Billova kancelář na jabkách

Recenze kancelářského balíku Office 98 pro PowerMac.
Že společnost Microsoft už dávno nevyvíjí jen operační systém, ale i aplikace všeho druhu, je patrně známo všem uživatelům počítačů řady PC. A tak se není čemu divit, že se Microsoft snaží prosadit i na počítačích firmy Apple a patří zde k jednomu z hlavních dodavatelů kancelářských aplikací. Microsoft Office 98 jsou určeny pro počítače Power Macintosh a podle nápisů na krabici jsou zcela kompatibilní s verzí 97 pro PC. Testoval jsem anglickou verzi produktu, a tak mě zajímala nejen ona kompatibilita se světem PC, ale i práce s českými znaky.

Instalace pouhým přetažením?
V krabici kromě různých licenčních smluv a ujednání naleznete přirozeně CD s instalací a dále tři podrobné a dle mého názoru kvalitní knihy: Word, Excel a PowerPoint. Na celkem asi 650 stranách lze nalézt jak popis všech základních operací krok za krokem, tak i složitějších operací: jak vkládá dokumenty jiných aplikací, plně si přizpůsobit vzhled jednotlivých aplikací, nalezneme i návod na tolik vyzdvihované propojení se světem Internetu. Instalace na rozdíl od složitého zodpovídání několika dotazů na platformě PC probíhá pouhým přetažením jedné složky do místa, kde chcete mít Office nainstalovány. Samozřejmě je k dispozici i nastavení pro volitelnou instalaci. Při prvním spuštění libovolného ze tří instalovaných programů proběhne druhá fáze instalace, tj. ověření sériového čísla, zapsání uživatelského jména a doinstalování fontů. To je samozřejmě potíž, protože písma se nakopírují přímo do složky Písma, což v případě správy fontů pomocí např. aplikace SuiteCase znamená jejich přesunutí jinam a nový restart systému. Restart bohužel nebyl pouze jeden, neboť na testujícím počítači Power Macintosh 7500/ 100 se Office nějak nechtěly rozjet. Protože na tomto počítači dochází k potížím i u jiných aplikací, neviděl bych chybu přímo v Office, ale spíše v některém z doplňků – např. RAM-Doubler. Na jiném počítači proběhla instalace bez jakýchkoli potíží a mohl jsem se pustit do testování.

Pravé tlačítko myši u Maca
Vzhled všech aplikací spíše připomíná prostředí Windows 95 než MacOS, což rozhodně není na škodu a uživatel Maca pravděpodobně rád uvítá možnost ovládání menu pomocí zkratkových kláves apod. Pravé tlačítko myši, které byste u Maca jen těžko našli, je nahrazeno stiskem klávesy Ctrl společně s klepnutím. Pro naprosté neznalce onoho zázračného pravého tlačítka upřesním, že se téměř vždy objeví místní nabídka s příkazy vztahujícími se k místu, na které jsme klepnuli. Pro písíčkáře pak doplním, že zkratkové klávesy z Office 97 pro PC se povětšinou zachovaly i na Macovi s tím rozdílem, že Control je nahrazen klávesou Apple.

Při spuštění kterékoli aplikace Office vás přivítá Pomocník – animovaný počítač s nožičkami netrpělivě čekající na váš dotaz. Kromě klasické nápovědy nabízí i tzv. tipy, tj. sleduje vaši činnost a pokud se mu zdá, že něco děláte příliš komplikovaně, rád poradí. Pomocníka se můžete i zeptat přirozeným jazykem (samozřejmě anglicky). Pomocník se větu pokusí vyhodnotit a nabídnout vám nápovědu. Tato možnost byla už i u verze 97 pro PC, nicméně při lokalizaci do češtiny byla vypuštěna.

Word – Slovo s velkým S
Poslední verze Wordu, s níž jsem se na Macovi setkal, byla verze 5. Od té doby se již řada věcí změnila i ve světě písíček. Stejně jako verze 97, tak i macová 98 používá pro zápis textu formát Unicode, čímž je zajištěna správná konverze českých i ostatních znaků. Převádíte-li dokumenty mezi PC a Macem, jediné, co musíte udělat, je nahradit fonty. Word si totiž české fonty Arial CE apod., které nezná, nahradí svými macovskými Arialy, nicméně anglickými (systém MacOS ve verzi 7.5.3 fonty kódování Unicode nepodporuje a novější verzi MacOS jsem k dispozici neměl). Naštěstí Word obsahuje nastavení převodu v nabídce Možnosti, kde lze zadat např. převod Arial CE  Helvetica CE. Pak už je text hezky česky. Tato nastavení navíc nemusíte zadávat při každém dokumentu, Word si použitá nastavení zapamatuje i pro příští dokumenty.

Sčím přichází nový Word? Samozřejmě i macovská verze obsahuje kontrolu gramatiky a pravopisu (přirozeně jen angličtiny). Šablony dokumentů nejsou v oblasti textových procesorů žádnou novinkou, příjemná je však šíře dodávaných šablon. Průvodce (wizard) je pak jistou nadstavbou, která vám usnadní vytvoření např. dopisu. Pro začátečníky v oblasti webu je pak jistě zajímavý průvodce pro tvorbu stránky HTML, ovšem stále se domnívám, že nejlepším editorem jazyka HTML je Notepad nebo editor z Nortona. Propojení s Internetem je pro Microsoft už naprostou samozřejmostí, a tak lze nejen exportovat libovolný textový dokument do formátu HTML (což je ne vždy úspěšné …), ale i vkládat do textu hypertextové odkazy či používat Word jako editor elektronické pošty.

Z PC byla do macovské verze převedena i antivirová ochrana maker. Bohužel jsem neměl tu čest otestovat, zda nějaký ten makro-virus napsaný pro Word 97 bude „fungovat“ i na Macovi. Word vás upozorní na existenci maker v otevíraném dokumentu a je na vás, zda je povolíte, zakážete, nebo dokument vůbec neotevřete.

Excel – vždy o laťku výš než konkurence
Převod tabulek z PC se setkal rovněž jen s jediným problémem, což je otázka fontů. Jejich náhrada však není problematická, takže lze sdílet tabulky mezi PC i Macem. Veškerá formátování se zachovávají, přesto se to bez zásahu stejně neobejde: těžko naleznete na Macovi a PC fonty se stejnými metrikami.

Stejně jako jistě zajásali všichni uživatelé na PC při příchodu Excelu 97, tak i macisté si oddechnou, protože i oni teď mají k dispozici několikanásobné undo. Šíře záběru, kterou Excel obsáhne, je vskutku bohatá a s Excelem se těžko může měřit nějaký podobný program. A protože i do Excelu, stejně jako do Wordu, byla přidána řada grafických funkcí, lze zvyšovat přehlednost tabulek a grafů různými šipkami, obrázky atd. Samozřejmě, že na CD naleznete i řadu klipartů přímo od Microsoftu. Pro profesionální pracovníky DTP mám poměrně zajímavou zprávu: libovolný graf nebo tabulku lze převést přes schránku například do Photoshopu.

Další novinkou Excelu oproti předchozím verzím je mnohem větší možnost formátování: například text lze otáčet o libovolný úhel (což uvítáte především u os grafu). Možnost mít více sešitů (a tedy vlastně jakýsi třetí rozměr tabulky) je známa už od verze 5.

Co se trochu nepovedlo
Asi by bylo zvláštní, kdyby produkt od Microsoftu byl zcela bez chyb. Protože Microsoft už není omezen jen na jedinou platformu PC, šíří své chyby i do světa Maců. Je obecně známo, že zatímco PC potřebuje alespoň 16 MB paměti pro rozumnou práci, tak Mac aspoň 64 MB, a i to je málo. Officy pro své aplikace vyžadují mezi 10 až 15 MB, ale silně doporučuji nastavit jim alespoň dvojnásobek. Jinak vás bude Pomocník neustále obtěžovat hlášeními o nedostatku paměti. Při doporučené velikosti paměti se mi Word ozval po několika minutách práce (otevřen jsem měl pouze jediný a to téměř prázdný (!) dokument), Excel dokonce mnohem dříve.

A o kom jsme to ještě nemluvili? PowerPoint jakožto program pro tvorbu prezentací by v našich zemích měl zvládat češtinu snad na prvním místě. Ani po několika hodinách nastavování fontů a preferencí jsem ho však nepřinutil, aby správně zobrazoval znaky česky. A to nemám na mysli nějaké převádění dokumentů z PC, prostě jsem se jen snažil něco napsat. Těžko říct, kde se stala chyba: program je totiž jinak na stejně vysoké úrovni jako Word či Excel. Vyberete-li si jednu z dodávaných šablon, budete jen tajit dech nad profesionální úrovní prezentace.

Jednou z velmi užitečných věcí je, že se ve všech aplikacích Officu objevil nový panel nástrojů umožňující měnit jas a kontrast obrázku a dokonce i nastavovat průhlednou barvu.

Verdikt …

Oněch 72 MB, které zabere plná instalace Officu, jistě není vyhozených. V oblasti Maců se těžko hledá srovnání pro jednotlivé produkty. Profesionálové patrně nezahodí QuarkXPress či PageMaker, ale s těmi se snad Word ani srovnávat nechce. Jeho šíře a snadnost ovládání jej předurčuje běžným uživatelům. Díky vynikající provázanosti produktů, kdy není problém vložit graf Excelu do dokumentu Wordu, nebo wordový text do tabulky Excelu, můžete vytvářet dokumenty na profesionální úrovni. Hodláte-li se však prezentovat skutečnou tiskovinou, svěřte se do rukou odborníků ze studií DTP. Zkušenosti a znalosti profesionálního typografa totiž žádný Word ani Excel nikdy nemůže nahradit.

Office 98 pro PowerMac
Zdroj: Microsoft
Telefon: 02–61 19 71 11
Cena: 20 000 Kč bez DPH
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: Chyby ochrany u Motivů pracovní plochy ve Windows 98 a co s nimi

Témata článku: Microsoft, Unicode, Profesionální verze, HTML Editor, Příjemný stisk, Dodávaná aplikace, KANCELAR, Přirozený jazyk, Microsoft Excel, Libovolná aplikace, Kancelář, Jediná aplikace, Word, Libovolné místo, Jediná možnost


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5