Bill Gates v Praze

Oficiální program Billa Gatese v Praze byl opravdu nabitý, 60 nejvýznamnějších zákazníků, 30 politiků z několika zemí, desítky novinářů. Hlavním těžištěm byla propagace strategie .NET a e-government.
Gatesův program začal pracovní snídaní s představiteli naší vlády a politických stran, kde nastínil e-government, tedy elektronické komunikace občanů s úřady a řízení věcí veřejných. Dále Gates představil politikům platformu Microsoft .NET a co to může znamenat pro budoucí vývoj v oblasti počítačů a služeb. Totožné jednání vedl i s představiteli dalších států, kteří se specielně kvůli Gatesovi sjeli do Prahy. Byl tu tak Mikuláš Dzurinda, předseda slovenské vlády, dále vrcholní představitelé Slovinska, Rumunska, Srbska a Bulharska. Kromě prezentace .NET se Gates setkal také s prezidentem Václavem Havlem. Tématem jejich soukromého setkání byla především globální situace a chudoba ve světě, lidská zodpovědnost a možnosti moderní technologie při řešení problémů soudobé globalizace.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě politiků se setkal Bill Gates i s řadou českých a slovenských manažerů. Mezi významnými účastníky schůzek figurovali představitelé České spořitelny případně Českého Telecomu.

Ráno stihl Gates také krátkou úvodní obecnou přednášku na vývojářské konferenci Developer Days, nicméně zde se to neobešlo bez komplikací, protože proti původním plánům, kde se Gatesem nepočítalo, bylo nutné znásobit bezpečnostní opatření a současně logicky stoupl počet zájemců o konferenci. Na přednášku se tak dostávalo 1500 návštěvníků a to bylo opravdu poznat.

Billa Gatese vítala včera v poledne na Základní škole na Lupáčově ulici delegace složená z hereckých představitelů Macha a Šebestové. U dvou stolů a dvou počítačů sedělo dohromady asi 12 dětí, které si žáci zvolili sami mezi sebou. Gates jim pochválil angličtinu, žáci se ho ptali, jak se cítil ve škole jako malý a Gates prozradil, že kromě angličtiny mluví francouzsky.

Setkání žáků s prezidentem Microsoftu moderoval, stejně jako následný kulatý stůl s novináři, ředitel české pobočky Jiří Devát. Před televizními kamerami Gates debatoval s dětmi o jejich anglických slohových pracích. Tématem byl internet a to, co lidem dává a naopak bere.

Páťačka Kristina Šaumanová napsala esej o tom, že přestože má internet doma teprve 14 dní, už si dopisuje se svojí kamarádkou v USA. Žačka sedmé třídy Jana Bártová prezentovala Billu Gatesovi svoji vítěznou práci a web školy promítaný na nástěnnou tabuli. Spolu s Gatesem se shodla, že uzavřít se pouze do světa internetu může člověka připravit o skutečné přátele z masa a kostí.

Předseda představenstva Microsoftu oznámil dar českému školství: operační systém od své firmy pro všechny školní počítače zdarma. Jaké operační systémy a jak bude transakce prakticky realizována, je otevřená otázka. Podle Jozefa Belvončíka ze společnosti Microsoft jde v tuto chvíli o formalitu, která bude vyřešena.

Martin Kovář z neziskové organizace Počítače proti bariérám poděkoval všem společnostem (Microsoft, AutoCont) za finanční podporu. V příštím roce od nich získá další 2 miliony korun.

 Klepněte pro větší obrázek

„Setkání s dětmi bylo skvělé,“ pronesl na úvod kulatého stolu rozpačitě Gates. Působil nenápadně, při debatě byl ale vstřícný a bylo vidět, že se na dotazy předem připravil. Bill Gates si nemyslí, že by internet přinesl nějakou formu přímé demokracie. Věří, že tradiční zastupitelská demokracie je lepší, protože s sebou nese také jisté menší transakční náklady.

Největší překážkou rozšíření internetu jsou komunikační poplatky, širokopásmové připojení bude zásadní. Hardware je podle Gatese levný, software také přestal být překážkou. „Nejdražší jsou komunikační náklady,“ konstatoval Gates.

„Naším modelem je jít po masových tržních segmentech, nikoliv pohybovat se v tržních nikách,“ zaznělo v odpovědi na dotaz, zda Microsoft neplánuje svoji expanzi do oblastí počítačové grafiky a inženýrského softwaru.

„Vše co máme zadarmo, zůstane zadarmo,“ odpověděl Gates na otázku, jestli se nechystá zpoplatnit služby jako HotMail nebo MSN Messenger. K polemice zůstává, nakolik jde jenom o hru se slovíčky. Microsoft totiž s předplatitelským modelem – za nadstandardní vlastnosti –u svých internetových služeb počítá.

Příjmy spíše formou předplatného očekává i u softwaru. V horizontu pěti let pak nemají nastat v podnikání Microsoftu dramatické změny. Z jedné třetiny se na příjmech firmy mají podílet Windows a Office, s nimi srovnatelný bude serverový byznys (nyní je na polovině). Konzumentský byznys (hry, hardware, X-Box) je zbytek. „Jde stále spíš o investici, než zdroj příjmů,“ prohlásil ale Gates.

Obsáhlý materiál ze setkání Billa Gatese s novináři přinese lednový časopis e-biz, který vychází ještě před vánočními svátky.

Gates navštívil naši republiku již v roce 1994 v době konání Invexu, kde měl v rotundě přednášku. Tehdy se do republiky dostal poměrně nenápadně a uvítací výbor ho odchytil až v okamžiku, kdy se pomalu chystal taxíkem odjet do hotelu. Současná návštěva se i kvůli teroristickým útokům nesla v duchu velmi přísných bezpečnostních opatření. Při odletu v osm večer musel být dokonce prohlédnut i Mikuláš, který se přišel s Gatesem rozloučit. Nakonec vše dobře dopadlo, v berli nebyl samopal a čert neměl místo uhlí granáty, takže Gates opět v klidu odletěl. Jeho program během jednoho dne byl ale opravdu úctyhodný, jsou chvíle, kdy by člověk nechtěl být zrovna v gatesově kůži.

Diskuze (84) Další článek: Amazon koupil Egghead

Témata článku: Microsoft, Byznys, Bill Gates, Uvítací program, Kulatý stůl, Lidská práce, Bezpečnostní kamera, Granát, Komunikace občanů, Samopal, Macha, Praha, Gates, Vývojářská pobočka, Předplatitelská služba, Globální situace, Chudoba, Překážka, Tabule, Transakční náklad, Days, Bill, Mach, Nice