Bing stále nerozumí česky a je to škoda

Vyhledávač Bing je tu už třetím rokem, neustále se zlepšuje a je částečně lokalizovaný do češtiny, tuzemskému surfaři ale přesto stále hází klacky pod nohy a ignoruje ho.

Podle článku ze začátku letošního srpna Microsoft uvažuje, že by v Česku mohl oživit značku MSN. Už to s ní zde zkoušel na přelomu století ve spolupráci s Atlasem, projekt lokalizovaného zpravodajského portálu se však nikdy neujal.

Tehdy Microsoft neměl svůj vlastní vyhledávač, dnes má naopak Bing, bylo by tedy přirozené, kdyby se stejně jako americké MSN i to české točilo právě okolo neustále vyvíjeného vyhledávače Microsoftu. Jenže přesně v tomto okamžiku to začíná skřípat.

Klepněte pro větší obrázek
Podíl vyhledávačů na českém internetu podle údajů počítadla TOPlist

Vyhledávač Bing u nás není zrovna v nejlichotivější situaci. Podle TOPlistu se jeho tržní podíl pohybuje okolo 0,6 % a jeho postavení na českém internetu je tak spíše jen teoretické – na úrovni statistické chyby. Na vině je hlavně to, že to stále není vyhledávač, který by rozuměl češtině.

Bing tu je a není

A zde se mě už jistě pokusí někdo chytit za slovo s tím, že ke své spokojenosti Bing používá a to i při hledání na českém internetu. Dovolte mi to tedy vysvětlit. Bing je tak trochu schizofrenní. Skoro by se zdálo, že už tady je a má stejné postavení jako Seznam a Google.

Klepněte pro větší obrázek
Bing je dostupný z české domény a na první pohled se zdá, že komunikuje česky

Microsoft už roky vlastní doménu Bing.cz a vyhledávač je na této adrese skutečně dostupný. Když navštívíte jeho stránky, zjistíte, že rozhraní je v základu dokonce přeložené do češtiny, a když se pokusíte vyhledat nejnovější Týden Živě, zjistíte, že tam skutečně je a že i české weby indexuje robot z Redmondu poměrně často.

Problém nastane ve chvíli, když začnete hledat nějaká obecnější témata. Pak na řadu nastupuje nesmlouvavá angličtina. Zadejte do Bingu slovo Praha a vyhledávač vám nabídne pouze anglické weby, případně weby české, ale v anglické lokalizaci.

Klepněte pro větší obrázek
Praha na anglické Wikipedii a Praha v Texasu na 5. pozici

Tento zádrhel lze naštěstí obejít, stačí totiž v nastavení jazyků vynutit vyhledávání v češtině. Bing najednou začne skutečně fungovat česky a je použitelný do chvíle, než budete chtít hledat i v jiném jazyce. Omezení na češtinu je totiž pochopitelně striktní a už nenajdete třeba oficiální stránky zahraničního hotelu, kam hodláte vyrazit na dovolenou.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávání v češtině sice najde tuzemské weby, ale češtinu zase preferuje při jakémkoliv hledání, kdy je to už spíše na škodu. V druhém případě chci prostě najít web hotelu, ten ale nemá stránky v češtině a proto ho nenajdu.

Zbývá tedy už jen jediná možnost, nastavit vynucené hledání pro češtinu, angličtinu a případně i další jazyky, které chcete vzít v potaz. Co se stane pak? Jelikož je pro obecná témata více obsahu v angličtině a pro Bing mají větší váhu, vyhledávač opět začne preferovat anglické weby na úkor těch českých. Čeština prostě ve výsledcích nebude prioritní a vyhledávač bude použitelný asi jako Google někdy před deseti lety.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Bing nastavený na hledání v angličtině a češtině, Seznam a Google. Asi není třeba příliš komentovat rozdíl – angličtina je natolik silná, že i při hledání stránek společně s češtinou se preferují anglické weby a ty české budou schované přinejlepším až na další straně výsledků.

A přesně to je ten magický rozdíl mezi skutečnou českou lokalizací a vyhledávačem, jehož podpora češtiny spočívá pouze v tom, že obsahuje český index, ale neumí se správně rozhodnout, jaké výsledky jsou v daný okamžik nejdůležitější. Vyhledávač, který na dotaz Praha v základním nastavení na prvním místě zobrazí termín Prague na anglické Wikipedii, jistě nelze považovat za český – tedy přinejmenším optikou roku 2012. Pokud nastavíte vyhledávání pouze na weby v češtině, Bing na prvním místě vrátí stránky Praha Bros – Plays Czech polkas and waltzes. Řadící mechanizmus má tedy očividně i problém s tím, co je české a co už opravdu ne.

Takto nefunguje český vyhledávač

Výrazné rozdíly mezi hledáním na skutečně českých vyhledávačích a na Bingu najdete také při hlubším průzkumu. Tak třeba zpět k našemu termínu Týden Živě. Je to název našeho nedělního videoblogu, který má své vlastní stránky s chronologickým seznamem všech doposud publikovaných dílů. Takto to pochopily Seznam i Google a právě tuto výchozí stránku zobrazily na prvním místě. Bing dost dobře nechápe tuzemský kontext a namísto toho na prvním místě zobrazí odkaz na jedno ze starších videí na globálním (a tedy důležitějším) YouTube.

Pražský krysařík čili našeptávač

Když toto všechno překousnete, narazíte dále u našeptávače. Ten neumí česky v žádném případě. Pokud tedy už bude nějaký k dispozici, počítejte pouze s angličtinou. Tím pádem se ale technologicky vrátíte o několik dlouhých let zpět a používání Bingu jako českého vyhledávače přestane dávat smysl, našeptávač dnes totiž nabízí jak Seznam, tak Google.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Seznam i Google mají český našeptávač, Bing našeptá jen krysaříka bez diakritiky

Bing dává návštěvníkům iluzi, že rozumí česky, zdání ale klame i v dalších oblastech. V hlavičce narazíte třeba na počeštěný odkaz ZPRÁVY. Zní to nadějně a zpravodajská stránka Bingu má dokonce počeštěné rubriky, nicméně obsah se načítá z Yahoo, Los Angeles Times, FOX News nebo třeba Seattle Post. To jistě nelze považovat za český agregátor zpráv.

Klepněte pro větší obrázek
Ať už je agregátor zpráv jakýkoliv, rozhodně není český

Suma sumárum, spolehlivě se na Bingu z tepla českého domova hledají pouze videa, z nichž mnohá podporují podle zdroje živé náhledy přímo v Bingu (stačí nad miniaturu najet myší), a obrázky, kterými se v minulosti jednoznačně inspiroval i Google, a proto jsou dnes oba obrázkové vyhledávače podobné skoro jako vejce vejci.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Hledání obrázků a videí je použitelné i bez češtiny

Škoda že tu není

Bing nabízí hromadu zajímavých funkcí. Osobně se mi líbí například jeho počasí, které zobrazí více informací než počasí od Googlu, nebo Bing Places, tedy katalog míst a jakási obdoba Google+ Places, která navíc zobrazí zajímavé události, které se zde konají. Tyto funkce jsou zpravidla k dispozici jen v americké lokalizaci.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Povedené počasí z AccuWeather a karta místa, která v sobě integruje všechny možné informace – tyto funkce jsou dostupné pouze v americké lokalizaci

Nic z toho ale není dostupné ve výchozím počeštěném prostředí a Bing tak i nadále zůstává na periferii tuzemských vyhledávačů. Ano, dá se na něm ledacos najít, ale lepší službu vám u nás poskytne prakticky kdokoliv. Na seznamu států s plnou lokalizací je dnes 40 zemí včetně menšího Norska a Švédska. Česko i nadále chybí.

Klepněte pro větší obrázek
Seznam kompletních lokalizací Bingu je neúprosný – čeština i po letech nadále chybí a ve výchozím stavu se tedy používá mezinárodní verze, která neumí češtinu nijak prioritizovat

Na druhou stranu, příchod Windows 8 se blíží mílovými kroky a Metro je s Bingem v mnohém svázané. Najdete na něm třeba předinstalovanou aplikaci Zprávy a Sport, které sbírají data právě z RSS agregátorů Bingu, a také Mapy, tedy Bing Maps. Možná tyto aplikace v české lokalizaci nebudou k dispozici, možná se ale něco stane a Bing na sklonku října začne skutečně rozumět i česky. A kdyby ne, tak později. Otázkou zůstává, jestli to pak ale ještě někoho bude vůbec zajímat.

Diskuze (72) Další článek: Unikátní technologie udělá z vaší rostliny multitouch ovladač

Témata článku: Microsoft, Web, Vyhledávače, Bing, Škoda, Česká lokalizace, První pokus, Bros, Los Angeles times, Dostupné místo, Fox News, Dostupná zpráva, Výchozí vyhledávač, Český vyhledávač, Praha, Toplist, Výchozí vyhledávání, Česká Wikipedie, Bing Maps, Bingo, Vyhledávač


Určitě si přečtěte

Nejlepší služby pro streamovanou hudbu: Není jen Spotify

Nejlepší služby pro streamovanou hudbu: Není jen Spotify

** Za měsíční předplatné je dnes možné získat přístup k desítkám milionů skladeb ** S některými méně známými interprety je ale stále problém ** Cena předplatného může být i jen pár desítek korun

Vladislav Kluska | 45

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 39

USA se vrací do vesmíru! NASA představila devět statečných pro první lety soukromých lodí

USA se vrací do vesmíru! NASA představila devět statečných pro první lety soukromých lodí

** NASA zveřejnila nové termíny prvních demonstračních letů dvou soukromých kosmických lodí ** Známe už také jména prvních astronautů ** Jako první poletí k ISS Crew Dragon od SpaceX

Petr Kubala | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny