Bitcoin: Alternativní internetová měna pobláznila svět

Na internetu se objevila teprve před několika málo lety. Nejprve si ji zamilovali finanční geekové, pak ji objevila média a teď se strhla lavina a možná splaskla jedna velká bublina.

Jedním ze žhavých témat posledních týdnů je zaručeně systém Bitcoin. Internetová decentralizovaná měna, která byla ještě před několika lety spíše hračkou finančních geeků, dnes plní světová média a složitý finanční systém tisíců zapojených počítačů bez jediné centrální banky a ministra financí měl v době přípravy článku tržní hodnotu okolo dvou miliard dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
Dolarová tržní hodnota všech bitcoinů v oběhu před několika týdny vystřelila raketovým tempem vzhůru – dotkla se hladiny 2,5 miliard dolarů a klesla

Bitcoinové peníze v nitru fungují úplně jinak než koruny, za které si dnes večer koupíte večeři. Hodnotu klasického oběživa určuje trh a centrální banka. Když je třeba vypustit do oběhu další pětitisícovky, prostě se vytisknou.

Bitcoin má už od svého vzniku v roce 2009 jasně zakódováno, kolik „mincí“ se kdy dostane do oběhu. Dnes jich je v systému něco málo přes 11 milionů, no a v roce 2033 jich bude bezmála 21 milionů. Tím to skončí, žádné další bitcoinové peníze se už do systému nedostanou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aktuální počet bitcoinů v oběhu a matematický model jejich celkové emise v příštích desetiletích – drtivá většina bude emitovaná do roku 2033

Na rozdíl od korun ale není jeden bitcoin, tedy 1 BTC, nejmenší hodnotou celé měny. Jelikož se jedná pouze o abstraktní elektronické číslo, na svém účtu můžete klidně držet třeba jen 0,0003 BTC. Bitcoin je tedy deflační měna – pokud bude do hry vstupovat stále více lidí a poroste i prestiž celého systému, hodnota měny třeba vůči dolaru se bude stále zvyšovat.

Jak to celé funguje

Pokud nemá Bitcoin žádnou centrální banku a vedení – jen zastřešující open-source nadaci Bitcoin Foundation, nabízí se samozřejmě otázka, kdo ty nové bitcoiny uvolňuje, kdo je získává a jak to sakra vlastně celé funguje.

Klepněte pro větší obrázek
Jedna z dostupných bitcoinových peněženek – jedná se vlastně o P2P klient, pomocí kterého vyšlete do sítě transakci

Z hlediska koncového uživatele to není zase až tak složité. Na mobil, nebo do počítače si nainstalujete speciální P2P program pro bitcoinovou peněženku a vygenerujete si unikátní spleť znaků – adresu, která plní podobnou identifikační roli jako číslo účtu v klasickém bankovnictví. Z adresy A pošlete peníze na adresu B a to je vše. Jenže zatímco ve světě klasických peněz tyto transakce vyřizují banky, které si vedou databáze klientů a jejích transakcí, v P2P systému se o tom dozví celá síť zapojených uživatelů. Všichni dohromady totiž tvoří jeden obří bankovní systém.

Mineři, pooly a další slovíčka

Aby nemohlo docházet k podvodům a nějaký hacker do sítě neposílal falešné transakce obřích rozměrů, které by celý finanční systém naprosto zničily, vedle běžných uživatelů sítě tu jsou ještě mineři, kteří ověřují pravost transakcí pomocí řešení složitých matematických hashových operací.

Mineři jsou dobrovolníci, kteří propůjčí výkon svých počítačů k těmto komplikovaným výpočtům a za odměnu mohou získat určitý drobný poplatek. Jelikož jsou však matematické operace opravdu velmi složité, aby je nebylo možné jen tak snadno prolomit, mohou se mineři spojit i do takzvaných poolů, tedy skupin, ve kterých se náročná práce automaticky rozdělí mezi jejich počítače, a ty počítají a počítají, až konečně platební transakci potvrdí a ta je nenávratně zapsána do globálního sdíleného seznamu všech transakcí od roku 2009. Říká se mu blockchain a dnes dosahuje velikost 6,3 GB.

Klepněte pro větší obrázek
Jedna z grafických nadstaveb pro dolovací software. Nebudu dolovat sám, ale zapojím se do poolu, tedy hromadného dolování s ostatními členy týmu a výdělek si pak rozdělíme podle zásluh

Dobrá, ale proč se minerům říká mineři? Co vlastně dolují? V tom spočívá cela pointa Bitcoinu. Aby byli mineři dostatečně motivování k tomu, aby autorizovali platby v celém ekosystému a utráceli horentní sumy za elektřinu, zpracováváním transakcí se vedle dobrovolných poplatků čas od času dostanou i k nově uvolněným bitcoinům.

Nové peníze, které se v síti emitují automaticky podle předem známého vzorce, tedy získávají právě tito mineři a členové poolů a záleží pak pouze na nich, jestli je pustí do světa a rozhýbe se tak celý bitcoinový trh.

Bitcoinový trh

Bitcoinový trh se začal pomalu rozjíždět na počátku roku 2010. První mineři vydolovali nějaké ty „mince“ a na internetu byl naštěstí dostatek bláznů, kteří si je chtěli koupit, aby si celý systém mohli vyzkoušet bez zdlouhavého dolování.

Na začátku roku 2010 měl 1 BTC hodnotu menší než 0,01 USD, nicméně už za rok se 1 BTC prodával za 1 USD a obě měny se vyrovnaly.

Bitcoin začal být sexy, psala o něm média a dokonce se objevovaly první spíše indie podniky, které tuto měnu přijímaly jako alternativní peníze. V červnu 2011 se kurz vyšplhal na 31 dolarů za bitcoin a nová elektronická měna pomalu začala získávat respekt.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj kurzu k dolaru na burze Mt. Gox od roku 2011 až do trvale neudržitelného růstu v posledních týdnech

Na internetu se později objevily první bitcoinové burzy, kde se obchodovalo v mnoha světových měnách, a také platební brány.

Pak ale bublina splaskla a na sklonku roku 2011 klesla cena bitcoinu zpět na dva dolary. Bitcoin se na této hladině ustálil na dlouhé měsíce a trošku se na něj zapomnělo.

Vše napravil loňský rok a zvláště letošní zima a jaro, kdy hodnota měny opět začala růst a to doslova raketovým tempem. Ti, kteří si nakoupili bitcoiny v roce 2011 a prodali je před několika málo dny, vydělali ohromný balík, 10. dubna se totiž hodnota na největší bitcoinové burze Mt. Gox vyšplhala na pohádkových 266 dolarů za kus.

Splasknutí bubliny, nebo jen přechodná krize?

Jenže pak nastala pohroma. Mediální šílenství v zahraničí a podle některých prý i situace na Kypru přivedly k Bitcoinu v minulých týdnech a měsících desítky tisíc nových investorů, na které tyto burzy nebyly připravené. Při masivním středečním obchodování si investoři všimli, že jeden z nich prodal velký balík bitcoinů. Tato transakce vzbudila zájem komunity, zájem způsobil přetížení serverů a investoři se ze strachu, že se jedná o cílený DDoS a někdo zrovna manipuluje trhem, začali bitcoinů raději zbavovat. Tím ještě více přetížili servery Mt. Gox a kurz k dolaru se během několika následujících hodin propadl o polovinu.

Klepněte pro větší obrázek
Středeční a čtvrteční pád kurzu bitcoinu k dolaru na největší burze Mt. Gox, která obhospodařuje 2/3 veškerého obchodování s bitcoiny

Představte si, že v jedenáct hodin dopoledne mají vaše bitcoinové úspory hodnotu 500 dolarů a ve tři hodiny odpoledne už pouze okolo 200 dolarů. Mnoho čerstvých majitelů nějakého toho bitcoinu, kteří nakupovali ještě za staré ceny, nejspíše přišlo o hodně peněz.

Klepněte pro větší obrázek
Po divokém propadu Mt. Gox včera na dvanáct hodin raději uzavřel obchodování

Bitcoinové burzy jsou opravdu velmi rychlé a kurz zdaleka není tak stabilní jako dříve. Pokud by byly podobné kurzovní houpačky na denním pořádku, bitocoiny to naprosto zdiskredituje u obchodníků. Představte si, že chcete prodávat trička kus třeba za 0,1 BTC. Když se ale kurz k dolaru a dalším měnám během několika hodin změní o desítky procent, příjem z jednoho prodaného trička bude odpoledne mnohonásobně nižší než z trička prodaného ráno. Nejspíš vám tedy nezbude nic jiného, než cenu při těchto dramatických výkyvech neustále upravovat, abyste ještě neprodělali.

Mediální zájem Bitcoin zpopularizoval, ale i ohrozil

Jen pro představu, když jsem začal včera odpoledne psát tento článek, 1 BTC se na Mt. Gox prodával za 147,5 dolarů. Za hodinu klesla cena na 116 dolarů a za další poskočila na 120 dolarů. Obchodování je tedy opravdu dramatické a bude zajímavé sledovat, kdy se po středeční a čtvrteční krizi bitcoinový kurz konečně ustálí a bude opět o něco stabilnější a tedy důvěryhodnější.

Internet je v pohledu na Bitcoin často rozdělený. Zatímco jedni mu prorokují brzké splasknutí bubliny a návrat na nízké kurzy z roku 2011, poněvadž lidé si pod tlakem medializace vyzkouší obchodování a koupí nějaké bitcoiny, ale většina jich pro hlubší nezájem a komplikovanost celého systému brzy odpadne, jiní Bitcoinu věří a předpokládají, že po aktuální bouři se kurz ustálí a Bitcoin opět začne růst – tentokrát už rozumným tempem.

Exotická měna v každém případě není úplně pro každého a lze čekat, že ji budou chtít národní vlády více regulovat, celý systém má totiž i přes pokles kurzu tržní hodnotu dvou miliard dolarů. Už to zdaleka není jen nějaký experiment a hra, ale svým způsobem nekontrolovatelná šedá ekonomika.

Zajímavé odkazy:

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je stále Bitcoin. Prosazuje se ale také Litecoin, Ethereum nebo Bitcoin Cash. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Libra.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (156) Další článek: Google nabízí e-závěť. Váš účet předá po delší neaktivitě blízkým

Témata článku: Byznys, Web, Bitcoin, Kryptoměny, Bitcoin kurz, Čerstvý pohled, První experiment, Tempus, Bitcoinový, Ohromný balík, Burza, Mineři, Bit, Náročná práce, Finanční systém, Složitý způsob, Internetová měna, Pool, Transakce, Svět, Přetížení serverů, Celý bitcoin, Kurs, Celý systém, Mediální zájem


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 122

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 135

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 75


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11