Software | Hardware | Procesory

Bezplatný nástroj CPUID HWMonitor ukáže teploty, napětí i otáčky ventilátorů uvnitř počítače (i v mobilu)

Jestliže řešíte problémy se zamrzáním či zasekáváním počítače, které se projevují zejména při zvýšené zátěži, může být jedním z důvodů špatně fungující chlazení. Odhalit příčinu problému můžete například pomocí bezplatného nástroje CPUID HWMonitor, jež zobrazuje teploty komponent, otáčky ventilátorů, napětí a celou řadu dalších parametrů.

Aplikaci můžete stáhnout z oficiálních stránek, kde je k dispozici v podobě instalačního balíčku i „přenosné“ verze, kterou není nutné instalovat (stačí ji jen stáhnout, rozbalit a spustit). HWMonitor existuje ve 32bitové i 64bitové variantě a základní verzi, která pro identifikaci stavu hardwaru naprosto postačuje, je možné používat zdarma.

CPUID HWMonitor

HWMonitor je program pro monitorování hardwaru, který sleduje a zobrazuje hodnoty z hlavních senzorů hardwarových komponent. Dokáže načítat údaje ze snímačů moderních procesorů (včetně procesorů Intel 12. generace Alder Lake, platformy Z6xx a pamětí DDR5), teploty pevných disků (prostřednictvím S.M.A.R.T) a teploty procesoru grafické karty.

Hlavním důvodem k použití tohoto nástroje je jeho „lehkost“ (spustitelný soubor je velký jen 2,5 MB) a jednoduchost použití. Program po spuštění načte a zobrazí průběžně aktualizované hodnoty všech dostupných senzorů ve stromové struktuře. Uživatel tak nemusí řešit co a jak chce zobrazit.

Klepněte pro větší obrázek CPUID HWMonitor

Vedle názvu komponenty a senzoru ukazuje nejen aktuální, ale i nejvyšší a nejnižší naměřenou hodnotu. To se může hodit při zátěžovém testování, kdy nemůžete mít aplikaci na očích, ale ona na pozadí automaticky zaznamená nejvyšší teplotu například procesoru či grafické karty, jež může indikovat možné problémy s chlazením.

CPUID HWMonitor umí kromě teploty jednotlivých procesorových jader zobrazovat napětí na komponentách, obsazení operační paměti či taktovací frekvenci a zatížení CPU. Nechybí ani údaje o pevném disku – jeho teplotě a procentu obsazeného prostoru.

Klepněte pro větší obrázek Baterie v posledním tažení

V případě zařízení poháněných baterií, jako jsou notebooky či tablety, umí nástroj zjistit jejich deklarovanou i skutečnou kapacitu, stav nabití či úroveň opotřebení. Na jednom z redakčních notebooků tak odhalil akumulátor, který je doslova v posledním tažení.

Placená verze Pro i aplikace pro Android

Jednou z velkých výhod HWMonitoru jsou aktualizace, díky kterým je schopen podporovat i nejnovější hardwarové komponenty. Nové verze jsou vydávány minimálně dvakrát ročně a jejich dostupnost lze zjistit přímo z aplikace přes nabídku Tools–Check For New Version.

Kromě bezplatné verze nabízí CPUID také rozšířenou placenou variantu Pro za 540 Kč ročně. Ta přidává navíc možnost sledování senzorů jednoho nebo několika vzdálených počítačů, ukládání dat a generování grafů záznamů ve formě bitmapových souborů, upravitelné popisky či zobrazování informací v systémové liště.

Klepněte pro větší obrázek HWMonitor pro Android

HWMonitor existuje také ve verzi pro zařízení s operačním systémem Android – stahovat můžete zdarma z Obchodu Google Play. Nabídka poskytovaných informací je sice o něco skromnější, přesto může tento nástroj pomoci s odhalováním problémů souvisejících s přehříváním.

Diskuze (9) Další článek: Nečekaný důsledek války. Rusko „přišlo“ o písma Times New Roman, Arial nebo Helvetica

Témata článku: Software, Hardware, Intel, Procesory, Grafické karty, Android, Senzor, Počítač, Komponenta, Alder Lake, CPUID, Nástroj, Teplota, Verze, Google Play, Ventilátor, Otáčka, Napětí, Aplikace, Software na Heureka.cz