Historie | Počítače | Bitcoin

Bitcoin můžete těžit i na slavném počítači Xerox Alto. Ale na odměnu si „chvilku“ počkáte

  • Nadšenec naprogramoval těžbu bitcoinů na původním slavném počítači Xerox Alto, který „osvítil“ Steva Jobse
  • Rychlost těžby ukazuje neuvěřitelný exponenciální růst výpočetního výkonu
  • Jak dlouho si v průměru počkáte na první bitcoiny?
Bitcoin můžete těžit i na slavném počítači Xerox Alto. Ale na odměnu si „chvilku“ počkáte

Inženýr Ken Shirriff, který se zabývá počítačovou historii, se rozhodl prozkoumat možnosti těžby bitcoinů na jednom z nejslavnějších starých počítačů, které toho byly schopné – Xerox Alto. Tento počítač byl revoluční v mnoha ohledech a byl to právě ten počítač, který uviděl Steve Jobs a jeho tým předtím, než se pustili do prvního Macintoshe, respektive předtím ještě neúspěšného počítače Lisa s grafickým uživatelským rozhraním.

Bitcoin jako první kryptoměna spatřil světlo světa už v roce 2008 a zatímco běžné uživatele zajímá vlastnost v podobě decentralizovaného, neomezeného a nejbezpečnějšího posílání peněz přes internet mezi jednotlivými adresami ve virtuálních peněženkách, samotnou funkčnost celé sítě zajišťují těžaři.

Těžaři zjednodušeně nezávisle potvrzují jednotlivé transakce v blocích, které jsou generované (vytěžené) v průměru jednou za deset minut a za to pouze oni dostávají nově emitované bitcoiny. Každý blok je ale konvertován do náhodného hashe /SHA-2, 256bit), takže odhalit ten správný trvá nějakou dobu a nezbývá než neustále zkoušet jiné. Vzhledem k tomu, že bitcoinů je stanovené omezené množství (21 milionů) a každé čtyři roky (210 tisíc bloků) se odměna sníží na polovinu (aktuálně je 12,5 BTC za potvrzení bloku), je nutné být při těžení stále efektivnější.

Je tak honba za tím, se dostat k odměně co nejdříve, což je stále těžší. Zatímco původně stačilo k těžení bitcoinů použít procesory a poté grafické karty, dnes už je to efektivní pouze pomocí specializovaných čipů. Co když ale použijeme opravdu historický počítač?

Xerox Alto těží bitcoiny

Počítač Xerox Alto uvedený v roce 1973 se proslavil nejen grafickým rozhraním operačního systému, ze kterého poté vycházely počítače Apple Lisa a Macintosh, ale i dalšími technologiemi – myší a rovněž ethernetem, takže bylo možné propojit více počítačů do jedné sítě. Xerox Alto tak splňuje vlastnosti pro případné použití pro těžbu bitcoinů či podobných technologií na bázi blockchainu.

Klepněte pro větší obrázek
Xerox Alto - legendární počítač, který změnil dějiny počítačů

Výpočetní hardware počítače ale nebyl ani na tehdejší dobu zrovna nejlepší – základní deska místo jednoho procesoru obsahuje spousty jednodušších čipů pracujících dohromady a základní frekvence je 5,88 MHz. Alto zvládlo zpracovat přibližně 400 tisíc instrukcí za sekundu. K tomu máte k dispozici až 512 kB operační paměti a disk s kapacitou 2,5 MB. Unikátní byl pochopitelně monitor na výšku s rozlišením 606 x 808 pixelů.

Klepněte pro větší obrázek

Protože hardwarovou podporu hashovací funkce SHA-256 byste u něj hledali jen těžko, bylo ji nutné naprogramovat v rámci programovacího BCPL. Vzhledem k omezeným možnostem práce s přesouváním bitů (častá operace u SHA-256) u použitých TTL čipů, bylo dosaženo výkonu, nad kterým doslova zůstává rozum stát.

Počkáte si tisíce vesmírů

Kenu Shirriffovi se nakonec podařilo naprogramovat funkční program pro těžbu bitcoinů s výkonem 1,5 bloku za sekundu. Pokud chcete srovnání, speciální malé 4W USB minery pro Bitcoin mají výkon v oblasti stovek MH/s (miliony hashů za sekundu), zařízení o velikosti napájecího zdroje k počítači jsou pak už na úrovní TH/s.

Pokud byste začali těžit s Xerox Alto, odměnu v podobě 12,5 bitcoinů za nový vytěžený blok byste čekali v průměru 5000x déle, než je současné stáří našeho vesmíru. Jestli by vás ani tato informace neodradila, v rámci ceny za spotřebovanou elektřinu byste zaplatili dle přepočtu asi 2x10^16 dolarů. Vzhledem k tomu, že výsledná odměna by měla hodnotu 12,5x aktuální ceny BTC, asi už si to definitivně rozmyslíte.

Klepněte pro větší obrázek
Vytěžený blok na Xerox Alto, bohužel pouze vybraný, legký a starý, za který už nedostanete peníze

Jde o neuvěřitelně šílená čísla, která ukazují, jako moc rychle probíhá technologický vývoj v oblasti výpočetního výkonu a efektivity – energie, která je pro dané výpočty potřeba.

Jde to i ručně

V roce 2014 se stejný inženýr pokusil těžit bitcoiny i ručně – pouze pomocí papíru a tužky. Jak můžete vidět na videu, je to poměrně jednoduché, ale v rámci rychlosti práce člověka extrémně zdlouhavá a neefektivní činnost. Jak moc? Došel k tomu, že jeho ruční výkon je přibližně 0,67 hashů za den.

V tomto pohledu je zajímavé i srovnání spotřeby energie. Pokud bychom u člověka předpokládali spotřebu 1 500 kcal na den, tak by spotřeba byla asi 10 MJ na jeden hash. Zařízení a čipy pro těžbu bitcoinu jsou každým rokem efektivnější (pokročilejší výrobní proces, menší a úspornější tranzistory), ale typicky to je asi tisíc MH/joule. Člověk je tak v tomto procesu 10^16 energeticky náročnější. A ještě mu to jídlo (energii) musí někdo donést, vyžaduje přestávky, spánek a navíc dělá chyby.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je stále Bitcoin. Prosazuje se ale také Litecoin, Ethereum nebo Bitcoin Cash. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Libra.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (5) Další článek: Chemická struktura proteinu klíčového pro Alzheimerovu chorobu odhalena

Témata článku: Historie, Počítače, Kryptoměny, Čipy, Bitcoin, Steve Jobs, Těžba, Xerox, Slavný počítač, Blockchain, Běžný uživatel, Zdlouhavá činnost, Joule, Dějiny, Spotřebovaná energie, Virtuální peněženka, Podobná technologie, Posílání peněz, Legendární počítač, Základní deska, Výpočetní hardware, Apple Lisa, Bit, Napájecí zdroj, Potvrzení, Nejdoporučovanější počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 22

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 75

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 256Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky