Bezpečnost

BIS: Loni došlo ke kyberútokům na politické strany. E-maily úředníků jsou problém

Foto: Pixabay
BIS: Loni došlo ke kyberútokům na politické strany. E-maily úředníků jsou problém | Foto: Pixabay

Ačkoliv lidé během pandemie začali ve zvýšené míře používat informační technologie, útočníci nijak zvlášť své metody nezměnili. Pořád se uchylují primárně k odesílání podvodných e-mailů a dalším osvědčeným postupům. Loni pak došlo k několika útokům na české politické strany a státní instituce, kde situaci zhoršuje fakt, že elektronická korespondence českých úředníků často obsahuje citlivá data. Vyplývá to z výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2020.

Podle BIS byl loni drtivě nejpoužívanější útočnou metodou spear-phishing, tedy odesílání e-mailů se škodlivou přílohou. Útočníkům se opakovaně povedlo kompromitované e-maily zneužít, a to jak u českých občanů, tak státních institucí. Zvlášť infiltraci schránek úředníků hodnotí kontrarozvědka jako problém, protože státní zaměstnanci přes ně odesílají mnoho citlivých údajů. 

V e-mailech nechybí například kopie dokladů nebo přístupy do sítí, které když se dostanou do nepovolených rukou, může to ohrozit nejen celou instituci, ale potenciálně i zájmy Česka. BIS připomíná, že takové přístupy mohou být pro útočníky cennější než třeba interní dokumenty úřadu. 

„V případě kompromitace sítě státní instituce nebo e-mailové schránky vysokého státního představitele či zaměstnance může dojít k tzv. hack and leak scénáři, tj. postupnému selektovanému uvolňování exfiltrovaných informací a jejich využití v předpřipravené dezinformační kampani, která může být zacílena na diskreditaci kompromitované instituce, konkrétního státního představitele/zaměstnance či ČR jako takovou,“ vysvětluje kontrarozvědka. 

Tento útok může mít ještě další stupeň, útočníci podle BIS mohou do případné dezinformační kampaně mezi zveřejněné dokumenty přidat falešnou informaci a tou pak úředníka, jiného státního představitele nebo instituci zdiskreditovat takovým stylem, že bude trvale poškozena jejich důvěryhodnost. 

Zprávy bezpečnostních firem někdy spíš škodí

Nepomáhá, že původci těchto útoků se složitě odhalují. BIS popisuje, že hledání zločinců začíná u analýzy jejich nástrojů, ale to je stále komplikovanější. „Všeobecně lze konstatovat, že lze v poslední době pozorovat určitý posun útočníků od užívání jejich vlastních nástrojů (např. malware) směrem k nástrojům, které jsou volně dostupné a používané (např. Mimikatz, PowerShell, Cobalt Strike),“ konstatuje úřad. 

Útočníci také stále méně využívají vlastní infrastrukturu, raději si ji pronajímají – buď využívají komerční VPN nebo si pronajmou VPS u velkých poskytovatelů na krátkou dobu. „Tyto skutečnosti značně ztěžují a ovlivňují jednoznačnost atribuce prováděných útoků,“ upozorňuje BIS.

Úřad rovněž podotýká, že mu odhalování viníků komplikují veřejné zprávy bezpečnostních společností, které často obsahují tak podrobný popis útoků, včetně těch, které proběhly pod státních vlajkou, že pro aktéry není problém metody použít nebo napodobit. Mohou pak provádět útoky „pod cizí vlajkou“. 

Útočili i na politické strany

Když se vrátíme k nejpoužívanějším technikám za loni, po odesílání e-mailů se škodlivou přílohou to byly aktivní snahy vyhledávat zranitelnosti v sítích či systémových provozech. Trojici uzavírají klasické útoky hrubou silou ve snaze získat přihlašovací údaje. „Aktéři útoků většinou těží ze skutečnosti, že jejich cíle často nepoužívají vícefaktorové ověřování (MFA) při přihlašování do internetových služeb,“ upozorňuje BIS. 

Těmto technikám byly během loňského roku vystaveny nejen státní instituce – z jedné se skutečně podařilo ukrást významné množství dokumentů a jiných souborů – ale i české politické strany. K těmto útokům ale kontrarozvědka podobnější informace nezveřejnila.

Diskuze (3) Další článek: 7-Zip 21.05 optimalizuje na každém rohu. Cílí na nové instrukce a více jader v procesorech

Témata článku: Bezpečnost, Hacking, VPN, E-mail, Únik dat, Státní instituce, Odesílání, Úředník, Česká republika, Kyberútok, Útok, Metoda, VPS, Instituce, MFA, Politické stranyŠmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Jak zkrotit běžící procesy ve Windows? Našli jsme 7 nejlepších bezplatných nástrojů

Jak zkrotit běžící procesy ve Windows? Našli jsme 7 nejlepších bezplatných nástrojů

** V operačním systému Windows běží desítky procesů ** Pomocí k tomu určených nástrojů je můžete dostat pod kontrolu ** Našli jsme 7 nejlepších bezplatných aplikací

Karel Kilián
TipyNejlepší programyWindows
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy