eGovernment | Web

Bezkontaktní úřady: Jaké online služby už Český stát zpřístupnil přes eIdentitu

Portál eIdentita nabízí elektronické propojení s úřady už přes dva roky. Za tu dobu počet poskytovatelů služeb, jejichž službu můžete jeho prostřednictvím využít, narostl na více než padesát.

Digitalizace státní správy je krásným snem, nicméně kompletní řešení, kde bychom se zcela vyhnuli návštěvám úřadů, zatím nepřinesla ani datová schránka, ani služby spadající pod portál eIdentita.cz.

Minimálně k volbám se nějaký pátek budeme muset dostavit fyzicky, přestože třeba Estonsko už elektronické volby umožňuje déle než deset let a třeba loni tento způsob využilo asi 40 % registrovaných voličů. Na druhou stranu po tom, jakou vlnu kritiky u některých zvedla byť jen korespondenční forma voleb v USA, bude dobré tento systém opravdu dobře připravit, aby bylo možné předejít jakýmkoli pochybnostem.

Nicméně Česká republika se v posledních letech snaží co nejvíce státní agendy na internet přenést. Proto byl také v polovině roku 2018 uveden do ostrého provozu informační systém veřejné správy, který podporuje elektronickou identifikaci a důvěryhodně ověřeným uživatelům umožňuje přístup k některým svým službám na dálku.

Vznikl proto zmíněný portál eIdentita.cz, který po ověření umožňuje registrovaným občanům využívat elektronické služby veřejné správy. Portál vznikl pro potřebu takzvaného Národního bodu pro identifikaci a autentizaci, který slouží pro bezpečné a zaručené ověření totožnosti uživatele on-line služeb veřejné zprávy.

 

Přihlásit se ke službám veřejné správy prostřednictvím portálu eIdentita můžete několika způsoby, které mají různou úroveň důvěry.

 

Zpočátku těchto služeb příliš nebylo, nicméně postupně začaly přibývat a dnes už mohou vzdáleně přistupovat k více než padesáti institucím. Patří mezi ně nejen celostátní orgány, ale třeba radnice některých měst i krajské úřady. Níže si nejzajímavější z dostupných služeb představíme. 

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: eGovernment, Internet, Články z Computeru, Web, USA, eIdentita, Datová schránka, Brno, Praha, Služby, Digitalizace, Interaktivní formulář, Krnov, Velké Meziříčí, Semily, Estonsko, Kraslice, Platba, Příbram, Přeštice, Prostějov, Opava, Bruntál, Veselí nad Moravou, ReceptDark Souls má na PC problém s hackery. Servery pro celou trilogii byly dočasně vypnuty

Dark Souls má na PC problém s hackery. Servery pro celou trilogii byly dočasně vypnuty

Hackeři po objevení nové bezpečnostní díry mohli manipulovat s počítači ostatních uživatelů.

Martin Nahodil
Dark SoulsBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

Na některých telefonech s Androidem půjde vypnout 2G sítě. K čemu je to dobré?

** 2G sítě jsou s námi již 26 let, za tu dobu se však mnohé změnilo ** Google v USA umožňuje u Androidů vypnout 2G sítě ** V Česku si musíte pomoci samostatnou aplikací

Martin Chroust
2GMobilní sítěAndroid