Bezkonkurenční jízdní řády online

Mějte vždy aktuální jízdní řád! Využijte dostupnost aktuálních dat, IDOS na běžném mobilním telefonu a rezervaci lístků online.

Jízdní řád občas potřebuje každý a někteří z nás téměř denně. Chcete-li mít k dispozici stále aktuální jízdní řád vlaků, autobusů nebo městské hromadné dopravy, je nasnadě využívat online jízdní řády na internetu. K nim se dá přistupovat jak z počítače, tak i z mobilního telefonu. U nás je k dispozici prakticky jediná služba online jízdních řádů. Všichni ji známe, ale umíte ji využívat naplno? 

Mobilní telefon vždy najde cestu

Orientovat se v papírovém jízdním řádu může být pro běžného smrtelníka občas zapeklitý problém a u autobusové dopravy to platí dvojnásob. Stačí však z kapsy vytáhnout mobilní telefon a v internetovém prohlížeči navštívit adresu wap.idos.cz. Najdete zde jednoduchý a aktualizovaný jízdní řád, který si poradí s vlaky i autobusy. Aby toho nebylo málo, s wapovou aplikací IDOS získáte také přehled nad městskou hromadnou dopravou ve více než šedesáti českých městech a regionech.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Jízdní řád IDOS pro wapový prohlížeč nabízí základní funkce
Jízdní řád IDOS pro mobilní telefony nabízí také vyhledávání aktuální polohy vlaku. Čekáte-li tedy na zpožděný železniční spoj, stačí zadat číslo vlaku a okamžitě se dozvíte jméno stanice, kde byla souprava naposledy k zastižení.
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Poloha vlaku v mobilu
Pokud váš mobilní telefon postrádá podporu internetového připojení a wapu, nezoufejte. V jízdním řádu můžete vyhledávat i formou placené SMS služby vašeho mobilního operátora. A pokud vám nevyhovuje ani SMS, cestu s vámi naplánují operátorky na asistenční službě O2 1188 a T-Mobile Asistent. Informace o spojení vlakem, autobusem, MHD, jejich kombinací nebo letadlem obdržíte také na telefonním čísle 900 144 444.
Tip: využívání jízdních řádů v mobilním telefonu vás výjde jen na pár haléřů, stačí mít správně nastavený internetový profil s nastavením APN na Internet (nikoliv na Wap). Na prohlížení doporučujeme javový internetový prohlížeč Opera Mini 4 (k dispozici zdarma), ve kterém už je odkaz na jízdní řády dokonce připraven.

Rezervujte a plaťte online: z Ostravy do Karlových Varů za 140 Kč

Systém jízdních řádů IDOS vyvíjí s pověřením Ministerstva dopravy České republiky od roku 2001 brněnská společnost Chaps. K dispozici je jak verze pro osobní počítače a PDA bez nutnosti internetového připojení, tak verze internetová, kterou naleznete na webové adrese www.jizdnirady.cz. Snadno zde najdete železniční spoj mezi Paříží a Madridem, ale i regionální autobus mezi dvěma obcemi v pohraničí. IDOS také rozumí tuzemské a přímé zahraniční letecké dopravě. Bez problému tak nalezne spoj Brno – New York.
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Jízdní řád pro železniční dopravu je dostupný také na adrese www.vlak.cz
Klepněte pro větší obrázek
Kliknutím na symbol hodin ihned zjistíte, kde se vlak právě nachází
Užitečnou funkcí je také propojení internetového jízdního řádu prakticky se všemi českými mapovými službami. V mapě pak zpravidla stačí kliknout na symbol zastávky a zobrazí se jednoduchý dialog pro vyplnění cílové stanice.
Klepněte pro větší obrázek
Jízdní řád na Mapy.cz si poradí i se zastávkami MHD
Hledáte-li autobusový spoj, u některých linek narazíte na žlutý symbol, který napovídá, že si na takový spoj můžete pořídit elektronickou jízdenku v rezervačním systému e-AMSBUS. Svůj online rezervační systém nabízí i mnoho regionálních autobusových dopravců. Jízdenku si tak můžete občas zarezervovat mnoho dnů dopředu i pomocí speciální SMS. Tuto službu nabízí třeba dálkový dopravce Student Agency.
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vybraný autobusový spoj lze rezervovat elektronicky
S rezervací jízdenek online nejsou pozadu ani České dráhy. Na webových stránkách eShop ČD si můžete pořídit lístek na vlak nejdříve šedesát dní dopředu a nejpozději třicet minut před odjezdem. Majitelé čipových karet In-karta/Rail Plus pak mohou při nákupu online využít výrazné slevy eLiška pro cestu ve 2. vozové třídě mezi dvěma krajskými městy. Zaplatíte jednotnou cenu 140 Kč a to i při cestě z Ostravy do Karlových Varů. Aby toho nebylo málo, na vybraných spojích narazíte i na speciální doprodejní slevu Šťastná eLiška, která např. na trase Praha - Brno nabízí jednotnou cenu bezkonkurenčních 35 Kč.

Babitron: Velký bratr Českých drah

Zajímavou online službou je pilotní provoz tarifního kalkulátoru jízdného Českých drah, který je k dispozici na webové adrese www.jizdenka.cz. Najdete zde interaktivní podobu zcela běžné jízdenky. Stačí zadat start a cíl cesty a případně upravit další parametry jako počet cestujících pro hromadnou slevu, zpáteční slevu aj. Cena se okamžitě zobrazí v pravém dolním rohu jako na papírové jízdence.
Klepněte pro větší obrázek
Elektronická jízdenka pro snadný výpočet jízdného
Online služby jsou zcela nenahraditelné v situaci, kdy se na nádražním displeji zobrazí výhružná zpráva „zpoždění“. Tehdy oceníte možnost okamžitého zjištění polohy vlaku. České dráhy nabízejí skromný vyhledávač na webové adrese www.cd.cz/poloha. Do formuláře vyplníte číslo požadovaného vlaku a systém vám sdělí, na jaké zastávce byla vlaková souprava naposledy k zastižení.
Mnohem přehlednější je však webový projekt Babitron. Zadáte-li do webového prohlížeče adresu babitron.ic.cz, najdete zde mapu republiky s aktualizovanou polohou všech vlaků na našem území. K dispozici jsou i přehledové miniatury pro PDA a mobilní telefon a textové seznamy aktuálního zpoždění rychlíků, osobních a spěšných vlaků.
Klepněte pro větší obrázek
Babitron zobrazí aktuální polohu všech vlakových souprav na území ČR
Babitron toho však umí mnohem více. Stačí v mapě na libovolný spoj kliknout myší a zobrazí se tabulka se zpožděním vlaku v každé železniční stanici spoje v posledních několika dnech. Vždy tak máte přehled o tom, jak přesný je vlak, kterým hodláte cestovat. Zobrazované spoje v mapě můžete také omezit podle typu vlaku. Snadno tak zobrazíte pouze aktuální polohu EuroCity nebo běžných spěšných souprav.
Jízdní řády na internetu poskytují nejčerstvější data a doprovodné informace. S širokou nabídkou služeb, které jsou z velké míry dostupné i na mobilním telefonu pomocí technologie WAP, tak představují tu nejefektivnější cestu, jak si naplánovat výpravu za blízkými nebo na služební cestu.

Kam za jízdními řády na internetu

Jízdní řády IDOS: www.jizdnirady.cz
Jízdní řády IDOS pro WAP: wap.idos.cz
Projekt Babitron: babitron.ic.cz
Interaktivní jízdenka ČD: www.jizdenka.cz
Rezervační systém AMSBUS: www.amsbus.cz 
Elektronický obchod ČD: eshop.cd.cz

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (28) Další článek: Ohlasy ze světa: GF 8800 GT s 256, 512 či 1024 MB paměti?

Témata článku: Prohlížeče, Opera, Autobus, Jízdné, Opera Mini, Cíl cesty, Dráha, Běžný den, Vlaková souprava, Přehledová mapa, Jednotná mapa, Souprava, O2 mobilní telefony, Mobilní telefony mini, Jízdní řád, Eliška, Idos, Jízdenka, Madrid, Vybraný spoj, Řád, Chaps, Zapeklitý problém, MHD, Osobní doprava, Mobilní telefon na Mall.czJak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

** Videa nejen z Youtube se hodí stáhnout v případě, že může být smazáno ** Rovněž se hodí možnost získat pouze audio ** Použít lze desktopové aplikace, webové nástroje i doplňky

Stanislav Janů
TipyNejlepší programy
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský
Rodokmen
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu