Bezpečnost od McAfee podruhé

Před více než měsícem jsme vám nabídli recenzi české verze produktů McAfee. Tehdy jsme testovali jen dva základní programy celého balíku - VirusScan a SpamKiller. Nyní jsme otestovali i zbývající produkty, tedy Personal Firewall Plus a Privacy Service.
Bezpečnost od McAfee podruhé

Pro celkový přehled doporučuji přečíst nejprve první recenzi. Dnes se tedy zaměříme na další klíčový prvek, který je kromě antiviru pro počítač velmi důležitý a tím je firewall. Ve druhé části se pak blíže podíváme na zajímavý nástroj Privacy Service.

Instalace

Vzhledem k tomu, že se celý balík Internet Security Suite instaluje jako celek, probereme si instalaci hned na začátku společně. Při minulém testování jsme měli k dispozici jednotlivé produkty (tedy VirusScan a SpamKiller) zvlášť jako samostatné aplikace. Nyní máme k dispozici celý balík pod názvem McAfee Internet Security Suite 2006, který obsahuje VirusScan, SpamKiller, Personal Firewall Plus a Privacy Service. Právě poslední dva zmiňované programy budeme dnes testovat. Proto jsem také při instalaci zvolil pouze tyto dvě aplikace, neboť zbytek již na testovacím počítači byl.

Instalace je zcela standardní a bezproblémová (testováno pod Windows XP SP2) a dva nové programy se integrovaly do již existujícího McAfee Security Center (pro podrobnější popis doporučují první recenzi). Původně neaktivní (resp. prázdné) záložky v tomto ovládacím centru jsou teď funkční a z jednoho místa tak lze ovládat veškeré funkce celého balíku.

Během instalace se vás také průvodce zeptá na administrační heslo k Privacy Service. O tom však bude řeč až později.

Personal Firewall Plus - první spuštění

Po nutném restartu samozřejmě začal firewall "nacházet" jednotlivé připojující se programy, takže pokud jich používáte hodně, chvíli si zaklikáte. Je to zcela standardní postup jako u jiných osobních firewallů. Aplikace je neustále v "učícím se" režimu (při standardním nastavení), takže všechny nové pokusy o připojení vám nejprve ohlásí a vy vytvoříte nové pravidlo. Buď danému programu povolíte připojení pouze na daný okamžik a nebo vytvoříte pravidlo trvalé (pro poštovní program, prohlížeč atd.) a příště již vás firewall nebude otravovat.

Klepněte pro větší obrázek

První aktivita, kterou v mém případě po restartu firewall zaznamenal, bylo ověření pravosti Windows (viz obrázek). Veškeré pokusy o připojení jsou ohlášený vysouvacím oknem, kde máte možnost programu povolit přístup pouze pro aktuální případ, dát mu neomezený přístup a nebo jej naopak zcela "odříznout". Máte-li nastaveno vysoké zabezpečení (místo implicitního), máte také dostupnou volbu povolit programu pouze odchozí připojení.

Opět se tedy jedná o zcela standardní možnosti, kterým porozumí i méně zkušený uživatel a navíc jsou i dostatečně popsány v nápovědě (v češtině), která je vám rovněž nabízena jako jedna z dostupných možností. Pokud firewall aplikaci pozná, řekne vám to, případně máte možnost prostřednictvím webového formuláře o příslušném programu společnost McAfee informovat.

Personal Firewall Plus - podrobné nastavení

Běžný uživatel se s výše popsanou funkčností zřejmě spokojí, protože je dostatečná pro většinu obvyklých případů. Pokud však máte rádi věci více pod kontrolou, lze nastavit Firewall více do detailů a také monitorovat jeho činnost. K detailnímu nastavení se dostaneme přes Security Center.

Klepněte pro větší obrázek

Zde máte nejprve možnost sledovat celkový souhrn Firewallu. Dozvíte se informace o jeho stavu, o počtu blokovaných událostí, o vytvořených pravidlech, jaké aplikace jsou momentálně "internetově" aktivní a řadu dalších údajů.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě hlavního souhrnu však můžete přepnout zobrazení i do detailního pohledu na aplikace. Zde se tak dozvíte, které aplikace jsou aktivní, kolik dat a jakou rychlostí přenášejí, to vše i graficky a nejen jako celek, ale pro každou aplikaci zvlášť.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Záložka Internetové aplikace obsahuje vlastně seznam pravidel (aplikací), které mají či nemají povolený přístup k Internetu. Každé takto vytvořené pravidlo můžete samozřejmě libovolně změnit a můžete také ručně přidávat (a povolovat jim přístup) jakékoliv programy a nečekat tak, až se o připojení pokusí.

Klepněte pro větší obrázek

Detailně lze také definovat seznam povolených či naopak zakázaných IP adres či jejich rozsahů a to včetně časových restrikcí. Můžete si tak ještě více upravit nastavení podle vašich požadavků. Nastavit lze také jednotlivé typy výstrah a samozřejmě i celkovou úroveň zabezpečení Firewallu od úrovně "zcela otevřeno" (jako by firewall neexistoval, kromě uživatelem blokovaných aplikací) až po možnost "zcela zamčeno" (žádný provoz neprojde dovnitř ani ven). Ve standardním režimu po instalaci jste při pokusech aplikací o připojení a nebo při útoku z vnějšku dotázáni, co dělat.

Klepněte pro větší obrázek

Určitou "efektní lahůdkou" na závěr pro ty, kteří mají rádi špionážní filmy, je možnost vysledovat zpětně případný útok. Vlastně jde jen o to, že po zadání "útočící" či libovolné IP adresy vám program na mapě zobrazí, kde se cíl nachází a ukáže také výpis z WHOIS databáze.

Klepněte pro větší obrázek

Privacy Service

Doplňkovým modulem celého balíku je Privacy Service. Ten hlídá připojení k Internetu spíše na "aplikační" úrovni, takže administrátor může jednak určit kdo, kdy a kam se smí připojit. To je důležité zejména u rodin s všetečným dítětem. Proto je také po restartu nutné se ke službě přihlásit. Jeden z vytvořených uživatelů (obvykle ten s nejnižšími právy) může být nastaven jako tzv. spouštěcí uživatel. Nebude tak nutné pokaždé zadávat heslo při restartu a přihlášení jiného uživatele. Pokud jste administrátor a nastavená úroveň vám nestačí, lze se prostřednictvím Security Center přehlásit na vyšší úroveň.

Klepněte pro větší obrázek

Na začátku by tak bylo dobré (pokud počítač používá více uživatelů současně) vytvořit jejich uživatelské účty a individuálně určit jejich práva. To lze provést v několika krocích, kde zvolíme nejprve uživatelské jméno a heslo, dále jej zařadíme do kategorie dle možnosti obsahu, který může vidět (dítě, dospělý, starší školní věk...), dále můžeme určit, zda povolíme či zamítneme pro daného uživatele cookies a konečně vytvořit časová omezení přístupu k Internetu. Dětem tak můžete povolit například surfování jen odpoledne v určené dny a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

I v celkovém nastavení se pak můžete "vyřádit". Kromě tvorby "blacklistů" a "whitelistů" webových stránek lze blokovat reklamy, spyware, klíčová slova, cookies, ale také osobní údaje. V praxi to vypadá tak, že vyplníte vaší adresu, rodné číslo, telefon a řadu dalších údajů, na které si jen vzpomenete. Pokud se pak někdo pokusí uvedené informace z počítače odeslat například prostřednictvím webového formuláře, poštovního programu či jakkoliv jinak, bude tento pokus detekován a budete vyzváni, zda chcete akci povolit. Pokud například při odesílání e-mailu odeslání důvěrné informace zakážete, nedojde k zablokování celé zprávy, ale pouze dotyčný údaj bude chybět.

Klepněte pro větší obrázek

Privacy Service také kromě kontroly a povolování přístupu veškerý provoz monitoruje, takže si můžete zpětně dohledat, jaký typ události (varování) byl kterému uživateli zobrazen. Součástí jsou i doplňkové nástroje pro bezpečné smazání souborů z disku a také možnost zálohovat nastavení pro případ nutnosti rychlé obnovy.

Celkové hodnocení

Programy bezpečnostního balíku McAfee rozhodně mohou nabídnout zajímavé funkce a vyzná se v nich i začínající uživatel. I ti pokročilí si však najdou to své a možnost detailnějšího nastavení. K firewallu není celkem co dodat, nabízí zcela standardní funkce, které servíruje obvyklým způsobem. Privacy Service je pak zajímavým doplňkem hlavně pro rodiče, kteří chtějí lépe kontrolovat, jaké údaje jejich děti na Internet odesílají, které stránky navštěvují a v neposlední řadě také jako dlouho u Internetu sedí.

Témata článku: Internet, Bezpečnost, McAfee, Obvyklá funkce, Případný útok, Restart, Důležitá událost, Jednotlivá adresa, Povolený přístup, Školní věk, Firewall, Whois, Aktivní surfování, Zajímavý případ

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 236

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

Včera | David Polesný | 28

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a  problémech s kodeky

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a problémech s kodeky

** Bezdrátový přenos hudby je budoucnost ** K dosažení nejlepší kvality je ale potřeba, aby telefon i sluchátka podporovala správný kodek ** Záleží také na typu souborů s hudbou

17.  11.  2017 | Jakub Michlovský | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje