BIOS s přístupem na internet

Phoenix Technologies představil technologii, která umožní i po zhroucení operačního systému kontaktovat technickou podporu přes internet a nabídne také bezpečné úložiště dat a instalaci dalších aplikací nezávisle na operačním systému.
Společnost Phoenix Technologies, největší světový dodavatel BIOSů, představil technologii Core Management Enviroment (cME), která má umožnit výrobcům počítačů umístit na pevný disk speciální partition s vlastnostmi „vojenského krytu“ a do ní nainstalovat aplikace usnadňující obnovení operačního systému a další funkce.

cME je speciální operační prostředí nezávislé na operačním systému. Protože není součástí OS, zaručuje funkčnost i v případě selhání Windows či Linuxu. Výrobci PC mohou pomocí cME nastavit zálohování citlivých dat či nabídnout doplňky k operačnímu systému, které nebude třeba znovu instalovat s každou instalací OS. Data, která bude cME využívat, budou umístěna ve skryté partition blízko středu disku a měla by tak být chráněna proti náhodnému poškození či zneužití.

Jedna z přiložených utilit pro prostředí cME umožní zálohování specifických aplikací a dat v adresářích, které přednastaví výrobce počítače. Velikost místa vyhrazeného pro cME není technologicky omezeno. K partition, na které budou aplikace cME uloženy, může získat přístup i uživatel pomocí platného digitálního podpisu nebo po identifikaci pomocí biometrie v podobě otisků prstů nebo sejmutí oční duhovky, pokud budou takové aplikace pro cME napsány. Tento přístup ale nebude sloužit k instalaci vlastních aplikací, to má zabránit hackerům ve změně nastavení od výrobce, i když lze předpokládat, že schopní hackeři dokáží najít způsob, jak se přes ochranu dostat.

Phoenix už dal cME k dispozici většině velkých výrobců počítačů, kteří od zavedení této technologie očekávají snížení nákladů na technickou podporu. Schopnost zahájení obnovy systému pomocí informací uložených v cME partition může v řadě případů pomoci bez zásahu technika či nutnosti doručení počítače zpět k výrobci. V jednání je také vývoj speciální verze antivirového SW od McAfee. Kromě záchrany systému se nabízí další využití odlehčeného operačního prostředí. Funkce přístupu na internet spojená se vzdálenou správou počítače je nasnadě, stejně jako podpora přehrávání hudby, DVD či prohlížení digitálních fotografií bez čekání na dlouho startující operační systém.

Phoenix nabízí své Core Management Enviroment ve verzích pro PC, servery a zabudovaná zařízení, i když těžisko technologie bude ležet na platformě osobních počítačů. Prvních počítačů s nainstalovaným cME bychom se měli dočkat už v dubnu nebo květnu tohoto roku.

Diskuze (13) Další článek: První náznaky maloobchodních cen za ADSL

Témata článku: Internet, BIOS, Phoenix, Odlehčená verze, Speciální systém, Vzdálené místo, Vzdálená instalace, Přístup, Speciální verze, Náhodné prostředí, Výrobce

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost