Bitcoin | Bitcoin kurz | Cena bitcoinu

Bitcoin klesl na půlroční minimum, důvodů razantního propadu je celá řada

Cena nejpopulárnější kryptoměny spadla na nejnižší hodnoty za posledních šest měsíců. V pondělí ráno se jeden bitcoin prodával za 34 580 amerických dolarů, respektive 744 tisíc korun. Proti začátku listopadu loňského roku tak jeho hodnota klesla na téměř polovinu.

Za podobné ceny jako nyní se bitcoin prodával naposledy v červenci 2021. Poté jeho cena až do listopadu postupně rostla. V poslední době však trh s kryptoměnami zachvátil silný odklon investorů od spekulativních aktiv, což se projevilo propadem cen.

Co může za propad bitcoinu

Bitcoin jen v průběhu prvních 24 dnů roku 2022 ztratil více než čtvrtinu své hodnoty. Pod silným tlakem se ocitly i další kryptoměny – index FT Wilshire, považovaný za měřítko amerického akciového trhu, klesl v prvním měsíci roku 2022 u pěti dalších silných kryptoměn o 30 procent.

Také globální akciové trhy zaznamenaly v uplynulém týdnu největší poklesy za více než rok, přičemž intenzivní propady postihly i dosud rychle rostoucí společnosti. Důvodem je očekávání, že americký Federální rezervní systém (Federal Reserve System) přikročí v rámci boje proti inflaci k omezení uvolněné pandemické měnové politiky.

Investoři předpovídají, že nejvlivnější centrální banka světa zvýší v letošním roce úrokové sazby třikrát až čtyřikrát, což způsobí prudký růst výnosů z dluhopisů. Vyšší výnosy aktiv s nízkým rizikem způsobují, že potenciální (nejisté) výnosy, které lze získat prostřednictvím spekulativních investic, jako jsou kryptoměny, ztrácejí na atraktivitě.

Vinu nese i ruská centrální banka

Prudký výprodej digitálních aktiv přišel den poté, co ruská centrální banka ve čtvrtek oznámila návrh na zákaz veškerého obchodování s kryptoměnami a jejich těžby. Navrhované zákony mají rovněž zablokovat možnost investic do kryptoměn ze strany bank a zakázat jakoukoli směnu kryptoměn za tradiční ruskou měnu.

Centrální banka ve své 36stránkové zprávě uvedla, že rychle rostoucí hodnota kryptoměn „je definována především spekulativní poptávkou po budoucím růstu, která vytváří bubliny“, a dodala, že mají také aspekty finančních pyramid, protože růst jejich cen je z velké části podporován poptávkou nových účastníků trhu.“

Oznámení mělo zpočátku na bitcoin jen malý dopad – ve čtvrtek ještě vůči dolaru vzrostl až o 3,7 %. V pátek odpoledne v Asii však kryptoměna klesla z maxima předchozího dne o více než 10 % a dostala se na nejnižší úroveň od srpna.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc. Do této kategorie řadíme také digitální tokeny NFT.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (64) Další článek: Microsoft slaví nejvyšší tržby i zisk v historii firmy. Rostl ve všech oblastech

Témata článku: Kryptoměny, Bitcoin, Bitcoin kurz, Asie, Cena bitcoinu, Propad, Celá řada, Investor, Centrální banka, Americký dolar, Aktiva, Minimum, Akciový trhSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak jsem vybíral, kupoval a nakonec nastavoval svůj nový OLED televizor Sony

Jak se dobře zorientovat při koupi televizoru, co chtít, co koupit, jak koupit a proč nastavit to/ono. Článek není jen o testu konkrétního televizoru, ale má komplexnější pojetí se subjektivněji laděným nádechem.

Alexandr Bray
Google TVRecenzeTestAndroid TV4K TVSonyUživatelské recenzeTestyPrůvodce nákupem