5G | Síť | Připojení k internetu

Bezpečnost 5G: Nová generace přinese větší decentralizaci a virtualizaci

Sítě 5G přináší nové protokoly a šifrování, otevírají ale i nové možnosti co se týče navázaných služeb. Uživatelé tak mohou získat snadný přístup ke sledování své činnosti či třeba lepší ochranu proti nebezpečným stránkám, jak zmiňuje Filip Chytrý ze společnosti Avast v rámci videokonference o 5G sítích.

Jednou z výhod 5G je možnost provozu služeb na tzv. Edge Cloudu. Jednotlivé služby v síti operátora tak nemusí běžet hluboko v centrálních operačních centrech, ale na kraji sítě. Díky tomu je možné spouštět rychlejší procesy a lépe reagovat. Vzniká zde virtualizovaná softwarová architektura (zkráceně VNF), díky čemuž bude snadnější třeba i sdílení fyzických vysílačů mezi operátory apod.

Klepněte pro větší obrázek 
V čem je architektura 5G jiná? Hlavně v možnosti decentralizace a virtualizace.

Je tak možné koncovým zákazníkům prodat konkrétní řešení, jako je například rodičovská kontrola, kde je možné rozlišit každé jednotlivé zařízení a mít pro něj nastavená různá pravidla třeba navštívených stránek. Již dnes se tak pomalu začíná přemýšlet, jak některé aplikace, které nám nyní běží v telefonu, přesunout částečně přímo do sítě. Díky tomu je tak možné reportovat ze všech připojených zařízení, nejen z telefonu a zapojit se tak může třeba i auto, jak uvádí Filip Chytrý.

Tip - podívejte se na záznam z konference:

Lepší využití je i přímo v rámci bezpečnosti. Decentralizováním je snazší sledovat provoz v síti a v případě infikovaného zařízení např. v rámci botnetu je možné jej zablokovat už na lokální síti, kde je připojeno jen pár tisíc zařízení, než až u operátora, a na samotný internet se tak nedostane.

5G

5G je označení pro pátou generaci mobilních sítí. Navazuje na sítě čtvrté generace označované 4G, které překonává zejména co se týče zvýšení přenosové rychlosti, snížení odezvy a zvýšení počtu obsluhovaných zařízení. Přečtěte si podrobný článek o 5G

Mohlo by vás také zajímat: Wi-Fi, připojení k inernetu, IoT

Diskuze (4) Další článek: Češi z kosmického inkubátoru naučili počítač, jak vypadá perfektní satelitní snímek

Témata článku: Internet, 5G, Architektura, Síť, Avast, Připojení k internetu, Operátor, Decentralizace, Filip Chytrý, Nová generace, Zařízení, Virtualizace, VNF