Česko | Open data | GIS | Kartografie

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

  • Představte si biblickou potopu
  • Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha
  • Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Biblická potopa Česka krok za krokem

České úřady začaly v posledních letech větší měrou uvolňovat svoje data pod svobodnou licencí. Nejsou samozřejmě prvními svého druhu. K těm nejosvícenějším v tomto směru už desetiletí patří Spojené státy americké, jejichž federální instituce nabízejí zcela zdarma terabajty informací.

A to nejen pro své vlastní daňové poplatníky, ale pro kohokoliv na celém světě s vírou, že široká dostupnost vědění prospěje společnosti jako celku. Díky tomuto přístupu dnes můžeme zcela zdarma používat GPS, stahovat fotky z unikátních archivů NASA, anebo si třeba skrze webovou aplikaci EarthExplorer americké geologické agentury USGS stáhnout nejrůznější satelitní údaje pro libovolné místo na Zemi.

No dobrá, ale co si s takovými open daty počne běžný smrtelník? Tomu bych se rád věnoval v několika příštích článcích, ve kterých poněkud netradiční formou představím několik typů dat z Česka i zahraničí.

Biblická potopa Česka

Dnes si pomocí otevřených dat vytvoříme biblickou potopu, díky které naše nížiny zalijí od Děčína a Ostravy chladné vody Severního moře a Baltu a z jihovýchodu pak rozvodněná Dunaj a Černé moře. Novým hlavním městem Českého souostroví se nejspíše stane vysoko položená Jihlava, jejíž obyvatelé budou na letní odpočinek vyrážet na pobřeží Maďarského moře, které při severozápadním okraji v místech někdejšího Brna vytvoří desítky romantických zátočin a ostrovů jako na Jadranu

Přes svoji zeměpisnou šířku bude tato oblast díky relativně mělkému moři příhodnou destinací pro tisíce oblázkových pláží a nových hotelových rezortů.

Kolik budeme potřebovat vody?

Než zlikvidujeme Polabí a moravské úvaly, je třeba připomenout, že potopa biblických rozměrů se sice do Česka rozlije dle platných fyzikálních zákonů a směrnic EU, sama o sobě je ale za současných geologických podmínek naprosto nemožná.

Kdyby roztály všechny horské ledovce, pak ty arktické (především Grónsko) a nakonec i mohutná Antarktida, hladina světových oceánů by se v průměru zvedla zhruba jen o 70 metrů. Jistě, nejméně 40 % (PDF, Kolumbijská univerzita) lidské populace by mělo vážný problém, u nás v úrodném Hobitíně obklopeném hraničními hřebeny hor bychom si však nebýt Facebooku ničeho nevšimli, neboť nejníže položeným bodem České republiky je hraniční přechod v Hřensku, který se nachází v nadmořské výšce cirka 130 m n.m.

Tak, dost úvodní omáčky, pojďme vytvořit potopu Česka a jeho bezprostředního okolí nad výškovým modelem země. V první části článku si ukážeme samotnou přírodní katastrofu. V dalších kapitolách si pak vysvětlíme základní principy práce s programy pro kartografii/GIS a nakonec i přesný postup toho, jak jsem vlastně vytvořil samotnou potopu.

V předvečer katastrofy

Níže vidíte počáteční stav, jak jej známe dodnes. Pro přehlednost do mapy nevkládám žádné další rušivé prvky. Jen základní terén a města nad 25 000 obyvatel.

Klepněte pro větší obrázek
Celý svět je zatím v pořádku (hladina oceánů: 0 m n.m.)

V neděli 14. dubna 2019 podvečer začalo pršet. Nebyla to však ledajaká jarní přeháňka, když se totiž Češi druhý den ráno probudili, hřenskými soutěskami se skrze kaňon Labe valila do republiky povodňová vlna.

Hladina oceánů: +150 metrů

Dopoledne stoupla po záhadném dešti hladina světových oceánů už o 150 metrů. V korytu Labe při ústí do Německa vzniká jezero s hloubkou okolo 20 metrů a na jihovýchodním okraji země se do okolí začínají pomalu rozlévat také vody Moravy. Slováci evakuují Bratislavu.

Klepněte pro větší obrázek
Hladina oceánů: 150 m n.m.

Hladina oceánů: +200 metrů

Okolo oběda se postupně odmlčuje okolní civilizace. Voda stoupla o dalších 50 metrů a v Polabí se rozlévá České jezero s maximální hloubkou 70 metrů. Pražané mají poslední minuty na evakuaci.

Klepněte pro větší obrázek
Hladina oceánů: 200 m n.m.

Na jihovýchodě vzniká podobné Moravské jezero – zátoka nově utvořeného Maďarského moře. Rozprostírá se od Vídně po Brno a rozlévá se také údolím Moravy na Hanou téměř až k Olomouci. Pod vodou je Břeclav i Strážnice, domov našich kolegů z Computeru, kteří před vodami utíkají na Velkou Javořinu (970 m n.m.) v Bílých Karpatech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Detailní pohled na České, Moravské a Slezské jezero

Hladina oceánů: +250 metrů

Déšť nepolevuje a hladina stále roste. V pondělí odpoledne dosahuje 250 metrů a pod vodou je už většina světových aglomerací. Níže položené části Prahy jsou pod vodou. Stejně tak Brno. České jezero dosahuje v Hřensku hloubky přes 100 metrů a okolo Ostravy se začíná rozlévat třetí Slezské jezero.

Klepněte pro větší obrázek
Hladina oceánů: 250 m n.m.

Detailní pohled na tři velká jezera na území ČR dává tušit, že již brzy dojde k jejich propojení. Bez potřeby výstavby bizarního umělého kanálu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tři česká jezera v detailu

Hladina oceánů: +350 metrů

Pojďme to trošku zrychlit. Namísto dalších padesáti metrů přidám rovnou 100. Světový oceán tedy nyní sahá o celých 350 metrů výše. České jezero s hloubkou okolo 200 metrů sahá od Krušných hor po Orlické hory. Praha přestává existovat a zajímavé jezero se začíná formovat také v údolí Plzně.

Klepněte pro větší obrázek
Hladina oceánů: 350 m n.m.

Zatímco uzavřené České jezero nadále napájí vodou jen úzký Hřenský průliv, který by byl za jiných okolností stejnou turistickou senzací jako turecký Bospor, Moravské a Slezské jezero již tvoří mělkou integrální součást Atlantického a nového Středozemního oceánu plnou ostrovů, souostroví a hlubokých krasových zátočin.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tři velká jezera v detailu

Na druhém listu ještě přidáme další vodu a naše tři rostoucí jezera se konečně propojí.

Diskuze (95) Další článek: Robot inspirovaný pijavicemi a sprchovými hadicemi se dokáže pohybovat po hladkých stěnách

Témata článku: Google, Facebook, Země, Německo, Mapy, USA, Evropa, Brno, Ostrava, Evropská unie, Praha, Bulvár a vtípky, Česko, GPS, PDF, Open data, GIS, Miloš Zeman, Unicode, SOB Top, Kartografie, Oceán, Antarktida, Severní moře, BřeclavSir Clive Sinclair a jeho legendární počítač Sinclair ZX Spectrum

Sir Clive Sinclair a jeho legendární počítač Sinclair ZX Spectrum

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden v roce 1982 ** Připomeňte si tento průkopnický počítač a jeho tvůrce v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

Pavel Tronner
Historie
Mobil aktualizuje aplikace sám. Ve Windows to udělá IObit Software Updater. Tady máte verzi 4 Pro jako dárek

Mobil aktualizuje aplikace sám. Ve Windows to udělá IObit Software Updater. Tady máte verzi 4 Pro jako dárek

Používání zastaralých verzí aplikací obnáší celou řadu nevýhod. Kromě toho, že se připravujete o nové funkce, jde též o bezpečnostní riziko. Ukážeme vám, jak můžete aktualizovat pohodlně.

Karel Kilián
Plné verze zdarmaSoftwareWindows
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil umělé rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy