Web | eGovernment

Bezkontaktní úřady: Jaké online služby už Český stát zpřístupnil přes eIdentitu

Portál eIdentita nabízí elektronické propojení s úřady už přes dva roky. Za tu dobu počet poskytovatelů služeb, jejichž službu můžete jeho prostřednictvím využít, narostl na více než padesát.

Digitalizace státní správy je krásným snem, nicméně kompletní řešení, kde bychom se zcela vyhnuli návštěvám úřadů, zatím nepřinesla ani datová schránka, ani služby spadající pod portál eIdentita.cz.

Minimálně k volbám se nějaký pátek budeme muset dostavit fyzicky, přestože třeba Estonsko už elektronické volby umožňuje déle než deset let a třeba loni tento způsob využilo asi 40 % registrovaných voličů. Na druhou stranu po tom, jakou vlnu kritiky u některých zvedla byť jen korespondenční forma voleb v USA, bude dobré tento systém opravdu dobře připravit, aby bylo možné předejít jakýmkoli pochybnostem.

Nicméně Česká republika se v posledních letech snaží co nejvíce státní agendy na internet přenést. Proto byl také v polovině roku 2018 uveden do ostrého provozu informační systém veřejné správy, který podporuje elektronickou identifikaci a důvěryhodně ověřeným uživatelům umožňuje přístup k některým svým službám na dálku.

Vznikl proto zmíněný portál eIdentita.cz, který po ověření umožňuje registrovaným občanům využívat elektronické služby veřejné správy. Portál vznikl pro potřebu takzvaného Národního bodu pro identifikaci a autentizaci, který slouží pro bezpečné a zaručené ověření totožnosti uživatele on-line služeb veřejné zprávy.

 

Přihlásit se ke službám veřejné správy prostřednictvím portálu eIdentita můžete několika způsoby, které mají různou úroveň důvěry.

 

Zpočátku těchto služeb příliš nebylo, nicméně postupně začaly přibývat a dnes už mohou vzdáleně přistupovat k více než padesáti institucím. Patří mezi ně nejen celostátní orgány, ale třeba radnice některých měst i krajské úřady. Níže si nejzajímavější z dostupných služeb představíme. 

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Internet, Web, USA, eGovernment, Praha, Brno, Články z Computeru, Datová schránka, eIdentita, Pelhřimov, Příbram, Nový Bor, Uherské Hradiště, Moravskoslezský kraj, Telč, Opava, Veselí nad Moravou, Mnichovo Hradiště, Pardubický kraj, Volby, Přihlášení, Recept, Chotěboř, STB, Bruntál


Určitě si přečtěte

Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 70

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5