Bezpečnost | Český internet 2020

Bezpečnostní rizika na internetové přípojce: Domácí router je pod palbou, ukazuje Turris

Internetová přípojka je pro uživatele branou k internetu, ale zároveň může být branou do domácí sítě pro někoho zvenčí. Právě na rizika, která skrze internetovou přípojku číhají na běžné domácí uživatele, upozornil Michal Hrušecký, vedoucí oddělení vývoje hardwaru z CZ.NIC na právě probíhající konferenci Český Internet 2020: Připojení na poslední míli

Když se řeší internetové připojení někam do firem, zpravidla se k tomu přistupuje zodpovědněji a správce sítě věnuje pozornost i zajištění bezpečnosti. Ale jak je to v běžných domácnostech? Mají běžní uživatelé dostatečně silné zabezpečení své přípojky? A potřebují ho vůbec, nebo nejsou domácí uživatelé pro útočníky zajímaví?

Právě to se snažili ve sdružení CZ.NIC zjistit, a tak vznikl v roce 2013 projekt Turris. Jedná se o výzkumný projekt, který sbírá data z domácích internetových přípojek z hlediska vnějších útoků. Do projektu se mohli zapojit dobrovolníci, kteří dostali speciální router umožnující sledování internetového provozu.

Router Turris funguje jako běžný, docela výkonný router, jehož síla spočívá především v unikátním softwaru. Ten umožňuje sledování internetového provozu a a díky tomu lze identifikovat i pokusy o neoprávněné přístupy z vnějšku. Bylo zjištěno, že i běžné domácí přípojky jsou cílem častých útoků, v průměru jich je 250 denně!  

Nejslabší článek: výchozí hesla

Software routerů Turris umožňuje sledování síťového provozu a tedy i útoků, přičemž se útočník nechá vejít pouze do kontrolovaného sandboxu a sleduje se jeho činnost. Pochopitelně se jedná o automatizované roboty a bylo zajímavé sledovat, jakým způsobem se snaží do sítě proniknout. 

Naprosto nejčastějším pokusem vniku do sítě je pokus o přihlášení k řídícímu síťovému prvku. Nezměnit výchozí přihlašovací údaje na domácím routeru před připojením do internetu je vyloženě vstupenka pro internetové boty. Tvůrci Turrisu na to zareagovali tím, že svůj router umožňují zprovoznit až poté, co ho uživatel zapne a nastaví své heslo, přičemž není ani nabídnuto žádné výchozí. Teprve po zadání se router připojí k internetu. To je triviální a účinný způsob, jak ochránit domácí router před většinou běžných útoků, kterým by se mohli inspirovat světoví výrobci síťových prvků.

Pokusy s routery Turris ukázaly i na další častá slabá místa v domácích sítích. Těmi se mohou stát další připojená síťová zařízení, která se dají ovládnout a následně se mohou pokoušet dostávat dál. Turris dokáže sledovat i komunikační toky jednotlivých zařízení připojených do routeru, čímž bylo odhaleno, že některé síťové prvky čile komunikují se zahraničními servery, aniž by k tomu měly pádný důvod. Zpravidla se jedná o vytěžování boty k šíření spamu apod. 

Světově unikátní routery Turris

Routery Turris sice sledují internetový provoz a zjištěná data se posílají ke zpracování do CZ.NIC, ale jedná se o zcela otevřenou platformu a uživatelé se do ní mohou připojit zcela dobrovolně. I díky tomu projekt získal kladnou zpětnou vazbu a dalo to vzniknout dalším generacím routerů Turris. Poslední novinkou je modulární router Turris Mox, který se stává tvárným nejen díky open-source softwaru, ale i po hardwarové stránce.

Původní projekt Turris probíhal v letech 2013 a 2015, kdy byly distribuovány speciální sledovací routery zájemcům za symbolickou korunu, ale nesměli přitom zasahovat do jeho nastavení. Aktuálně routery Turris slouží především nadšencům, kteří ocení jeho otevřený software a vysoký hardwarový výkon. Dokáže sloužit jako domácí server, NAS, tiskový server nebo i jako virtuální server. A mimo jiné i nadále mohou (nemusí) sledovat internetový provoz a podezřelé aktivity posílat ke zpracování na servery CZ.NIC. 

Diskuze (13) Další článek: Twitter chce zakázat celosvětově jakoukoliv politickou reklamu

Témata článku: Software, Internet, Bezpečnost, Český internet 2020, Router, NAS, CZ.NIC, Turris, Uživatelé, Bezpečnostní riziko, Internetový provoz, Síťový prvek, Turris mox, Přípojka, Palba, Michal Hrušecký, Internetová přípojka


Určitě si přečtěte

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 108

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 138

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky