zaznamenaly dnes, tak se týká prvního vygenerovaného bloku nové kryptoměny. Ačkoli šlo tehdy stále o prototyp, je to asi nejpřiléhavější datum zrodu bitcoinu.

Jenomže nápad na samotný bitcoin vznikl už dřív a jeho kompletní popis zveřejnil tajemný Satoshi Nakamoto už 31. října 2008. A název „Bitcoin“ se oficiálně zrodil ještě dříve, protože doména s tímto názvem byla zaregistrována 18. října 2008. Někdy jsou proto i tato data označována jako zrod bitcoinu.

Pár let o bitcoinu vědělo jen pár fandů kryptografie a zasvěcených geeků, jenže kryptoměna se postupně rozvíjela, až si jí všiml i „běžný svět“. Co to způsobilo už snad ani nemusíme připomínat, vrcholem každopádně byla loňská kryptoměnová horečka, kdy se cena bitcoinu vyšplhala téměř na 20 tisíc dolarů. Cena poté postupně spadla a dnes se pohybuje kolem 3 800 dolarů.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je stále Bitcoin. Prosazuje se ale také Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash nebo třeba Ripple a Monero. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinObchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyJak vybrat peníze za bitcoiny z bankomatuKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Váš názor Další článek: Amatérský nadšenec objevil dosud největší známé prvočíslo

Témata článku: Kryptoměny, Bitcoin, Vytěžení, Okamžik, Výročí, Zrod, Blok, Nové kryptoměny, Říjen, První blok, Kompletní popis, Satoshi Nakamoto, Dolar, Název, Desáté výročí


Určitě si přečtěte

Neuronová síť WaveNet už mluví i slovensky. Google se bojí falšování reality

Neuronová síť WaveNet už mluví i slovensky. Google se bojí falšování reality

** Brzy nerozpoznáme hlasovou syntézu od skutečnosti ** Ruku v ruce s tím se objeví i pokusy o manipulaci reality ** Google před tím nyní varuje

Jakub Čížek | 19

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 79

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

** K vyčištění disku ve Windows nepotřebujete nástroje třetích stran. ** Postačíte si i s obyčejným nastavením. ** Zvolit si můžete i automatické promazávání dat.

Vladislav Kluska | 18Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test androidů do 6 500 Kč

Tipy na starší foťáky za super cenu

Důkladný test sportovních kamer

Dárek pro každého: první vydání Computeru