Bezpečnost | Sport | McAfee

Bezpečnostní díra v cyklotrenažéru Peloton umožňovala vzdálené špehování

Bezpečností experti ze společnosti McAfee publikovali informace o zranitelnosti cyklotrenažérů amerického výrobce Peloton. V případě zneužití mohli útočníci získat úplnou kontrolu nad strojem, včetně přístupu k jeho kameře a mikrofonu. V podrobném popisu pak vysvětlují, jakým způsobem bylo možné zařízení napadnout.

Odborníci Sam Quinn a Mark Bereza zakoupili cyklotrenažér Peloton Bike+, aby prozkoumali jeho operační systém a zjistili, zda se jim podaří najít způsob, jak zařízení kompromitovat. Ukázalo se, že technickou stránku zajišťuje v podstatě úplně obyčejný tablet s Androidem se všemi s tím souvisejícími výhodami i nevýhodami.

Hack cyklotrenažéru

Systém Android umožňuje zařízením spouštět upravený obraz pomocí speciálního příkazu nazvaného fastboot boot, který načte zadaný spouštěcí obraz bez flashování a umožní zařízení vrátit se při restartu k výchozímu spouštěcímu záznamu. Novější verze Androidu umožňují vývojářům uvést zařízení do uzamčeného stavu, čímž lze možnosti načíst upravené spouštěcí obrazy zabránit.

Přesně to také udělal výrobce cyklotrenažéru, který nastavil zařízení do uzamčeného stavu. Jenže výzkumníci zjistili, že kvůli chybě v ověření, zda je zařízení odemčené, mohou načíst upravený zaváděcí obraz. Jejich testovací obraz sice selhal, protože neobsahoval správné ovladače displeje a hardwaru, ale ukázal, že na něm lze spustit upravený kód.

Experti následně získali originální obraz systému, který upravili tak, aby v něm mohli využívat zvýšená oprávnění (konkrétně příkaz su). S fyzickým přístupem k zařízení nahráli upravený soubor boot.img do zařízení Peloton Bike+ a pomocí příkazu su se jim podařilo získat nejvyšší přístupová oprávnění roota.

Zatímco cyklotrenažér fungoval a vypadal jako obvykle, bezpečnostní experti v něm měli vyšší přístupová práva a mohli spouštět libovolné aplikace. Odborníci svá zjištění následně nahlásili výrobci, který promptně zareagoval a vydal novou verzi softwaru PTX14A-290, jež uvedený problém opravuje.

A komu tím prospějete?!

Možná si říkáte, co je na zranitelnosti cyklotrenažéru tak hrozného, když se nejedná o zařízení, kde jsou uložena citlivá data nebo kde se přihlašujete ke svým bankovním a e-mailovým účtům. Problém je v tom, že stroje Peloton jsou ve Spojených státech v mnoha posilovnách, hotelích, na výletních lodích a dalších veřejně přístupných místech.

Pokud se útočníkovi podaří zařízení kompromitovat, může na něj nainstalovat malware, který bude sbírat účty lidí, jež tato zařízení používají. Patrně největší nepříjemností je možnost vzdáleně sledovat dění v místnosti pomocí kamery a mikrofonu.

Uvedená bezpečnostní díra sice vyžaduje fyzický přístup k zařízení, což však v případě posiloven a dalších veřejně přístupných míst nemusí být větší problém. Ukazuje, jak původně naprosto bezpečné stroje mohou být kvůli transformaci na „chytrá“ zařízení potenciálně nebezpečné a ohrožovat soukromí.

Diskuze (9) Další článek: Astronauti nainstalovali na Mezinárodní vesmírnou stanici nové solární panely

Témata článku: Android, Bezpečnost, Sport, USA, Hacking, Kamera, Odposlech, Cyklistika, McAfee, Peloton, Obraz, Špehování, Bezpečnostní díra, Příkaz, Díra, Zařízení