Kryptoměny | Bitcoin | Blockchain

Halving bitcoinu se blíží. Těžařům klesnou odměny, ale investoři jsou ve střehu

Bitcoin právě zažívá velmi důležitý milník. Již v noci z 11. na 12. května totiž dojde k jeho historicky 3. halvingu, tedy okamžiku, kdy se odměna za vytěžený blok sníží na polovinu proti předchozí hodnotě. Tato situace se u bitcoinu opakuje vždy po 210 000 vytěžených blocích, tedy přibližně každé 4 roky.

Při spuštění bitcoinu v lednu 2009 byla odměna za vytěžení jednoho bloku nastavena na 50 BTC, přičemž se postupně půlí, až nyní dojde ke snížení na 6,25 BTC. Přibližný odpočet najdete zde.

Jak se mění výše odměny za těžbu

  • 3. ledna 2009 - spuštění bitcoinové sítě (odměna 50 BTC)
  • 28. listopadu 2012 - 1. halving bitcoinu (odměna 25 BTC)
  • 9. července 2016 - 2. halving bitcoinu (odměna 12,5 BTC)
  • 12. května 2020 - 3. halving bitcoinu (odměna 6,25 BTC)
  • ...
  • cca rok 2136 - poslední halving bitcoinu (odměna 0,00000001 BTC)

Snižování odměny souvisí s faktem, že celkem bude jednou vytěženo 21 milionů bitcoinů, přičemž už dnes je vytěženo více než 18 milionů mincí. S postupným půlením v dalších letech bude odměna tak klesat, že vytěžení zbytku bude trvat přibližně až do roku 2140. Snadnou matematikou se dá zjistit i zajímavý fakt, že daleko v budoucnu po úplně posledním halvingu bude odměna za vytěžení bloku pouhý jeden 1 satoshi (0,00000001 BTC).

Právě kvůli postupném snižování odměny a omezenému množství je bitcoin označován za deflační kryptoměnu. Pokud navíc zapomeneme na teorii a vezmeme to z reálného pohledu, tak množství bitcoinů dokonce klesá. Alespoň tedy těch použitelných. Podle některých analýz je totiž nenávratně ztracena až pětina všech vytěžených bitcoinů, a to jen kvůli uživatelům, kteří nadobro zapomněli/ztratili privátní klíč k bitcoinové peněžence.

S rostoucí nedostatkem, respektive vyšší „vzácností” jednotlivých mincí se objevují spekulace i o budoucím růstu ceny bitcoinu. CEO Binance, jedné z největších kryptoměnových burz na světě tvrdí, že brzy můžeme očekávat růst k 16 000 dolarům. Jsou ale i extrémnější názory. Podle zakladatele a CEO burzy Kraken bude bitcoin podhodnocený i za cenu 100 000 dolarů a nevylučuje ani cenu 1 milionu dolarů.

Proč neznáme přesný datum halvingu?

Udává se, že k halvingu bitcoinu dochází cca každé 4 roky. Tento odhad vznikl jednoduchým násobkem počtu bloků mezi halvingy (210 000 bloků) a průměrnou dobu vytěžení bloku (10 minut) = 3,99 roku. Ve skutečnosti je ale doba vytěžení bloku variabilní dle tzv. difficulty sítě, což může znamenat odchylku až o několik týdnů.

Nechme ale stranou stranou velké řeči a sliby vlivných lidí na Twitteru a spíše se podívejme na fakta. V minulosti došlo k halvingu bitcoinu již dvakrát a v obou případech došlo k růstu ceny, ostatně podívejte se na přiložené grafy, kde jsem tyto situace naznačil. Tehdy opravdu došlo k nárůstům ceny o stovky procent, což by nahrávalo aktuálním vysokým odhadům některých lidí. Velice zajímavý je vývoj od března 2020, kdy se cena BTC skokově propadla o více než 50%, nicméně se krátce před halvingem bleskově navrátila na ceny z počátku roku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka vlivu předchozích halvingů na cenu bitcoinu.

Na druhou stranu je ale třeba počítat, že růst ceny nebyl způsoben pouze halvingem, ale hlavně rychlou adaptací bitcoinu, kterou navíc podpořil zvýšený zájem lidí, respektive medií. Vzhledem k tomu, že bitcoin je mezi lidmi stále více populární a zájem medií neupadá, naopak jich spousta včetně nás o nadcházejícím halvingu mluví, je možné že k růstu skutečně dojde znovu.

Hodně lidí se v tomto ohledu upíná i k populárnímu, zato vcelku kontroverznímu modelu Stock to Flow, který ukazuje, jak by půlení bitcoinu mělo ovlivňovat jeho budoucí cenu. Model ovšem nepočítá s klíčovým faktorem - poptávkou, a ta by musela v případě dodržení těchto predikcí vyrůst ohromným tempem. Pokud by totiž cena za 1 BTC měla v příštích 6 letech skutečně vyskočit až 1 milion dolarů, museli by investoři do bitcoinu investovat neuvěřitelné množství peněz.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj ceny bitcoinu již od roku 2012 přibližně odpovídá prediktivnímu modelu Stock-to-Flow.  Jde však pouze o teoretický model, který nezahrnuje vliv poptávky. Je tedy třeba jeho predikce brát s rezervou

Při ceně 1 milionu dolarů za minci by totiž tržní kapitalizace bitcoinu činila cca 20 bilionů dolarů, což jsou hodnoty, jaké známe třeba u velkých akciových indexů. Nehledě na to, kam by se tržní kapitalizace kryptoměn musela vyvíjet s dalšími půleními bitcoinu. Už jen proto je model Stock-to-Flow spíše teoretický. Nelze však upřít, že dosud mu predikce vcelku vycházely.

Dlouhodobě sice halving měl v minulosti vždy pozitivní vliv na cenu. Krátkodobě tak ale být nemusí. Příkladem je loňský scénář u kryptoměny litecoin, kde 5. srpna rovněž proběhl halving. U něj jsou podmínky podobné, jen je kvůli pozdějšímu spuštění o 3 roky pozadu. Teprve loni tak došlo k dělení odměny z 25 LTC na 12,5 LTC. A výsledek na ceně? Celé jaro, kdy byl chystající halving propírán médii cena rychle rostla, což podpořila i rostoucí cena bitcoinu. Ve dnech, kdy k halvingu skutečně došlo se ale žádný růst nekonal, naopak trh (a dominantní bitcoin) poslal cenu litecoinu dolů. 

Klepněte pro větší obrázek
Loňský halving litecoinu přinesl nečekaný pokles ceny, která již pro těžaře nebyla výhodná a začaly minery postupně vypínat. Následný pokles obtížnosti těžby, ale snížil náklady až se těžba stabilizovala. 

Právě těžaři jsou velmi často s halvingem spojování, jelikož s ním klesá jejich odměna. To by pro ně bylo nevýhodné, takže se očekává, že by cena přece měla časem vyrůst. Bohužel ale lidé zapomínají na „bezpečnostní mechanismus” těžební sítě, který závisí i na hashrate a hlavně difficulty, tedy náročnosti těžby. Pokud cena kryptoměny skokově klesne, opravdu mnozí těžaři začnou být ztrátoví. Někteří tak těžbu zastaví, čímž dojde k poklesu náročnosti a tím pádem snížení nákladů pro ostatní těžaře, takže se situace časem stabilizuje.

Ať už má květnový halving s cenou bitcoinu způsobit cokoliv, důležité je zachovat chladnou hlavu, nenechat se strhnout zprávami jako je tato a případně následným FOMO (Fear Of Missing Out). Ačkoliv se nyní může zdát ideální doba vhodná pro investici, mějte na paměti, že jde stále o investici vysoce rizikovou. 

Základ tohoto článku vyšel již v lednu, kdy jsme na blížící se halving upozornili. Nyní je doplněn a aktualizován. Původní diskuzi jsme však zachovali.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc. Do této kategorie řadíme také digitální tokeny NFT.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (84) Další článek: EU zakázala webům vynucovat cookies. Souhlas k jejich užití musí být jednoznačný a dobrovolný

Témata článku: Kryptoměny, Bitcoin, Těžba, Litecoin, Investice, Blockchain, Cena bitcoinu, Blok, BTC, Cena, Odměna, FOMA, Těžař, Půlení, VytěženíSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Google nás zahltí spoustou novinek. Čekáme nový Pixel, hodinky a možná i skládačku

Google nás zahltí spoustou novinek. Čekáme nový Pixel, hodinky a možná i skládačku

** Google zítra odstartuje dvoudenní akci Google I/O 2022 ** Bude se věnovat zejména novému Androidu 13 ** Na akci čekáme premiéru i nezvyklého množství mobilního hardwaru

Martin Chroust
Pixel WatchGoogle I/OPixel
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid