Bílý dům říká NE spekulativním registracím domén

Na nátlak společností dožadujících se „své“ domény došlo k důležitému zlomu – vznikl zákon zabývající se registrací domén.
Na nátlak společností dožadujících se „své“ domény došlo k důležitému zlomu – vznikl zákon zabývající se registrací domén. Byly to především větší korporace, filmové hvězdy či celebrity obecně, které konečně pochopily význam Internetu a v souvislosti s tím i webových prezentací – žel pozdě. Situace, která není natolik překvapivá – i z českých poměrů je patrné, o jak citlivé téma se jedná – viz například doména praha.cz, která překvapivě nepatří Magistrátu hlavního města Prahy, ale společnosti Globe Internet (podobným případem je ve zprávě zmiňovaný německý koncern Porsche). Majitel této víceméně spekulativně získané domény má pak na vybranou: buď si nechá svou doménu, nebo ji zájemci za nemalý peníz odprodá, což je samozřejmě nůž na krk takto postiženým společnostem; třetí variantu představuje pronájem domény – opět za finanční obnos. Podle obsahu domény praha.cz je zřejmé, že tu sice Globe Internet provozuje slušný informační server, nicméně tuto doménu nehodlá obětovat patřičným (logickým) vlastníkům.

S tím je na území USA konec. Postupnými pochody sněmovnami a senátem dospěl návrh zákona do stádia schválení, a tím nastanou krušné doby pro držitele inkriminovaných domén. I když zákon jako takový se přímo na současné držitele domén již tolik nevztahuje (protože se jedná o otázku zamezení dalšího, tedy budoucího „vykrádání trademarků“), bude vyvíjen stále větší a větší tlak na uvolnění názvu z rukou nepravého vlastníka. Pokud si někdo bude chtít zaregistrovat kteroukoliv z domén .com, .gov, .org, .mil, .net a .edu, bude muset projít úspěšně jedenáctipoložkovým procesem, který teprve určí, zda žadatel má nebo nemá na jméno právo a zda nejedná ve špatném úmyslu. Stávající „nepravé“ domény budou podporovány, pokud majitel prokáže, že v době zřízení skutečně neměl možnost se dozvědět, že porušuje vlastnické právo některé společnosti.

Je to zvláštní. Připadá mi to trošku jako kočkovaná – na jedné straně chápu korporace (obecně spíše společnosti) ohrazující se oprávněným zneužíváním své značky zboží či názvu podniku, na druhé straně se pokouším vtělit do role majitele domény, který si ji z nějakých důvodů zřídil. Za největší problém při udělení schválení považuji otázku svědomí poroty a úsudku – oba zájemci o jedno jméno budou mít jistě po ruce pádné argumenty, proč právě oni.

Diskuze (3) Další článek: Nezobrazování jména naposledy přihlášeného uživatele

Témata článku: Internet, Doména, Německá značka, Dům, Registrace, Globe, Porsche 911, Důležitá role, Německý koncern, Podobná hvězda, Poměr stran, Registr, Bílý dům, Zvláštní význam, Podobný tlak, Celebrity


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF