Kniha | Bill Gates | Osobnosti počítačové historie

Bill Gates vybral pět nejlepších knih. Dospělé sci-fi, životopis Bona z U2, příběh Abrahama Lincolna…

Zakladatel a bývalý generální ředitel Microsoftu Bill Gates si už několik let užívá zaslouženého důchodu. Kromě nejrůznějších charitativních aktivit má také dost času na čtení knih a rád se dělí o tipy na nejzajímavější tituly.

„Svátky jsou skvělým obdobím pro každoroční tradice. Stejně jako mnoho jiných lidí i já rád trávím konec roku oslavou svátků se svou rodinou (Na Vánoce si obvykle oblékáme stejná pyžama.),“ svěřuje se v úvodu příspěvku na svém blogu Gates. „Také si rád sednu a sepíšu svůj každoroční seznam doporučených knih, což dělám v tomto období už deset let. Je to pro mě vždycky zábavná příležitost zamyslet se nad vším, co jsem v poslední době přečetl.“

Gates se tentokrát rozhodl pojmout svůj „seznam doporučené literatury“ trochu jinak. Místo knih, které přečetl v posledních měsících, vybral ty nejlepší bez ohledu na to, kdy je četl. Jedna z vybraných je jeho oblíbenou knihou už od střední školy, zatímco další jsou úplně nové memoáry.

Stranger in a Strange Land (Robert Heinlein)

Knihu, kterou můžete pořídit v českém překladu pod názvem „Cizinec v cizí zemi“, Gates prezentuje jako nejlepší úvod do dospělácké sci-fi. „S Paulem Allenem (taktéž spoluzakladatel Microsoftu) jsme si Heinleina zamilovali, když jsme byli ještě děti, a tato kniha je dodnes jedním z mých nejoblíbenějších sci-fi románů všech dob.“

Klepněte pro větší obrázek Stranger in a Strange Land (Robert Heinlein)

Vypráví příběh mladého muže, který se po dospívání na Marsu vrací na Zemi a zakládá nové náboženství. „Myslím, že nejlepší science fiction vás nutí přemýšlet o tom, co je v budoucnosti možné, a Heinleinovi se podařilo předpovědět vzestup hippie kultury o mnoho let dříve, než se objevila.“ konstatuje Bill Gates.

Surrender (Bono)

Paul David Hewson, známý veřejnosti spíše pod svou uměleckou přezdívkou Bono, je zpěvák a frontman irské rockové skupiny U2. Ve svých 46 letech vydal knihu Surrender, kterou Gates označuje za nejlepší memoáry rockové hvězdy.

Klepněte pro větší obrázek Surrender (Bono)

Pokud jste fanoušky U2, je velmi pravděpodobné, že už máte v plánu si tuto knihu přečíst. „I kdybyste nebyli, je to super zábavné čtení o tom, jak z kluka z dublinského předměstí vyrostla světoznámá rocková hvězda a filantrop,“ nastiňuje Gates s tím, že ačkoli Bona považuje za svého přítele, spousta příběhů, které v knize vypráví, byla i pro něj nová.

Team of Rivals (Doris Kearns Goodwin)

Do třetice všeho dobrého tu máme knížku, kterou Bill Gates považuje za nejlepšího průvodce vedením země. Vypráví životní příběh šestnáctého prezidenta Spojených států Abrahama Lincolna, který v době americké občanské války vedl severní státy.

Klepněte pro větší obrázek Team of Rivals (Doris Kearns Goodwin)

„Nemohu toho o Abrahamovi Lincolnovi číst dost a tato kniha je jednou z nejlepších na toto téma. Připadá mi obzvlášť aktuální nyní, kdy naše země opět čelí násilnému povstání, složitým rasovým otázkám a hlubokým ideologickým rozporům. Goodwin je jednou z nejlepších amerických biografek a Tým rivalů je pravděpodobně jejím mistrovským dílem,“ je přesvědčen Gates.

The Inner Game of Tennis (Robert Gallwey)

„Tato kniha z roku 1974 je povinnou četbou pro každého, kdo hraje tenis, ale myslím, že si z ní něco odnesou i lidé, kteří ho nikdy nehráli,“ tvrdí Bill Gates, který je sám zapáleným hráčem tenisu. V roce 2020 si spolu s komikem Trevorem Noahem dokonce zapinkal s takovými hvězdami, jako jsou Roger Federer a Rafael Nadal.

Klepněte pro větší obrázek The Inner Game of Tennis (Robert Gallwey)

Gallwey tvrdí, že stav mysli je stejně důležitý – ne-li důležitější – jako fyzická kondice. „Dává vynikající rady, jak se konstruktivně přenést přes chyby, kterými se už léta snažím řídit na kurtu i mimo něj,“ láká Gates z pozice emeritního manažera.

Mendeleyev’s Dream (Paul Strathern)

Poslední položku svého přehledu označuje Gates jako nejlepší knihu o periodické tabulce prvků. Historie chemie je dle jeho mínění plná bizarních postav, jako byl Dmitrij Ivanovič Mendělejev – ruský vědec, který poprvé navrhl periodickou tabulku poté, co se mu údajně zjevila ve snu.

Klepněte pro větší obrázek Mendeleyev’s Dream (Paul Strathern)

Strathernova kniha sleduje tuto historii až k jejím počátkům ve starověkém Řecku. „Je to fascinující pohled na vývoj vědy a na vývoj lidské zvědavosti v průběhu tisíciletí,“ dělí se o své nadšení a hlavní důvody, proč byste si ji měli přečíst, Bill Gates.

Za nákup, který na Amazonu uskutečníte prostřednictvím odkazu v článku, může Živě dostat provizi.

Váš názor Další článek: Jak se na Mastodonu přestěhovat jinam? Návod pro přesun z jedné instance na druhou

Témata článku: Microsoft, Země, USA, Amazon, Kniha, Bill Gates, Mars, Osobnosti počítačové historie, Sci-fi, IT Osobnosti, Paul Allen, Paperback, Životopis, Anglická verze, E-kniha, Rafael Nadal, Bona, Bono, SurrenderJak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Útočník obelhal největší kryptoburzu a ukradl 14 miliard korun. I kryptoměny se musí záplatovat

Útočník obelhal největší kryptoburzu a ukradl 14 miliard korun. I kryptoměny se musí záplatovat

**Binance, největší kryptoburza, potvrdila, že jí útočník ukradl v přepočtu 14 mld. korun. **Burza rychle zastavila činnost, takže s většinou penez útočník nemůže nakládat. **Útok umožnila díra v komponentně propojující dva blockchainy.

Petr Urban
PenízeKryptoměny
Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

**Aktualizace s názvem 2022 Update je od úterý od 19:00 oficiálně dostupná všem **Distribuce Windows 11 22H2 bude řízená, takže se může protáhnout na týdny až měsíce **Pokud máte kompatibilní počítač, rovnou na verzi 22H2 přejdete z Desítek

Petr Urban
Windows 11Windows UpdateMicrosoft
Začíná platit Digital Markets Act. Kladivo na Apple, Alphabet, Metu i Microsoft. Může změnit pravidla internetu

Začíná platit Digital Markets Act. Kladivo na Apple, Alphabet, Metu i Microsoft. Může změnit pravidla internetu

** Dnes vstupuje v platnost Digital Markets Act ** Příští rok udělá z digitálních hegemonů strážce přístupu ** A každý takový strážce bude podléhat tvrdé regulaci

Jakub Čížek
Evropská uniePrávoInternet
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

** K dispozici jsou podrobné nezávislé testy nové grafické karty GeForce RTX 4090 ** Nvidia splnila sliby, mezigenerační skok ve výkonu je obrovský ** DLSS 3 přináší revoluci v počtu fps

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

** Z textových a obrázkových AI generátorů se stávají komerční služby ** Už to není experiment pro pár geeků a programátorů ** Právní experti začínají řešit, jestli náhodou neporušují autorské právo

Jakub Čížek
Autorské právoUmělá inteligence
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy