nic zo sveta formuly 1, o neuspechu win visty, takze nic z toho nekupim. navyse ziadne proroctvo o novej pandemii.
Šílence je třeba izolovat a né propagovat jeho oblíbené vyčtenínky.Gec je jako cvach který každému nutí ty své vyčtenínky:https://www.youtube.com/watchhttps://www.youtube.com/watch
Doporucil i 1984 od Orwella?
To nevím, ale putin to asi pojal jako návod..
Co to ma spolecneho s diskuzi o elitarovi Gatesovi?Ty uz mas ten mozek dobre zacykleny.
Asi tolik jako 1984 s knihami v článku.
1984 je kniha pojednavajici o totalitni spolecnosti, presne kam vedou nektere knihy z clanku, co tam mas dal?
Názor byl 2× upraven, naposled 13. 6. 2022 11:16
A v ruZku je teď podle tebe co?
Nevim, proc sem tahas Rusko? To se ted budeme jako merit s nimi a rikat “jeste to jde, jeste to jde..”? Nase spolecnost ma prave byt lepsi a ne zatim jeste ne tak spatna…
Pokud sem někdo tahá 1984 jako příklad varování před totalitní společností, tak mi nepřijde od věci připomenout tu, kde to lze sledovat v přímém přenosu. Myslím, že před 20 lety lidi věřili, že ruZko je na cestě k nějaké formě demokracie, pak to začalo jít z kopce. I nezávislá média tam do nějaké míry mohla dřív působit, dneska zavřou vlastní lidi i za to, že řeknou, že jsou ve válce. A jsou schopni odsoudit za něco, co sami tvrdí, že se neexistuje. Už se ani nesnaží nějak maskovat, že tam mají zrůdný systém.
V primem prenosu je to i v Cine a uz nekolik let. Ale ja neziju ani v Rusku ani v Cine a popravde je mi fuk, jaky marast tam maji. Co me ale fuk neni, kdyz hrozi, ze se stejny marast vynori i u me doma v zatim, diky predchozim generaci, stale jeste svobodne spolecnosti. A pred tim varuje napriklad 1984. Ty knihy ze seznamu G. jsou taky varovani, jen jejich autori to tak nezamysleli uz kdyz to psali.
Názor byl 1× upraven, naposled 13. 6. 2022 12:56
Jak se to vezme, jedno nám to být chvíli může, ale pokud má ta země dostatečnou moc, tak to začne vnucovat i ostatním. A těm už to jedno nebude. A Čína je riziko samozřejmě taky, možná ještě větší. Z ruZka se akorát dováží/dovážely suroviny, do Číny se přestěhovala i část výroby, kterou není možné v rozumné době nahradit.
Suroviny také nelze nahradit ...
Ale můžete je těžit kdekoliv, kde jsou k dispozici. V některých regionech to může být problém, pokud nechcete podporovat místní vlády nebo vám těžbu nepovolí, ale v zásadě to takový problém není. U těch továren má Asie "výhodu" v tom, že se tam kašle nebo kašlalo na životní prostředí a respektování lidských práv. Takže začít něco vyrábět v Evropě znamená řadu let papírování (pokud se to vůbec schválí) a musíte prodávat za několikanásobek toho, než kolik stojí dovoz z Asie. V tomhle nevypadá přesun výroby zpět do Evropy jako příliš reálný. Což se může vymstít.
To je právě jádro věci ... kde jsou (suroviny) k dispozici ...
To asi ne, to je v Americe až příliš aktuální. Hlavně na jejich socialistických universitách.
Vsechno ma svuj pocatek. Ty socialisticke neobolsevicke unverzity nevznikly v USA jen ze vzduchoprazdna. Nejdriv uprchlici pred Hitlerem z Frankfurtske skoly a pozdeji prace diverzantu ze SSSR. Bohuzel se ukazalo, ze USA se s tim nedokazaly vyporadat a ted za to plati rozpadem spolecenskych hodnot, kriminalitou a celkove upadkem vseho co predstavovala stara Amerika. Ta, ktera poslala lidi do vesmiru a byla nejsilnejsi mocnosti sveta. Skoda, se silnou USA melo lidstvo sanci.
Čím víc peněz, tím větší socan.Alespoň tedy na západ od nás.
Jo je to maly dukaz, kdo tyhle zotrocovaci sr.. tlaci. Samozrejme ze elity. Vsechny think tanky lze vystopovat podle cesty penez. Cil je celkem jednoduchy uniformni trida otroku, ktera neklade neprijemne otazky (vyreseni pod pojemem dezinformace).
To je v pořádku. Bohatý člověk si může dovolit být socan. Akorát není dobře, když to vnucuje i ostatním.
Samý brak. Já bych panu Gatesovi doporučil F.L.Věka.
Jasně a k tomu ještě další "školní kvalitku" v podobě Karolíny Světlé a její úžasný Kříž u potoka nebo Nemodlenec. LOLMimochodem je fakt super, že ve škole nám cpali do hlav tyhle věci, ale skutečně kvalitní literaturou, především tou napsanou na západ od Chebu, jsou žáci a studenti dodnes nepolíbení. Tady se zkrátka pořád jedou "proletáři", "sovětská literatura", "národní obrozenci" a vědět jak strašně trpěla rozmazlená panička Němcová tím, že nepatřila ke šlechtě a že jejímu manželovi vadily její avantýry je to nejdůležitější. LOL
F.L.Věka Američan nepochopí, ani kdyby se naučil česky. Do nás cpali i tu západní literaturu, ale mě víc sedla ta východní. Tolstoj se mi líbil víc než Hemingway. Z těch západních snad jen ten sprosťák co napsal Dekameron a Poe.
Tak například se vůbec neučí americká filosofie, která je velice zajímavá a užitečná. Jeden z jejich hlavních představitelů je Ralph Waldo Emerson:"Za vše, co ztratíme, získáme něco jiného; a za vše co získáme, něco jiného ztratíme.""Člověk se nemůže vymlouvat, že špatné činy jsou běžné v jeho povolání. Copak si takové povolání nevybral, protože jej má ve své povaze?"Chápu, že takové myšlenky, se "soudruhům" nehodily a nehodí do krámu, protože u nás naopak panuje všeobecný názor, že dělat jakékoliv svinstvo je přece normální a "musí se/muselo se", vždyť bez něj bych neměl to a to nebo bez běj bych se nedostal tam a tam, tak jsem MUSEL.
Podobných citátů a mouder je asi tak milion. Americká filosofie se u nás neučí, protože nám je vzdálená, cizí a nemá tu hloubku jako evropská. Proč se zabývat nepovedenými kopiemi, když tu máme originály.
Naprostý souhlas. A třeba ta Němcová, upřímně, knihy o ničem ale přesto tu nad nimi někteří hýkají, děti se učí Babičku a přitom stačí nahlédnout za "velkou louži". Navíc, argument, že americká filosofie je nám vzdálená neplatí. Filosofie i jejich způsob života je nám daleko bližší, než nějací panslavisté na východě.
A samozřejmě, můžete se do mně pustit, že jsem nekritický atlantista, ale stále platí "čím víc na Západ, tím líp".Už jen proto, že např. v Austrálii prostě nefunguje ten náš typický alibismus a touha po etatismu ve smyslu "povinností vlády je se o nás starat". Tam si prostě cestu musíte vydobýt sami, chtějí výsledek, ne důvod proč to nešlo. Čechy a Česko mám rád, nepřeji jim nic zlého, ale pokud se neprobudíme z toho snu, že vše je zdarma od státu, půjdeme hodně rychle dolů.
Jasně. A nejvíc na západ je Kamčatka, pak už to je východ.
Mimochodem ona se u nás neučí ani nějak extra římská či řecká filosofie, dokonce ani asijská - čínská, japonská, korejská...Učit se máme především to, co je kvalitní, jakkoliv je to vzdálené, protože jen to nám může přinést něco nového, když to aplikujeme v našich podmínkách. Proto si manažeři čtou čínské Umění války od Sun-c’, aby 2500 let staré principy aplikovali v konkurenčním boji, protože i zde jsou stále platné.Měli bychom si vybírat k učení to nejkvalitnější, stejně jako si vybíráme to nejkvalitnější zboží, které také nemusí být ze stejné obce v jaké žijeme - asi málokdo pohrdne pravým perským kobercem, francouzským vínem, japonským nožem, švýcarskými hodinkami, italským obrazem...Přitom je zajímavé, že toužíme mít byty plné kvalitních věcí z celého světa a z čím větší dálky a více zemí je máme, tím víc se jimi chlubíme, ale v hlavách chceme mít jen stejné myšlenky a vědomosti jako má soused a to nám nevadí.
Tak jsem to myslel. Kvalitní je třeba Lao'C nebo Konfucius, antická řecká filosofie, scholastika, racionalismus a spousty dalších evropských směrů. Američani nijak zvlášť filosofii neobohatili. Mají dobré exaktní vědy, techniku, možná i ekonomii. Zbytek nic moc. Těch pár moudrých výblitků filosofii nedělá.
To je hodně o sociálních bublinách. Obecně ale mám pocit, že Češi mají blíž k Rusku než k Západu, natož k zemi za "velkou louží"
Tak to rozhodně. Naše vzdělanost má kořeny v Byzanci, stejně jako ta ruská. Akorát, že u nás cyrilometodějskou misi zadupali primitivnější Frankové. Fakticky byli ruští carové následníci východořímských císařů. Centrum Byzance se, poté, co jí rozvrátili barbarští Turci, přesunulo do Moskvy.
Česká literatura má, dle mého názoru, velký problém v tom, že se doposud nedokázala vyvinout v umění - tj. čtivým jazykem a imaginativní formou vyjádřit myšlenku na pozadí reálného světa - a zůstala kdesi v minulých dobách, kdy se psalo spíše popisně, než imaginativně (protože imaginace byla nepřítelem církve), případně jde do extrému a začne plodit příběhy psané divnou formou, případně rovnou fantasmagorie.Prostě z extrému do extrému.Srovnejme zde třeba zmíněnou "Babičku" s (např.) "Božskou komedii" nebo "Ztraceným Rájem" - popis toho, jak chleba je boží dar a všichni se z toho musí pokakat, babička jako ztělesněná tradice, co neuznává nic nového, versus naprosto imaginativní a dobrodružný popis křesťanské teologie.Často se tak setkáváme se suchým popisem reality, historie, politiky; neschopností (či nechtěním) podat myšlenku s nadsázkou, soudobou alegorií ... opěvovaní jsou "klasici", kteří psali o tom, že bylo málo úrody, mládež je nevychovaná, protest proti církvi / straně, zmar každodenního života, pořád to samé na stejné brdo ... styl: ráno jdu na záchod, vytřu si zadek a spláchnu - to je realita, to je umění, to vytiskneme!I klasici realismu jako Dickens, Dostojevskij, kteří psali o kruté realitě, psali ale způsobem, že vyjádřili myšlenku velmi hlubokým, až filozofickým způsobem; stále čtivým na pozadí "běžného života"; a Češi neustále budou opěvovat své tzv. klasiky, kteří psali o pronásledování "kýmkoliv" (církev, nacisti, komunisti, zlý soused, kapitalisti), a myšlenka nevyjádřená je tam žádná, je to prostě popis.Pak se opravdu stačí podívat na západ / východ od nás a najdeme díla plná imaginace, která všední problém podají jazykem uměleckým, dobrodružným, občas do příběhu vpletou mírné nadpřirozeno ... a čtenář se cítí, že opravdu čte "krásnou literaturu" a nikoliv nějaký pamflet / agitku, frustraci a rádoby světovou moudrost, přičemž se stejně tak dozví o škodlivosti nacismu, církve, kapitalismu atp. - ale formou, která ho zaujme, obsah, který si zapamatuje a promyslí dál ve své hlavě.Samozřejmě, že i všední, stereotypní příběhy existují, jak nalevo tak napravo od nás, ale je s podivem, jak zrovna Češi se jakoby zasekli, místo toho vymýšlí nové "formy" psaní, případně jdou do extrému a začnou psát fantasmagorie (fantasy / science fiction), přičemž tu imaginaci z těchto žánrů opět důsledně zašlapají a ponechají jenom to běžné, reálné, případně prostě píší halabala, co je napadne a nakonec zmíní, že je to jako moudrost - nějakým extrémním ukončením příběhu.Češi umí dobře psát literaturu faktu, vědu atp. ale na poli krásné literatury by měli mlčet a chtít se učit / oprostit se od zavedených "klasiků".Česká literatura je pro mě utrpením kdykoliv, když jí dám šanci.Snad se to někdy změní 🙂EDIT: opraveny překlepy, nedokončené myšlenky.
Názor byl 2× upraven, naposled 13. 6. 2022 13:37
bezejmenny_ctenar | 13. 06. 2022 13:18 "Češi se jakoby zasekli, místo toho vymýšlí nové "formy" psaní, případně jdou do extrému a začnou psát fantasmagorie (fantasy / science fiction), přičemž tu imaginaci z těchto žánrů opět důsledně zašlapají a ponechají jenom to běžné, reálné, případně prostě píší halabala, co je napadne a nakonec zmíní, že je to jako moudrost - nějakým extrémním ukončením příběhu."---SciFi a rozvinutá fantasy pochází ze západu. Je zajímavé, jak s úpadkem západní morálky vymizela klasická technická scifi např. Isaaca Asimova, Raye Bradburyho, Roberta Silverberga, ... a nahradila ji post-katastofická témata (vhodná k dnešnímu světu), fantasy pro dospívající mládež a komixy ...Rozvinutá fantasy je rozvinutá pohádka (do více dějových linií, s bohatším dějem a více postavami ...). A z definice je každá pohádka fantasy (naopak to neplatí).Mimochodem, od roku 1990 vychází časopis Ikarie (nyní XB1), který otiskuje zahraniční i české SciFi a fantasy povídky. http://www.casopisxb1.cz/Zkuste si tam české povídky přečíst - nejsou všechny zas až tak špatné.
No já nevím, ale klasická sci-fi má i spousty ruských velikánů
Ano, máte pravdu. I ve zmiňované edici KOD jsou jejich zástupci ... ale to se dnes nesmí říkat ...
nickaname1 | 12. 06. 2022 14:02 Zřejmě jste nečetl knihy edice "KOD" - kde byla více než třetina autorů "na západ od Chebu" - vycházela od roku 1954 do roku 2012 ...https://cs.wikipedia.org/wiki/Knihy_odvahy_a_dobro...
Názor byl 1× upraven, naposled 13. 6. 2022 15:32
aby nedošlo k nějakým nedorozuměním, tak si ten seznam, tady od pana Gatese pro jistotu škrtněte a zapamatujte si jedinej titul.. Bitcoin standard který právě vyšel v českém překladu od Braiins publishing + další tituly zdarma které najdete zde... 👍https://cs.braiins.com/category/publishing
Proboha hlavně nekupujte nic od Ezry Kleina, je to postmoderní extrémista. Číst ano, abyste věděli, co hlásají nepřátelé svobodného civilizovaného světa. Ale peníze mu rozhodně nedávejte...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.