Bill Gates: „všechny internetové sny se splní“

Zakladatel Microsoftu v zajímavém projevu naznačuje, kterými hlavními směry se bude jeho společnost ubírat.

Když Bill Gates vystoupí na veřejnosti, je dobré naslouchat. Ne proto, že by „vizionářsky“ naznačoval směry dalšího vývoje v počítačích a komunikacích; Gates vizionářem není, a nikdy se ostatně takto neprezentoval – nálepky mu dávají pouze média, která věci nerozumí, ostatně nejvíce se vyznamenala Česká televize, která jej kdysi označila za „otce Internetu“. Bill Gates je výsostný pragmatik, a jeho názory je dobré sledovat hlavně z jednoho důvodu: pokud dokážeme odstranit povinný marketingový nátěr značky Microsoft, můžeme vytušit, jakými směry se chce firma samotná ubírat, co hodlá vyvíjet a kam chce nejvíce investovat. Z tohoto pohledu patřil nedávný Gatesův projev (na Microsoft Research Faculty Summit, setkání s vývojáři z akademické sféry, 28.7.) k těm zajímavějším. Celý projev Billa Gatese (video) je zde.

Prezident Microsoftu poznamenal, že i největší „hype“, tedy nafouknuté a na první pohled nereálné věci z éry internetového boomu se nakonec splní: doslova všechno, jen to vezme více času, než se čekalo, prohlásil. I když to je odvážné tvrzení, naráží na oživení v „dot com“ branži, kdy náhle začínají fungovat a profitovat firmy, které nikdy nefungovaly a neprofitovaly, a kdy začínají prosperovat společnosti, které v roce 2000 nebo 2001 zbankrotovaly s miliardovými ztrátami. (Bankrot neznamená zánik). Je to příliš odvážné tvrzení? Microsoft není v Internetu příliš aktivní – má sice MSN, co je gigant, ale jsou zde i větší hráči; není tedy důvod, aby firma přeháněla optimismus v této branži, ve které nepostupuje dopředu.

Bill Gates dále zaměřil svou pozornost na automobily – tam bude chtít Microsoft prosadit své Windows CE, a do dvou-tří let prý bude mít asi 30% aut vestavěnou tuto verzi operačního systému. To už asi je povinně optimistický názor (navíc nemusí jít celý automobilový průmysl cestou Microsoftu, i zde se jistě budou vytvářet aliance a kontra-aliance), ale trend je jasný. Automobilům by totiž jednoduchý počítač, který by měl nikoli řídící, ale především diagnostické a informační funkce, slušel. Automobil je stále složitější a stále více je konzumním zbožím, i když nákladným – konzumním v tom, že řidič jej pouze užívá a nesnaží se mu nijak více porozumět (naopak by rád, aby automobil rozuměl jemu). Právě tak potřebné jsou navigační systémy, které jsou díky pokrokům v GPS postupně stále dostupnější a lepší, vylepšují se mapové podklady a další informační vrstvy na nich. Automobily jsou skutečně otevřeným a dosud neobsazeným trhem pro software, a mají k němu rozhodně blíže než ony pověstné „internetové“ mikrovlnné trouby.

V souvislosti s chystanými verzemi Windows (Longhorn, ale i následující verze) používá Gates výraz „roaming“: nastavení oblíbených položek, desktopu, kalendáře, kontaktů atd. půjde automaticky „za uživatelem“, když se bude stěhovat od počítače k počítači. Už aby to tu bylo – respektive, to tu mohlo a mělo být již dávno. Gates dále uvedl, že podle výzkumů Microsoftu bude během tří až šesti let nejmenší běžná používaná velikost monitoru (= LCD displeje) dvacet palců, tedy k dispozici bude zhruba dvojnásobná plocha jako dnes. Microsoft samozřejmě chce tento další prostor obsadit svými produkty či rozšiřujícími funkcemi operačního systému.

Gates rovněž uvedl, do čeho Microsoft nepůjde. Podle něj je softwarový trh dost velký, aby v něm byly stále atraktivní příležitosti i pro firmu velikosti Microsoftu; firma prý „nepůjde“ například do čipového byznysu ani nebude kupovat konzultační společnost (narážka na IBM, která koupila PwC Consulting). Microsoft chce stále více investovat do výzkumu – příští fiskální rok to má být o 8 % více než letos, 6,9 miliardy dolarů. To je obří částka, zřejmě přesahující všechny ostatní firmy v IT kromě IBM. (Zdá se vám, že výsledky těchto gigantických investic jsou vidět či jsou adekvátní proinvestované částce?). Bill Gates obhajoval necelých padesát miliard na kontě Microsoftu, tj. že nebyly rozdány akcionářům – firma prý chce podstatně inovovat během příštích deseti let a peníze budou potřeba. Vyjádřil se k zajímavému tématu – dnes častému outsourcingu programátorských sil mimo „drahé“ země, například do Indie nebo východní Evropy: Microsoft prý touto cestou nepůjde. Seattle (resp. Redmond) tedy i do budoucna bude hlavní „zbrojnicí“ Microsoftu, a zřejmě tak jako nyní bude platit, že zaměstnanci se budou spíše z různých koutů světa stěhovat sem než aby firma šla za nimi. (Zlé jazyky tvrdí, že v Seattle je celý rok tak sychravo a deštivo, že se stejně nedá dělat nic jiného než klepat do počítače, a tudíž je toto město pro vývojový kampus velmi vhodné). Microsoftu stejně nezbude než najímat mimo USA – vzdělání v oblasti informačních technologií (computer science) je momentálně právě v kolébce počítačů zcela z módy; loni absolvovalo v těchto oborech nejméně lidí od roku 1989.

Témata článku: Microsoft, Windows, Bill Gates, Nejmenší plocha, Celá éra, Celý automobil, Bill, Automobil, Bankrot, Odvážné tvrzení, Auto GPS, Miliardový byznys, Seattle, Gates, Automobile

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

26 procesorů v důkladném testu

Zhodnotili jsme 18 bezdrátových reproduktorů

Jak fungují cash back služby?

Pohlídejte své děti na internetu