Bill Gates | IT Osobnosti | Osobnosti počítačové historie

Bill Gates chce zmizet ze žebříčku největších boháčů. Prakticky veškerý svůj majetek věnuje nadaci

Bill Gates je podle žebříčků Bloombergu a Forbesu pátým nejbohatším člověkem na světě, a to přesto, že tento týden daroval své charitativní nadaci akcie v hodnotě více než 6 miliard dolarů (v přepočtu asi 144 miliard korun).

Podle informací poskytnutých Komisi pro cenné papíry (SEC) věnoval Gates Nadaci Billa a Melindy Gatesových akcie železniční společnosti Canadian National Railway v hodnotě téměř 5,2 miliardy dolarů a strojírenského koncernu Deere & Company v hodnotě 995 milionů dolarů. Kromě toho na neziskovou organizaci převedl také více než tři miliony akcií své společnosti Cascade Investment LLC.

Pokles ze čtvrtého místa na páté

Podle agentury Bloomberg klesl majetek někdejšího zakladatele a generálního ředitele Microsoftu na 112 miliard dolarů (cca 2,7 bilionů korun) a je tak pátým nejbohatším mužem světa. Žebříčku nadále vévodí Elon Musk a Jeff Bezos, třetí je spoluzakladatel společnosti Loius Vuitton Bernard Arnault a čtvrté místo po Gatesovi zaujal indický průmyslník Gautam Adani.

Gates držel záviděníhodnou visačku nejbohatšího člověka světa v letech 1995 až 2010 a poté znovu od roku 2013 do roku 2017, kdy ho v čele žebříčku časopisu Forbes předstihl Jeff Bezos. Místo toho, aby usiloval o znovuzískání prvenství, minulý týden prohlásil, že pracuje na tom, aby se z žebříčku úplně vymazal.

Minulý týden Gates na sociální síti Twitter přislíbil, že tento měsíc věnuje 20 miliard dolarů charitativní nadaci, a do budoucna jí plánuje odevzdat prakticky veškerý majetek. „V budoucnu plánuji věnovat nadaci prakticky veškerý svůj majetek. Budu se posouvat směrem dolů, a nakonec zmizím ze seznamu nejbohatších lidí světa.“ napsal doslova.

Gates jako filantrop

Mám povinnost vracet své prostředky společnosti způsobem, který má největší dopad na snížení utrpení a zlepšení života,“ uvedl Gates minulý týden. Doufá, že se k němu v tomto duchu přidají i další velká jména, figurující v žebříčcích nejbohatších lidí světa.

Nadace Billa a Melindy Gatesových se snaží dát lidem šanci žít zdravý a produktivní život. Aby mohla pomáhat, potřebuje zvýšit své výdaje ze stávajících šesti na devět miliard ročně. Aby to bylo možné, plánuje Gates jen v nejbližší době převést ze svého majetku na nadaci 20 miliard dolarů.

Kromě Gatese je pravidelným přispěvatelem také americký miliardář, investor, obchodník a filantrop Warren Buffett. Od založení přispěl na činnost nadace částkou přesahující 35 miliard dolarů (cca 842 miliard korun), což Gates zmínil ve svém poděkování na Twitteru.

Diskuze (34) Další článek: Americký startup CO2Rail chce zachytávat CO2 ze vzduchu pomocí speciálních železničních vagónů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,