Bezdrátový router D-Link DI-624: dobrá hudba za dobré peníze

Zařízení kombinující DSL / kabelovou bránu a bezdrátový router jsou v dnešní době ve velké oblibě. Bezdrátovou síť pro malou kancelář či domácnost s nimi vytvoří i úplný začátečník.
Kapitoly článku

Související odkazy

Slovník
ADSL
DHCP
doména
firewall
firmware
hacker
komprese
LAN
paket
router
server
URL
virtuální

Námi recenzované zařízení je v katalogu D-Linku zařazeno pod značku AirPlus Xtreme G, což znamená, že uživatelé mohou využívat dvojnásobné rychlosti standartu 802.11g, tedy 108 Mbit/s. Aby tuto rychlost bylo možné využít, je potřeba, aby router byl vybaven nejnovější verzí firmware. Pokud ostatní zařízení podporu této vylepšené technologie neumí, může komunikace probíhat na nižších rychlostech podle standardů 802.11b/g. V jednu chvíli může být připojeno až 253 uživatelů, včetně 4 přípojek LAN.

O technologii Super-G: Technologie vyvinutá firmou Atheros umožňuje komunikovat až dvojnásobnou rychlostí oproti standardu 802.11g. To je možné díky kombinaci několika technologií: klasické komprese, agregaci paketů, modifikaci časování a použití dvou přenosových kanálů. Nejčastěji dosahovaná rychlost v praxi se pohybuje okolo jedenapůl násobku základní rychlosti.

Klepněte pro větší obrázek

Balení

Šedostříbrná krabice formátu školního sešitu připomíná ostatní produkty D-Linku se všemi jejich výhodami i neduhy. Krabice je poměrně lehká, vzhledem k větším rozměrům budí dojem, že by mohla být poloviční. Na pracovní stůl se příliš nehodí – zabere dost místa, nemluvě o případě, kdy do ní budete chtít připojit plný počet možných LAN kabelů. Je škoda, že D-Link se ještě neodhodlal jít cestou dalších výrobců, kteří design svých výrobků přizpůsobují i pro práci ve svislé poloze.

Balení kromě samotného přístroje obsahuje také napájecí adaptér, LAN kabel, instalační CD a několikajazyčný manuál s českým překladem.

Instalace a nastavení

DI-624 nabízí následující funkce:

 • WPA a WEP zabezpečení
 • VPN průchod, MAC filtrování
 • DHCP
 • blokování podle URL (rodičovský zámek)
 • omezení přístupu podle času
 • záznam činností
 • možnost exportovat nastavení
 • vzdálená administrace přes internet
 • pokročilá nastavení firewallu (NAT, virtuální servery, DMZ)

Instalace zařízení je velice jednoduchá. U operačního systému Windows XP není potřeba instalovat žádné ovladače. Instalace spočívá v připojení routeru k ADSL nebo kabelovému modemu pomocí přiloženého LAN kabelu. Během několika vteřin se zařízení inicializuje a je vytvořena bezdrátová síť. Tu můžete začít ihned využívat, případně použít LAN přípojky. O aktuálním stavu routeru informuje osm stavových diod. Na zadní straně nechybí resetovací tlačítko pro nahrání tovární konfigurace.

Výrobce doporučuje po prvním zapnutí zařízení přenastavit několik základních parametrů. Konfigurace routeru probíhá skrz webové rozhraní, připojením se na zvolenou IP adresu. S nastavováním základních parametrů pomůže průvodce („Wizard“), který se zobrazí po vstupu do administrace. Změna základních parametrů spočívá ve vytvoření nového hesla, nastavení LAN a bezdrátového připojení.

Pokud se nechcete vystavit nebezpečí útoku hackerů, měli byste bezpodmínečně po spuštění zabezpečit bezdrátovou síť. Router nabízí zabezpečení pomocí 64/128bitového WEP šifrování a také technologii WPA v režimech open system, shared key, WPA a WPA-PSK.

Router je vybaven funkcí tzv. rodičovské kontrolys, tedy možnosti filtrovat přístup na určité stránky. Bohužel, filtrování probíhá pouze na základě shody zadaných klíčových slov s částí názvu přistupovaného URL nebo domény. Pokud uživatel zadá webovou stránku, jejíž URL obsahuje zakázané klíčové slovo, zobrazí se mu hlášení o nedostupnosti stránky.

To na první pohled může fungovat dobře, ale problémy nastaly ve chvíli, kdy vyhledávače odmítaly vyhledávat zakázaná klíčová slova, protože byla obsažena jako parametr URL. Naštěstí je tu druhá možnost – blokování podle domény, kdy se hlídá skutečně pouze název domény. Výrobky konkurenčních firem, např. společnosti Linksys, jsou v tomto ohledu podstatně dále a nabízí více možností, jak filtrovat obsah na základě různých podmínek.

Dosah

Zařízení je vybaveno odnímatelnou anténou, kterou lze v případě potřeby nahradit zařízením s lepším příjmem signálu. Výrobce uvádí venkovní dosah signálu až 400 metrů. Tuto hodnotu se nám vzhledem k prostředí, ve kterém jsme přístroj testovali, nepodařilo ověřit, ale na přímou vzdálenost zhruba sta metrů byl signál ještě stále velmi silný.

Podobně dobré výsledky jsme zaznamenali i ve vnitřním prostoru – našich kancelářích, kde byl signál na polovině své síly na vzdálenost zhruba dvacet až třicet metrů. Super-G technologii jsme bohužel neměli možnost vyzkoušet.

Závěr

Výrobky D-Link jsou na našem trhu oblíbené. Díky dobrému poměru cena / výkon, spolehlivosti a kvalitní podpoře si našly cestu k mnoha zákazníkům. Lze očekávat, že úspěchy bude mít i DI-624.

D-Link AirPlus Xtreme G DI-624
Výrobce: D-Link
Zapůjčil: D-Link Česká republika
Cena: 3120 Kč vč. DPH (www.cybex.cz)

Témata článku: Internet, Peníze, D-Link, Router, Lin, Xtreme, Obrázek, Základní stránka, Základní nastavení, Základní možnost, Přímé nahrání, Klíčový parametr, DHCP

25 komentářů

Nejnovější komentáře

 • msp 21. 6. 2005 11:16:08
  právě vracím DLink DI-614+ a beru místo toho Alfu, protože se resetuje...
 • Backer, Backer 24. 1. 2005 9:32:53
  A skusali ste toto MSI RG54GS?
  Pouzivam doma a zatial som spokojny.
 • Jiří Kuchta 22. 1. 2005 23:58:23
  Hmmm, na Compexy jsem kdysi slyšel chválu. Chtěl jsem je před rokem půjčit...
Určitě si přečtěte

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

iPhone nastupuje do důchodu. Apple už se připravuje na další éru

iPhone nastupuje do důchodu. Apple už se připravuje na další éru

** Apple představil zcela nový iPhone pro další „dekádu“, která je ale jeho poslední ** Trh se postupně překlopí na nový typ výpočetního zařízení ** Budoucností je chytrá nositelnost a brýle s rozšířenou realitou

14.  9.  2017 | Karel Javůrek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky