Bill Gates | Osobnosti počítačové historie | IT Osobnosti

Bill a Melinda Gatesovi se rozvedli. Nadaci budou řídit společně – zatím jen na zkoušku

Téměř přesně čtvrt roku po podání žádosti bylo v pondělí rozvedeno manželství Billa Gatese a Melindy Gates. Ze soudních záznamů vyplývá, že si bývalá manželka nezmění jméno a ani jeden z manželů nenárokuje výživné. V tuto chvíli není jasné, jak přesně bude obrovský majetek Gatesových rozdělen.

Z právního hlediska spadalo manželství pod jurisdikci státu Washington, který uznává společné jmění manželů. To by v praxi znamenalo, že veškerý majetek nashromážděný během manželství musí být v případě rozvodu rozdělen rovným dílem. Rozdělení majetku Gatesových však probíhá podle smlouvy o rozchodu, jejíž podrobnosti nejsou známy.

Hořký konec slavného páru

Bill Gates a Melinda Ann French se seznámili v roce 1987 ve společnosti Microsoft, kterou Gates založil a dlouhá léta řídil. O sedm let později následovala svatba, takže manželství trvalo relativně dlouhých 27 let. Konec však je, jak to v takových případech bývá, hořký. „Už nevěříme, že bychom mohli v další fázi našeho života růst společně jako pár,“ uvedli Gatesovi v žádosti o rozvod.

Podle Bloomberg Billionaires Index činilo v okamžiku rozvodu Gatesovo čisté jmění přibližně 152 miliard dolarů (cca 3,2 bilionů korun). Pokud by se majetek dělil rovným dílem, měl by každý z manželů dostat přibližně 76 miliard dolarů. Bill Gates by se tak v žebříčku propadl ze čtvrtého až na třinácté místo.

V týdnech následujících po oznámení rozvodu čelil Gates obviněním z pochybného chování na pracovišti, ke kterému mělo docházet během prvních let jeho působení v Microsoftu. Gatesův mluvčí v komentáři pro New York Times označil mnohá z těchto obvinění za „nepravdy“ a tyto zprávy se dosud nepodařilo nezávisle potvrdit.

Co bude s nadací?

Když manželé oznámili svůj rozvod, uvedli, že budou nadále společně řídit svou charitativní organizaci Nadace Billa a Melindy Gatesových, která měla na konci roku 2020 nadační jmění ve výši zhruba 50 miliard dolarů. V červenci však nadace uvedla, že v plánu je dvouleté zkušební období, aby Gatesovi zjistili, zda dokážou v tomto směru nadále efektivně spolupracovat.

V případě, že by to neklapalo, bude muset ustoupit Melinda: „Pokud se po dvou letech některý z nich rozhodne, že nedokážou pokračovat ve spolupráci jako spolupředsedové, pak French Gates odstoupí z funkce spolupředsedkyně a správkyně,“ uvedl generální ředitel Mark Suzman.

Pokud by se tak stalo, Bill Gates by si ponechal kontrolu a v podstatě by Melindu z nadace vyplatil, řekl Suzman. Melinda Gates by dostala „osobní zdroje“ pro svou vlastní filantropickou činnost, které by byly „zcela oddělené od nadačního jmění“.

Diskuze (7) Další článek: Na počítači zkopírujete, na mobilu vložíte. Jak synchronizovat schránku mezi Windows a Androidem?

Témata článku: Microsoft, Bill Gates, Osobnosti počítačové historie, IT Osobnosti, Manželství, Melinda, Nadace, Manžel, Washington, New York Times, Rozvod, Melinda Gates, Gates, Nadace Billa, Majetek, Bill, Dolar40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Edge si ve Windows 10 krade odkazy pro sebe. Jak tomu zabránit?
Lukáš Václavík
Windows 10EdgeTipyProhlížeče