Bill Gates byl pasován na britského rytíře

Včera se Bill Gates dočkal velmi významného ocenění, královna Alžběta II. ho pasovala na rytíře. Bill Gates se tak stal jedním z nemnoha cizinců, kteří se dočkali takto vysoké pocty. A to i přes to, že chování společnosti Microsoft v minulosti příliš rytířské nebylo.

Královna Alžběta II. včera odpoledne udělila čestný rytířský titul Billu Gatesovi, spoluzakladateli společnosti Microsoft. Ceremoniál proběhl v Buckinghamském paláci podle všech zvyklostí - nejbohatší muž světa poklekl před britskou královnou, ta se ho jemně dotkla mečem na rameni a učinila ho Rytířem Britského impéria (celý titul zní Knight Commander of the Most Excellent Order of the British Empire).

Podle britského ministra zahraničí Jacka Strawa se mu této pocty dostalo za to, že je "jednou z nejdůležitějších postav světové ekonomiky dnešní doby", ocenil také software od Microsoftu za "výrazný vliv, který má na britskou ekonomiku". Podle Billa Gatese ale toto ocenění pomůže upozornit na charitativní činnost, kterou realizuje prostřednictví Nadace Billa a Melindy Gatesových. Prostředky této nadace v řádech miliard dolarů jsou věnovány na výzkum vakcíny proti AIDS a dalším chorobám třetího světa jako je malárie. Nadace Billa a Melindy Gatesových poskytuje také významné prostředky na podporu aktivit na vymýcení dětské obrny. Pomoc, kterou nadace spoluzakladatele společnosti Microsoft poskytuje i v chudých částech Commonwealthu, ocenilo i samotné ministerstvo zahraničí Velké Británie.

Nerytířský Microsoft

Cesta Billa Gatese k úspěchu nebyla vůbec jednoduchá. Během svých studií na Harvardu vytvořil spolu s Paulem Allenem (ten se zase proslavil také jako sponzor SpaceShipOne) Altair BASIC interpreter pro Altair 8800, první komerčně úspěšný osobní počítač. Potom spolu založili Microsoft, ale na velký úspěch si museli počkat až do chvíle, kdy je kontaktovalo IBM, které potřebovalo operační systém pro své osobní počítače. Microsoft sice žádný systém neměl, ale podařilo se mu koupit QDOS za 50 000 dolarů (legenda praví, že si na to museli půjčit) a pod jménem MS-DOS jej obratem prodat IBM (jednu licenci po čtyřiceti dolarech). Díky relativně nízké ceně se MS-DOS ohromně rozšířil a umetl tak Microsoftu cestu ke snadnému prodeji dalších produktů. Už tehdy se také bohužel objevily první zprávy, že s konkurencí Microsoft nezachází úplně rytířsky. Některé z verzí MS-DOSu údajně měly obsahovat kód, způsobující chyby v běhu aplikace Lotus 1-2-3. Některé z těch starých případů se řeší až do dnešní doby, stačí vzpomenout na loňské vyrovnání Microsoftu s Novellem kvůli textovému editoru WordPerfect.

Titul z Evropské unie

Gates jako zástupce Microsoftu samozřejmě neměl s Velkou Británií, coby členským státem Evropské unie, vždycky ideální vztahy. V loňském roce Microsoft čelil v EU soudnímu sporu kvůli tomu, že zakomponoval multimediální přehrávač do svého operačního systému, a tím získal výhodu před konkurencí. Evropský soudní dvůr nakonec rozhodl, že Microsoft musí prodávat Windows bez Windows Media Playeru, a kromě toho také poskytnout licence k protokolům používaným v produktech Microsoftu, aby k nim získali přístup i vývojáři třetích stran. V neposlední řadě mu byla také udělena pokuta půl miliardy Euro za to, že rozhodnutí Evropského soudu neuposlechl včas.

Rytíř ano, sir ne

Gates není jediným cizincem, který získal rytířský titul z rukou britského panovníka. Mezi další patří například George Bush senior, Steven Spielberg nebo také český dirigent Libor Pešek. O jednu výhodu však oproti rodilým Britům jsou cizí státní příslušníci ochuzeni - mohou sice používat za jménem zkratku KBE, která prozrazuje rytířský stav dané osoby, nemohou ale používat titul Sir, který je vyhrazen britským občanům. Spojení Sir Bill Gates v titulcích některých médií je tak nepatřičný a zavádějící.

I tučňák salutuje

I ve Velké Británii se samozřejmě najdou kritikové, kteří si stěžují, že vliv Microsoftu nebyl vždy jen pozitivní. Linuxový konzultant Bruce Perens k tomu poznamenal: "Rytířem se zjevně může stát i přesvědčený monopolista. Koneckonců, monarchie a monopol se k sobě docela dobře hodí."

I mnoho příznivců svobodného software si ale váží Billa Gatese za to, že se mu povedlo realizovat svůj sen a zasloužit se o významné rozšíření počítačů v domácnostech. Svědčí o tom například i fakt, že v článku o jeho osobě ve svobodné encyklopedii Wikipedia se za jeho jménem objevil titul KBE už pár minut poté, co mu byl udělen. Ono nakonec nezáleží na tom, jestli rytířský titul dostane Bill nebo Linus - už fakt, že se této cti dostalo některému z představitelů IT, svědčí o důležitosti tohoto oboru jako takového.

Témata článku: Software, Microsoft, Bill Gates, IT Osobnosti, Malárie, Rytíř, Bill, Dirigent, Aids, Empire, Velká Británie, Steven Spielberg, Vakcína, Melinda Gates, Pas, Velká Británie, Order, Gates, Bush, Harvard, Choroba, Brit, Spielberg, Ramen, Velké jméno

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 182

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji