Bezpečnost dětí na Internetu

Bezpečnost dětí na Internetu je téma, které je bohužel v dnešní době podceňováno a opomíjeno.
Bezpečnost dětí na Internetu je téma, které je bohužel v dnešní době podceňováno a opomíjeno. Přes 15 let pracuji s dětmi jako vedoucí různých oddílů a klubů. Z tohoto hlediska mě také zajímá problematika dětí na Internetu. Nepatřím mezi internetové odborníky, přestože jsem programátorem. Člověk ale musí jít s dobou, a proto se i pro mě stal Internet nutností. Jak z hlediska informací, tak i proto, že člověk, který pracuje s dětmi, by měl mít přehled o jejich zábavách. A v současné době Internet bezesporu mezi dětskou zábavu patří, neboť dětí, které se na něm pohybují, neustále přibývá. S touto situací se nabízí hned několik témat do diskuse. Z nich podle mě nejdůležitější je bezpečnost dětí, a proto také tímto tématem začínám.

Dítě, které se pohybuje na Internetu, by si mělo uvědomit, že každý, s kým prostřednictvím Internetu komunikuje, a to jak v chatu nebo pomocí e-mailu či diskusního fóra, zůstává v anonymitě. Proto by pomocí Internetu nemělo nikdy sdělovat údaje, které mají důvěrný charakter, zejména pak nikdy poštovní adresu ani telefon. Velkým nebezpečím je, když si důvěřivé dítě dá schůzku se svým kamarádem, kterého zná jenom z Internetu. Samozřejmě pokud najde kamaráda, který bydlí poblíž, bude ho to k tomu lákat a zakazování nemá smysl, protože jak známo, zakázané ovoce nejvíc chutná. I takové setkání jde uskutečnit, ale je nutno dbát velké obezřetnosti a určitých bezpečnostních zásad. Nikdy by se nemělo odehrát na odlehlém místě a dítě by nemělo jít na takovou schůzku nikdy samo. Ideální by byl asi doprovod někoho dospělého nebo alespoň nejméně jednoho kamaráda.

V jednom z našich sdružení Informačním centru oddílu a klubu v současné době zakládáme virtuální oddíl informatiky, na kterém mimo jiné chceme děti informovat o bezpečnosti. Chceme také dělat srazy v různých místech, na kterých se děti mohou setkat podstatně bezpečněji. Na tomto srazu je bude čekat zajímavý program a zbude samozřejmě i čas na to se jen tak kamarádit. Pokud se tady uskuteční první setkání, pak už není problém, aby se tito kamarádi dále setkávali, protože už na sebe budou mít i jiný kontakt než jenom po Internetu, ale hlavně se už budou znát. Příslušné stránky teprve vznikají.

Pokud si dítě tvoří vlastní stránku, měla by zde platit také určitá bezpečnostní pravidla. Na této stránce by tedy nikdy také neměla být poštovní adresa ani telefon. Jediným kontaktem, který doporučuji, je e-mailová adresa.

Bohužel o bezpečnosti na Internetu se toho děti dočtou na samotném Internetu poměrně málo, což je myslím škoda. Zmínku jsem našel na adrese thegate.cz. Bezpečnosti jsme se věnovali i na našich stránkách Dětské seznamky. Jinde jsem se bohužel s osvětou dětí v tomto směru nesetkal. Myslím, že by neuškodilo, kdyby byla nejenom na každém dětském webu, ale i na webech, které nejsou přímo určeny dětem, ale kam děti v hojné míře chodí. Určité vykročení tímto směrem udělali napr. na Xchatu, kde je možnost tzv. certifikace. Certifikovaný uživatel je označen a certifikace spočívá v ověření jeho totožnosti. To samozřejmě jde jenom na velkých webech s celostátní působností, které jsou schopny zajistit síť lidí, kteří certifikaci provádějí v různých místech republiky, protože ji nelze provést bez osobního setkání. Avšak ani certifikace není stoprocentní, protože pokud si někdo zjistí heslo certifikovaného člověka, může jeho jménem Xchat zneužít.

Tím jsem se dostal k dalšímu nebezpečí, kterým jsou hackeři. Tím teď myslím obecně lidi, kteří se pokoušejí dostat na Internetu, kam nemají. Asi opravdový zdatný hacker se o děti nebude zajímat a bude si chtít své umění dokazovat spíš na profesionálně zabezpečených nebo jinak zajímavých stránkách. Ale právě ti hackeři, kteří toho moc neumí, mohou být dětem nebezpeční, protože můžou využít jejich případnou nezkušenost a pokusit se jim dostat do počítače například pomocí NetBusu. Díky tomuto viru lze potom zjistit z počítače hesla, která v něm jsou uložena a lze ho i dálkově ovládat. Znám případ, kdy takovýto hacker pronikl do počítače kamaráda jednoho z našich členů a pak ovládal jeho počítač. Přihlásil se tomuto členovi s tím, že mu posílá program, kterým si muže otestovat, jestli na jeho počítači nejsou viry. Poslal mu jej pres ICQ. Potom se ho rafinovaně dotázal, jestli má stejnou IP adresu jako on, a napsal mu IP adresu. Na jeho dotaz mu vysvětlil, kde najde svoji IP adresu. Tak získal jeho IP adresu, aniž se ho na ni přímo zeptal. Využil prostě dětské důvěřivosti. Hackeři jsou pak schopni i otevírat e-mailové schránky, neboť na některých serverech nejsou nijak zvlášť zabezpečeny.

Názory na bezpečnost dětí jsou velmi různé. Někteří lidi se o ni nestarají vůbec, jiní zase jdou do druhého extrému a nejradši by děti na Internet nepustili vůbec. Skutečná reálná bezpečnost dětí bude někde uprostřed. Jeden můj známý nechce ani to, aby děti zveřejňovaly e-mailové adresy. Samozřejmě má na mysli riziko, že důveřivé a hlavně nepoučené dítě může na rafinovaně položený dotaz prozradit e-mailem to, co by nemělo. Pokud je však dítě poučeno, myslím, že mu toto nebezpečí nehrozí. Záludnějším je tady ICQ, kde může být na dítě intervenováno on-line, takže nemá dost času si vše promyslet a často rafinovanému naléhání podlehne. Přijde-li mu e-mail, tak má čas si rozmyslet, jestli požadavku vyhoví nebo ne, případně se může i poradit. Je-li však v on-line kontaktu, nutí ho to odpovídat hned a jeho rozhodnutí může být zbrklé. ICQ je sice šikovná věc, ale dosti nebezpečná a pro mladší děti bych ho asi nedoporučoval. Hlavně zde muže být nebezpečná kombinace posílání souboru a chatu. Chat samotný by velkým nebezpečím být neměl. Dítě, které používá ICQ, by již mělo znát rizika, která mu hrozí, a mělo by být natolik vyspělé, aby si dokázalo tato rizika plně uvědomovat a plně je chápalo.

Dalším nebezpečím pro děti jsou viry. Úmyslně je uvádím až na posledním místě, protože nemohou ohrozit přímo dítě, ale pouze softwarové a případně hardwarové vybavení. Taková událost je sice nemilá, pokud se stane, ale ve srovnání s tím, že dítě bude vylákáno někým úchylným někam za město a tam zneužito nebo zabito, je asi zcela opomenutelná. Tady je ostatně ochrana spíš na dospělém, který dítěti počítačové vybavení poskytl, a samozřejmostí by měl být dobrý antivirový program, který bude v činnosti nepřetržitě. Důležité je pak pravidelné zálohování důležitých dat a aktualizování bezpečnostní ochrany.

V článku Martina Fencla Co dělají děti na Internetu byl zajímavý diskusní příspěvek od třináctiletého Jakuba. Souhlasím s tím, že s menšími dětmi by měly na Internet chodit rodiče nebo jiný dospělý, aby na ne dohlédli a zasvětili je do tajů i nástrah Internetu. U větších dětí však s tímto nevystačíme. Když přijde dítě do puberty, začne mu přítomnost dospělého vadit, protože bude chtít mít své soukromí, například při povídání si s kamarádkou v chatu. Tady vidím jedinou cestu v poučování dětí o bezpečnostních zásadách. A ty by měly znát nejenom děti, ale i dospělí, a to i ti, kteří nemají děti. K tomu je několik důvodů. Například když budou diskutovat o nějakém problémů s dítětem, nebudou po něm chtít telefonní číslo (jako Tomáš Arva v diskusi v již zmíněném článku od Martina Fencla) a navíc, pokud budou na Internetu přítomni nedodržování těchto zásad, mohou zasáhnout a dětem poradit. Je to, jako když uvidíte cizí malé dítě strkající prsty do zásuvky, to asi také zasáhnete a nebudete nečinně přihlížet.

Budu rád, když se k tématu bezpečnost dětí na Internetu rozvine diskuse a když společně dospějeme k nějakému koncensu, co je z hlediska bezpečnosti opravdu potřeba a co je přehnané. Navíc jistě by se našla ještě i další nebezpečí, která mohou na děti na Internetu číhat. Zkušenosti z této diskuse zúročíme ve virtuálním oddílu informatiky, takže poslouží k větší bezpečnosti všech dětí na českém Internetu. Rovněž uvítám odkazy na weby, které se touto problematikou alespoň nějakou měrou zabývají.

Diskuze (13) Další článek: Další bodík ENCADu, bude ale stačit?

Témata článku: Bezpečnost, E-mailová adresa, Bezpečnost dětí, Velké riziko, Určitá doba, Dítě, Velká bezpečnost, Zajímavé místo, Nebezpečná událost, Kamarád, Bezpečnostní riziko, Různá místa


Určitě si přečtěte

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5