Bezdrátový Internet: obsazeno!

Proč se připojit bezdrátově? Začíná být ve vzduchu přeplněno?
Miloš Bíba: V poslední době stále více slyšíme o připojení k Internetu pomocí bezdrátových technologií. Tyto technologie se pro přístup k Internetu používají stále častěji a naskýtá se otázka, v čem jsou výhodnější oproti „normálnímu“ připojení po metalickém okruhu, který je nejčastěji pronajmut od poskytovatele datových spojů (a samozřejmě patřičně zpoplatněn).

Pokud přemýšlíte o pevné přípojce k Internetu, je potřeba zvážit všechny možnosti, a jednou z nich je samozřejmě i bezdrátové připojení. Není to jednoduché rozhodování, protože je potřeba srovnávat spoustu vlastností a parametrů, aby připojení k Internetu splnilo vaše očekávání.

Nastíním pár z nich, ale asi nejpodstatnějším hlediskem zůstává cena a dosažitelná přenosová rychlost.

Pro srovnání: Chcete-li se připojit klasickou pevnou linkou, pronajmete si např. analogový okruh od Českého Telecomu, zaplatíte minimálně 8 tisíc korun instalační poplatek a poté 1 890 korun měsíčně. Dále si musíte opatřit zařízení v ceně 20 až 50 tisíc korun na oba konce linky. Pokud si pronajmete digitální okruh o kapacitě 64 kb/s, zaplatíte instalační poplatek 14 tisíc a 7 tisíc korun měsíčně. Ovšem namísto pronajmutí pevné linky o kapacitě „pouhých“ 64 kb/s si můžete zřídit bezdrátový pevný spoj o přenosové rychlosti pohybující se mezi 1 až 3 Mb/s, za který zaplatíte něco mezi 15 až 60 tisíci korunami. Bez dalších měsíčních poplatků. Pozor! V těchto cenách ještě není započtena konektivita do Internetu.

K tomuto hlavnímu argumentu používání bezdrátových technologií pak lze přidat další:

Velice snadná instalace bez složité konfigurace zařízení. Většina bezdrátových zařízení se chová jako „prodloužená ruka“ klasických LAN (Ethernetu), protože jsou transparentní vůči všem klasickým protokolům, které pracují na Ethernetu. Proto ho stačí nainstalovat, připojit síťový kabel a bez problémů můžete pracovat.

Rychlost připojení „bezdrátem“ je omezena na směrovači u poskytovatele Internetu. V případě, že chcete přístupovou rychlost vyšší, nemusíte si pronajímat jiný datový spoj nebo kupovat jiné zařízení, ale stačí pouze upravit nastavení rychlosti v konfiguraci směrovače a během 5 minut je změna provedena. Tato výhoda poskytuje značnou „ochranu investic“ do bezdrátového zařízení, neboť pro široký rozsah přístupových rychlostí vám stačí stejné zařízení bez dodatečných nákladů.

Bezdrátové připojení k Internetu umožňuje poskytovat nové cenově velmi výhodné služby

Dalším aspektem výhodnosti bezdrátového připojení k Internetu je rychlost jeho realizace, která je přibližně 2 až 4 týdny od projevení prvního zákazníkova zájmu.

To jsou některé důvody neustále rostoucího počtu bezdrátově připojených zákazníků.

Jak taková bezdrátová síť vlastně vzniká? Složitost budování bezdrátové sítě závisí především na velikosti města. Jsou města, kde pro pokrytí signálem stačí zvolit jeden až čtyři přístupové body, což není tak složitá práce, potom zbývá dojednat smlouvy o pronájmu střechy a nainstalovat zařízení. Jiné je to ovšem ve městech jako je Praha, neboť pro její 100% pokrytí je potřeba asi 25 přístupových bodů. Vytypování vhodných lokalit pro přístupové body, jednání o pronájmu střechy a umístění technologie, specifikace ceny za pronájem, návrh smlouvy, desítky telefonátů, sjednávání schůzek, porady s právníky, podepsání smlouvy, realizace přístupového bodu a ještě mnoho dalších maličkostí, které se musí absolvovat pro každý fungující přístupový bod. Pak teprve přijde na řadu samotné připojování zákazníků.

Proč právě zařízení pro kancelář?
Zajímavé na současné situaci u nás je, že rozšíření bezdrátového přístupu k Internetu je způsobeno v podstatě mylným použitím zařízení pro bezdrátové sítě LAN. Institut IEEE v roce 1997 dokončil práce na specifikaci IEEE 802.11, která popisuje bezdrátové sítě LAN a standard pro jejich vzájemnou spolupráci. Tento standard je původně vyvinut pro kancelářské použití, jako elegantní náhrada klasické strukturované kabeláže. Použití bezlicenčního (nezpoplatňovaného!) pásma, možnost připojení externí antény k těmto zařízením a tím i fakt, že rádiový dosah od vysílací stanice se všesměrovou anténou k zákazníkovi, který má směrovou anténu, umožňuje realizovat spoj do vzdálenosti až 6 kilometrů, se staly jedněmi z důvodů, proč se tato zařízení začala u nás používat i pro přístup k Internetu.

Proto většina firem budujících své privátní sítě a firem nabízejících bezdrátový Internet zvolila právě technologii využívající tohoto pásma, a také právě proto může již dnes docházet ve větších městech k zarušení, které snižuje propustnost sítě. Tento problém je zatím aktuální jen v některých oblastech Prahy, kde je hustá síť nejen přístupových bodů k Internetu, ale i privátních bezdrátových sítí některých firem využívajících technologii ve stejném pásmu. Řešením by samozřejmě bylo budovat celou síť v licenčním pásmu, dnes by to však zvedlo cenu a snížilo tak atraktivitu tohoto připojení. Jinou variantou je vybudovat páteřní spoje na technologii v licencovaném pásmu a zařízení v bezlicenčním pásmu použít jako zařízení „poslední míle“ k zákazníkovi. Tuto variantu budování bezdrátové sítě zvolila například firma CESNET pro bezdrátovou metropolitní síť v Praze.

Řešením do budoucna může být přechod do licencovaného pásma, které zaručí garantovanou propustnost bez rušení. Dnes se spíše vyčkává na směr vývoje nových technologií a pokles jejich cen na přijatelnou úroveň únosnou pro koncové uživatele Internetu. Jedním z nových produktů je např. systém BreezeACCESS firmy Breezecom, pracující v pásmu 3,4 GHz nebo 4,2 GHz, které navíc řeší nedostatky současných zařízení jako chybějící podpora garance služeb, multimediálních protokolů nebo protokolů pro kompresi hlasu apod.

Tak nashle pod koněm!
S vývojem a zlevňováním bezdrátových zařízení můžeme očekávat velké možnosti v jejich využití včetně řešení tzv. „poslední míle“ od poskytovatele služeb Internetu k zákazníkovi. V České republice se počet bezdrátově připojených zákazníků od roku 1998 stále zvyšuje a zájem o toto připojení roste. Dá se velmi těžko odhadnout, kolik procent zákazníků bude v budoucnu připojeno k Internetu bezdrátově, ale podle zájmu ze strany zákazníků je zřejmé, že jsme teprve na začátku velkého boomu.

Dnes jsou na trhu zařízení s přenosovými rychlostmi od 1 Mb/s až do neuvěřitelných 155 Mb/s. Kromě přenosu dat lze počítat s tím, že se bude nabízet i přenos hlasu, multimédií, služby s garantovanou kvalitou (QoS) nebo vysokorychlostní okruhy ATM. „Bezdráty“ se dnes nepoužívají jen pro přístup k Internetu, nacházejí uplatnění i v přenosných zařízeních, jako jsou pokladny a čtečky čárového kódu, ve skladech, školách, nemocnicích, letištích, obchodech, přechodných nebo mobilních sítích, kancelářích atd. Co říci na závěr? Bezdrátová „éra“ nás teprve čeká a jednou nastane doba, kdy budete sedět v autě, v letadle nebo na Václavském náměstí pod koněm, budete pracovat se svým notebookem a přitom budete připojení do Internetu rychlostí, na kterou jste zvyklí z běžných sítí LAN.

Diskuze (5) Další článek: Nový Connect! – čtení pro manažery i techniky

Témata článku: Internet, Tisíc korun, Metropolitní síť, Bezdrátové zařízení, OBS, Pronájem, Klasický protokol, Stejné zařízení, Čtečky čárových kódů, Bezdrátový internet, Kancelářské potřeby praha, Zařízení, Bezdrátový spoj, Licencovaný signál, Rádiový dosah, Páteřní spoj, Střecha, Licencované pásmo, Složitá práce, Klasický internet, Auto antény, Hustá síť, Pevný spojKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Omezte závislost na sociálních sítích. Tyhle aplikace a doplňky vám s tím pomohou

Užitečné aplikace i doplňky pro webové prohlížeče pomohou v případě, že vám sociální sítě ukrajují nebezpečné množství pracovního času. Pomohou stanovit tvrdé limity, ale jít i efektivnější motivační cestou.

Stanislav Janů
TipySociální sítěSoftware
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče