Běžte naproti IPv6, cest je hned několik

Protokol IPv6 je nevyhnutelná budoucnost internetu. Ze strany provozovatelů serverů a poskytovatelů internetu už se IPv6 pomalu zavádí, naproti se můžete vydat i v domácnosti.
Běžte naproti IPv6, cest je hned několik
Kapitoly článku

Na základě přímého otestování vybrali v CZ.NIC tři routery, které lze pro využití IPv6 v domácnosti či kanceláři doporučit.

D-Link DIR-645

Nezvykle vypadající krabička je opravdu router. Není kruhový, ale má tvar kapky, kdy v zadní části je umístěn vstup napájení, jeden ethernetový WAN port, 4 LAN porty schopné pracovat rychlostí 1Gb/s a také jeden USB port. Ten je k použití pro sdílení USB disku nebo tiskárny pro všechny počítače v domácí síti. Nevýhodou je nutnost na všechny počítače, které chtějí tiskárnu využívat, nainstalovat speciální program od výrobce routeru.

Klepněte pro větší obrázek
D-Link DIR-645

Díky připojenému disku a podpoře technologie DLNA je možné připojit router ke své televizi a vytvořit z ní tak multimediální centrum. Router podporuje i bezdrátový přenos ve standardech 802.11 b/g/n (300Mb/s). Antény jsou schovány v horní části routeru; výrobce udává 6 instalovaných antén. Podpora IPv6 je u routeru na vysoké úrovni. Uživatel zde není odkázán na nativní konektivitu, ze které může získat adresu včetně DNS z ohlášení směrovače, ale je možno využít i tunelovací mechanizmy 6to4, 6in4 a 6rd.

Dále toto zařízení nabízí podporu pro delegaci prefixů, kdy poskytovatel uživateli kromě adresy pro samotný router přidělí i rozsah pro vnitřní síť. Za ocenění jistě stojí i možnost delegovat prefixy do vnitřní sítě. Potěšující je i přítomnost IPv6 firewallu, ve kterém je možné nastavit pravidla pro jednotlivé adresy nebo celé sítě. Router je schopen fungovat v sítích bez podpory IPv4, ovšem v tom případě zůstává dioda signalizující připojení k internetu zhasnutá. Až na tuto drobnou vadu na kráse nabízí router širokou paletu možností nasazení IPv6 a měl by obstát ve většině situací.

Netgear WNDR4500

Router v klasickém designu firmy NETGEAR, ovšem v provedení na pevném stojánku, který bohužel nedovolí router položit. K připojení nabízí jeden WAN port a 4 LAN porty o rychlosti 1Gb/s. NA zadní straně jsou potom 2 USB konektory pro připojení disku nebo tiskárny. Stejně jako u předchozího routeru je pro využití tiskárny potřeba nainstalovat na počítač speciální program. Data na disku je možné díky podpoře DLNA zpřístupnit televizi nebo herní konzoli.

Klepněte pro větší obrázek
Netgear WNDR4500

V bezdrátových vlastnostech zaujme podpora standardu 802.11 a, ale nechybí ani běžnější normy b/g/n. Maximální rychlost bezdrátových přenosů udávaná výrobcem je 900Mb/s čehož bylo dosaženo součtem rychlostí 450Mb/s směrem od uživatele a k uživateli. U IPv6 je možné si vybrat mezi nativní konektivitou s autokonfigurací nebo DHCPv6, případně 6to4 tunelem. Zajímavou možností je i IPv6 pass through, kdy se router na IPv6 chová jako switch a přeposílá do vnitřní sítě ohlášení směrovače od poskytovatele. Bohužel u tohoto routeru chybí více možností tunelovaní a IPv6 firewall.

Cisco RV110

Router od společnosti Cisco je určen spíše do menších kanceláří, ale je schopen obstát i v domácnosti. Jako jeden z mála je osazen pouze 100 Mb/s porty. Z Wi-Fi standardů podporuje 802.11a/b/n s rychlostí až 150 Mb/s a možností tvorby sítě pro hosty. Bohužel určení tohoto routeru se projeví hlavně v seznamu multimediálních technologií, kdy podporuje pouze UPnP. S IPv6 si router poradí bez problémů a umí si nastavit adresu z autokonfigurace i přes DHCPv6. Stejné mechanizmy může použít pro nastavení vnitřní sítě.

Klepněte pro větší obrázek
Cisco RV110

Pro případ absence nativní konektivity bude zájemce potřebovat veřejnou IPv4 adresu, neboť jediná dostupná možnost tunelování je technologie 6to4. Na routeru nejsou žádné USB porty pro připojení disků nebo tiskáren. Přestože má router externí antény, nelze je vyměnit za jiné bez zásahu do routeru. Antény jsou přidělané fixně a je možné je pouze natáčet. Webové rozhraní pro správu routeru je trochu těžkopádnější než u konkurenčních výrobků a občas je potřeba některé volby hledat, ale jinak je možnost nastavení široká. Zamrzí snad pouze absence IPv6 firewallu.

Tento krátký seznam ukazuje, že není problém si z nabízených zařízení, jejichž přehled najdete na https://katalogrouteru.cz, vybrat vhodné zařízení. V opačném případě je u možné u podporovaných zařízení využít možností alternativních firmwarů, jako jsou například OpenWRT nebo dd-wrt, které si s IPv6 poradí.

Témata článku: Hardware, Internet, Podpora, Tip, Nativní přenos, Dostupná možnost, Absence, Tunel, DLNA, Broker, Opačný případ, Speciální anténa, Vhodné zařízení, Veřejná IP, Krátký seznam, Tunelování, Vnitřní síť, Cesta, CES, Starý protokol, Pass, Starý uživatel, Tipa, Internetový protokol, Rychlý proces, Herní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk