Mobilní telefon | Sledování | Smartphone

Bezpečnostní díra Simjacker umožňuje špehovat mobilní telefon pouhým zasláním SMS

Bezpečnostní díra Simjacker umožňuje špehovat mobilní telefon pouhým zasláním SMS

Odborníci z AdaptiveMobile Security publikovali minulý týden informaci o nové bezpečnostní díře, kterou označují jako Simjacker. Podle nich je možné zasláním textové zprávy získat vzdálený přístup k postiženému zařízení. Tentokrát však nejde jen o teoretickou hrozbu – dle expertů byl tento nedostatek přinejmenším dva roky aktivně zneužíván v několika zemích.

Dosavadní informace zní jako docela velký problém a bohužel pro dotčené spotřebitele odborníci nechávají otevřenou řadu nezodpovězených otázek. Z publikovaných údajů totiž vyplývá, že zmíněný nedostatek mohl být využíván vládními institucemi.

Útok přes textovou zprávu

Útok začíná odesláním speciální textové zprávy na telefonní číslo. Součástí této zprávy je sada instrukcí SIM Toolkit, které se spouštějí v prostředí integrovaném v některých moderních SIM kartách. Pokud SIM používá specifickou sadu softwaru, může útočník požádat telefon o některá data, jako je IMEI nebo informace o poloze. Dokonce může telefon vyzvat, aby tyto údaje předal zpět prostřednictvím textové zprávy.

Aby zaslané pokyny fungovaly, je nutná přítomnost softwaru, který se nazývá S@T Browser. Jakmile je zpráva přijata, SIM karta použije knihovnu S@T Browseru jako prostředí k provedení definovaných kroků.

S@T Browser je poměrně starý software, jehož původním účelem bylo zpřístupnit služby, jako je zjištění zůstatku na účtu prostřednictvím SIM karty. Jeho specifikace nebyla od roku 2009 aktualizována, nicméně, stejně, jako mnoho starších technologií, je stále používán a zůstává na pozadí.

Uživatel nemá šanci cokoli zjistit

Útok proběhne, aniž by si uživatel všiml, že telefon přijal SMS, využívající trhlinu Simjacker, nebo že došlo k získání a odeslání nějakých informací. Přijaté a odeslané zprávy se totiž vůbec neobjeví v aplikaci pro správu SMS.

Klepněte pro větší obrázek 
Bezpečnostní díra Simjacker umožňuje špehovat mobilní telefon

Experti spekulují, že chybu je možné použít i pro ještě nebezpečnější účely, včetně instalace škodlivého softwaru, vzdálené špionáže nebo podvodů prostřednictvím volání na telefonní čísla se zvýšenou sazbou. Některé z těchto potenciálních akcí však k úspěšnému vykonání vyžadují interakci uživatele.

Komu hrozí Simjacker?

AdaptiveMobile Security je přesvědčena, že exploit bylo vytvořen „konkrétní soukromou společností, která spolupracuje s vládami na sledování jednotlivců.“ Staví přitom na zjištění, že distribuce sledovaných útoků ukazuje cílené aktivity s měnícími se prioritami, což je důkazem jasných a úmyslných opatření.

Zásadní otázky tedy zní: koho se uvedený problém týká? Kteří operátoři používají postižené SIM a eSIM? Na ty však odborníci neodpovídají. Konstatují pouze skutečnost, že klíčové části exploitu jsou v SIM kartách operátorů v „nejméně 30 zemích“ a týkají se více než miliardy lidí.

I když se může jednat o skutečně vážnou hrozbu, odborníci zabývající se bezpečností zatím zadržují důležité informace. Hodlají je prezentovat 3. října v Londýně na tiskové konferenci Virus Bulletin Conference. V tuto chvíli tvrdí, že uvolnění informace má posoudit, jak zareagují ti, kdo bezpečnostní díru využívají.

Diskuze (12) Další článek: Wear OS je už možná v klinické smrti a Google odpískal Pixel Watch už před lety

Témata článku: Software, Bezpečnost, Mobilní telefon, Sledování, Smartphone, Soukromí, S@T Browser, SMS, Londýn, Textová zpráva, Zaslání, Telefon, SIM, Uživatelé, SIM Toolkit, Odeslání


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF