Bill nebyl nikdy vizionar. Je "jen" velmi schopny obchodnik.Bill nikdy nepredvidal, ze se rozsiri otevreny Internet. Vse melo byt dostupne na jeho MSN. Proto ani Windows ze zacatku nemely poradny web browser. Vzpomatoval se az pomerne pozde.
a proč se tim ms neřídil a netahnul vývoj? Od té doby jen dohání.
Kdyby někdo v roce 1994 prohlásil, že jednou budou lidi používat internet na sledování sestřihů roztomilých koťátek, to by byl u mě vizionář 😉
Kdyby kotatek. Oni ho dnes pouzivaji k tomu, aby sledovali, jak si ziji ryby okolo podmorskych MS serveru. :-Ohttps://www.zive.cz/clanky/microsoft-zacal-st...
Gates rozhodně nebyl žádný vizionář. Jak už tady někdo psal, v roce 1994 bylo jasné, co bude postupně přicházet, všude se o tom mluvilo, takže spíše jen komentoval, co kde slyšel.A upřímně, podle mne nebyl Gates ani žádný velký "umělec". Byl to jen hlupáček, který se v pravý čas někde nachomýtl a vecpal. Pak už to jelo samo, když prodával levně shit a všichni, co to koupili, to již nechtěli měnit, aby se nemuseli učit něco nového. Jeho softwarové produkty byly odjakživa otřesné, co do funkčnosti, tak i vzhledu. Nebyl schopen nikdy najmout ani grafika, aby mu nakreslil hezkou ikonu. Vše bylo humpolácké, jako když design navrhuje parta jézéďáků.Myslím, že kdyby se tenkrát na jeho místo dostal někdo jiný a měl tu samou příležitost, tak jsme teď někde úplně jinde. Skoro bych ho zažaloval, že byl brzda pokroku posledních 25 let. Za to dobu vzniklo tolik výjimečných projektů, které ale neměli šanci se proti tomuto kolosu prosadit.
Gates byl vždycky spíš pragmatický obchodník než vizionář.
Tu prilezitost ale kazdy mel, on byl proste schopny prodat i to, co jeste nemel. Kazdy to holt neumi.
Ve světě nerozhoduje jak dokonalý produkt dokážeš navrhnout, ale jak ho dokážeš prodat. A to on uměl.
Ano, to jsem právě psal. A brzdil pokrok.Stejná situace byla VHS vs Betacam v oblasti domácích videorekorderů.Shit VHS (rozlišení 320x200) marketingově převálcoval Betacam (DVD rozlišení )
Souhlas, uspěl s MS DOS a pak to již jelo samo, v zaběhnutých kolejích, na PC byl již OS od MS.Kdokoliv, kdo by býval uspěl s něčím podobným jako MS DOS, by dnes měl nadpřirozené schopnosti. Tedy má je i Gates.
U Bety byl problem jinde. Prvni beta prehravace byly takovy prkeny, meli treba blbe nastavitelny nahravani. U Vhs slo nastavit ruzny nahravani na kazdy den, u bety jenom na hodinu ve dni a ta se jen opakovala. Druhej kiks bety byl v tom ze na pasky se vesel maly cas. Ty kazety byly mensi a vlastne se na ne ani poradne nevesel celovecerni film. Coz vhs zvladalo. Pak je tu taky problem s kamerami. Vhs kamery umely natacet na zmenseny pasky ktery byly kompatibilní s prehravacem. Beta kamery umely jenom natacet, prehravat ne. A kdyz, tak jenom pres televizi. Beta postupne zacala dohanet, ale vhs jim zacalo utikat uz od zacatku. A beta s vhs mela obraz velmi podobny. Na tehdejsich televizich nebyl rozdil tak patrny.
Ano, kdyby ho chválili jako schopného, bezskrupulózního obchodníka, tak by to bylo v pořádku. Ale technologický vizionář rozhodně není.
B-] Tak to si pobavil :) Odvážne tvrdenie, až ľutujem MS, že ťa pravdepodobne nikdy nespozná a tým pádom bude celý technologický svet pozadu o aspoň 50 rokov :) To musia byť teda riadne komplexy :)
A k vám do ruska, pardon na slovensko, už dorazily Windows 95 nebo se to teprve plánuje 😀
Nie, čakáme, ako sa osvedčí v nemeckej kolónii u vás B-]
To samé se říká o bitcoinu, počkejte do deseti let, předežene význam internetu
Na to si rááád počkám... 😀
Pochybuji, ze za deset let na tom bude internet tak spatne.
ten bitcoin tu uz 10 let je a zatial je pouzitie prakticky nulove. teda ked neratame spekulacie a predaj drog
bitcoin je prvni verze kryptomeny. ma tolik chyb, ze ho pri zivote drzi uz jen spekulanti.
Internet jsem začal používat v roce 1992. V roce 1994 už běžně existoval Gopher a to o čem Gates psal, s tím někteří už experimentovali. Na koleně a bez Microsoftu, protože pro Windows neexistoval ani software, který by se pro to dal používat a HW nároky byly neskutečně mimo dosah.
MS hlavne ze zacatku internetu moc neveril a razil jakousi vlastni sit
Zajímalo by mě, co říká o budoucnosti Linuxu na Chrome OS a Androidu.Je zarážející, že se MS neprosadil v mobilech a tabletech.
Názor byl 1× upraven, naposled 10. 8. 2018 08:42
tablety meli uz nekdy na zacatku stoleti a Windows mobile byly taky nejrozsirenejsi, bylo na ne asi nejvic softwaru. Ale kdyz prisel iOS a Android, tak jim ujel vlak.
V roce 1994 asi nic 😀Že se MS neprosadil v mobilech a tabletech je naopak logické. Na PC Windows používat prakticky musíte, protože jste ve vendor lock-inu a nějaká obecně použitelná alternativa moc neexistuje. Jak Linux tak Apple mají svoje "ALE". Takže uživatelé skřípou zubama, nicméně Windows používají. Na telefonech a tabletech je ale situace jiná, tam alternativy existují, takže není divu, že uživatelé kopli MS do zadnice, když měli tu možnost.
Pekne receno, vendor lock-in na specificky proprietarni SW je jeden z hlavnich duvodu proc windows jeste dychaji...
Windows byly i na mobilu a celkem rozšířené, ale o tu svoji pozici přišly.
pred iPadem byly tablety prakticky pouze s windows. mel temer 100% trhu.
Ale on tam nemluví o internetu, nýbrž o software, který dělá MS, tedy evidentně o MSN. A ten těžce pohořel.
To me napadlo taky, ve Windows 95 afaik ani nebyl prohlizec, IE tam zacali cpat pozdeji. Podporu tcp/ip jsem musel taky doinstalovat rucne.
Docela by mne zajímalo, jak si představoval přehrávat video na počítači se 640 kB RAM.:-O
Tenkrát byla výjimka mít 800x600. Většina měla 640x480 a video se pouštělo v malém okně. Šlo to, používal se třeba Gopher.
Tenkrat (1981!) se vetsine lidi o VGA rozliseni jen zadalo. :o))))(Respektive az tak bujne sny mel tehdy malokdo..)
800x600 byla SVGA a u 8-bit (256 barev) vyzadovala 0,5MB RAM.Coz bylo obvykle az kolem 1988/89 kdy se na trh dostali docela dobre levne karty s 0,5MB/1MB RAM jako treba Trident 8800/8900.U nas spise kolem 93 kdy se sem nevozili vyrazeny 286 z DE/AT ale lidi si zacali kupovat novy 386/486
https://www.zive.cz/clanky/myty-ze-sveta-poci...
V roce 94 bylo bezne mit 4MB pameti. A treba hry se v te dobe hraly a to je takove interaktivni video. Vetsi problem pro prehravani by byla rychlost internetu, klasicky modem nedaval dostatecne rychle ani klasicke obrazky a bylo videt, jak se dotahuji postupne.
Dalsi dementni vseznalek co ve skutecnosti hovn0 vi. Tedy krome zesmesnovani se na Zive.Gates mluvil o 640 kB base memory. A to bylo dost i v roce 94/95. Tedy pokad nekdo nemel GUS a nechtel hrat hru co jela s Base memory na chlup.A i ten GUS ovladac se dal hodit do Extended memory.Takze dementni sperma, zpatky k hrani Minecraftu.
Vize jsou to sice hezké, ale spíš smutné, když ta firma nedala podporu síťování ani do W95 a posléze naprosto nesmyslně propagovala jakýsi MSN. V té době Internet tvořily hlavně unixy.A co se týče vizí, tak je až fascinující, že nikdo nepředpověděl (nebo jsem na ni nenarazil) tak samozřejmou věc jako chytrý mobil s připojením k netu. A přitom to během pár let změnilo životy téměř všech.
Podpora sitovani byla jiz ve win 3.11 (32b winsock). O win NT nemluvě.MP
Bohužel s neuvěřitelně vysokými nároky na RAM. Zatímco Trumpet Winsock běhal na 2MB RAM i méně, MS Winsock potřeboval 8MB, aby se to dalo používat (= původní nároky W95).
Tech 8 MB mi prijde trochu nadstrelenych. Nicmene je potreba hlavne rici I "B": Ackoliv byly Win 3.1 v podstate 16 bitovy system, daly se v nem spoustet 32bit aplikace (pomoci win32s). To si samozrejme vyzadalo nejakou rezii, nebot I Win 3.11 winsock byl 32bitovy. Ale aplikace jako Internet Explorer, Outlook Express (resp. jeho predchudce), irc, nntp … vse fungovalo.MP
Win95 jsem měl sesitovany. Tak o čem to tady mluvíš?
Šlo to doinstalovat, ale v základu to nebylo.
Ono to šlo spíš v základu nenainstalovat, protože tehdy ještě šlo vybrat co se instalovat bude a co ne. Ale součástí to normálně bylo.
"chytrý mobil s připojením k netu"Ty asi nebudeš moc fanoušek sci-fi co?
Jak říkám, nenarazil jsem na vizi, která by předpověděla něco tak prostého.Na jednu stranu byly vize rozšiřující stávající zařízení, jako třeba videohovory přes TV nebo jinou krabici připojenou do zdi.Na druhé straně to jsou všelijaké implantáty nebo věci přicvaklé různě na těle (ale funkčně dost primitivní), vznášedla apod.Ale že bude skoro každý mít krabičku v kapse a bude to fotit, navigovat, hrát atd. takovou vizi jsem tedy neviděl.
PADD ze Star Treku?
MSN bylo v americe dost používané. To že to nepoužívali lidé v čr to je jiná věc.Stejně jak u nás nikdo nepoužíval yahoo ale použílai seznam.Proto je seznam pořád ještě u spousty běžných uživatelů jako symbol internetu. Vidím do dnes a denně.
Taky Bing. Na Bing se často nadává ale ve státech to není vůbec špatný search engine.
1) mobily s pripojenim k netu byly davno pred iPhonem. Dokonce i s wifi. Jen nebyly dobre.2) neco predpovidat a udelat to jsou naprosto zasadni veci. Taky muzu predpovidat autonomni auta, ale udelat to..
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.