Bezdrátový Internet: obsazeno!

Proč se připojit bezdrátově? Začíná být ve vzduchu přeplněno?
Miloš Bíba: V poslední době stále více slyšíme o připojení k Internetu pomocí bezdrátových technologií. Tyto technologie se pro přístup k Internetu používají stále častěji a naskýtá se otázka, v čem jsou výhodnější oproti „normálnímu“ připojení po metalickém okruhu, který je nejčastěji pronajmut od poskytovatele datových spojů (a samozřejmě patřičně zpoplatněn).

Pokud přemýšlíte o pevné přípojce k Internetu, je potřeba zvážit všechny možnosti, a jednou z nich je samozřejmě i bezdrátové připojení. Není to jednoduché rozhodování, protože je potřeba srovnávat spoustu vlastností a parametrů, aby připojení k Internetu splnilo vaše očekávání.

Nastíním pár z nich, ale asi nejpodstatnějším hlediskem zůstává cena a dosažitelná přenosová rychlost.

Pro srovnání: Chcete-li se připojit klasickou pevnou linkou, pronajmete si např. analogový okruh od Českého Telecomu, zaplatíte minimálně 8 tisíc korun instalační poplatek a poté 1 890 korun měsíčně. Dále si musíte opatřit zařízení v ceně 20 až 50 tisíc korun na oba konce linky. Pokud si pronajmete digitální okruh o kapacitě 64 kb/s, zaplatíte instalační poplatek 14 tisíc a 7 tisíc korun měsíčně. Ovšem namísto pronajmutí pevné linky o kapacitě „pouhých“ 64 kb/s si můžete zřídit bezdrátový pevný spoj o přenosové rychlosti pohybující se mezi 1 až 3 Mb/s, za který zaplatíte něco mezi 15 až 60 tisíci korunami. Bez dalších měsíčních poplatků. Pozor! V těchto cenách ještě není započtena konektivita do Internetu.

K tomuto hlavnímu argumentu používání bezdrátových technologií pak lze přidat další:

Velice snadná instalace bez složité konfigurace zařízení. Většina bezdrátových zařízení se chová jako „prodloužená ruka“ klasických LAN (Ethernetu), protože jsou transparentní vůči všem klasickým protokolům, které pracují na Ethernetu. Proto ho stačí nainstalovat, připojit síťový kabel a bez problémů můžete pracovat.

Rychlost připojení „bezdrátem“ je omezena na směrovači u poskytovatele Internetu. V případě, že chcete přístupovou rychlost vyšší, nemusíte si pronajímat jiný datový spoj nebo kupovat jiné zařízení, ale stačí pouze upravit nastavení rychlosti v konfiguraci směrovače a během 5 minut je změna provedena. Tato výhoda poskytuje značnou „ochranu investic“ do bezdrátového zařízení, neboť pro široký rozsah přístupových rychlostí vám stačí stejné zařízení bez dodatečných nákladů.

Bezdrátové připojení k Internetu umožňuje poskytovat nové cenově velmi výhodné služby

Dalším aspektem výhodnosti bezdrátového připojení k Internetu je rychlost jeho realizace, která je přibližně 2 až 4 týdny od projevení prvního zákazníkova zájmu.

To jsou některé důvody neustále rostoucího počtu bezdrátově připojených zákazníků.

Jak taková bezdrátová síť vlastně vzniká? Složitost budování bezdrátové sítě závisí především na velikosti města. Jsou města, kde pro pokrytí signálem stačí zvolit jeden až čtyři přístupové body, což není tak složitá práce, potom zbývá dojednat smlouvy o pronájmu střechy a nainstalovat zařízení. Jiné je to ovšem ve městech jako je Praha, neboť pro její 100% pokrytí je potřeba asi 25 přístupových bodů. Vytypování vhodných lokalit pro přístupové body, jednání o pronájmu střechy a umístění technologie, specifikace ceny za pronájem, návrh smlouvy, desítky telefonátů, sjednávání schůzek, porady s právníky, podepsání smlouvy, realizace přístupového bodu a ještě mnoho dalších maličkostí, které se musí absolvovat pro každý fungující přístupový bod. Pak teprve přijde na řadu samotné připojování zákazníků.

Proč právě zařízení pro kancelář?
Zajímavé na současné situaci u nás je, že rozšíření bezdrátového přístupu k Internetu je způsobeno v podstatě mylným použitím zařízení pro bezdrátové sítě LAN. Institut IEEE v roce 1997 dokončil práce na specifikaci IEEE 802.11, která popisuje bezdrátové sítě LAN a standard pro jejich vzájemnou spolupráci. Tento standard je původně vyvinut pro kancelářské použití, jako elegantní náhrada klasické strukturované kabeláže. Použití bezlicenčního (nezpoplatňovaného!) pásma, možnost připojení externí antény k těmto zařízením a tím i fakt, že rádiový dosah od vysílací stanice se všesměrovou anténou k zákazníkovi, který má směrovou anténu, umožňuje realizovat spoj do vzdálenosti až 6 kilometrů, se staly jedněmi z důvodů, proč se tato zařízení začala u nás používat i pro přístup k Internetu.

Proto většina firem budujících své privátní sítě a firem nabízejících bezdrátový Internet zvolila právě technologii využívající tohoto pásma, a také právě proto může již dnes docházet ve větších městech k zarušení, které snižuje propustnost sítě. Tento problém je zatím aktuální jen v některých oblastech Prahy, kde je hustá síť nejen přístupových bodů k Internetu, ale i privátních bezdrátových sítí některých firem využívajících technologii ve stejném pásmu. Řešením by samozřejmě bylo budovat celou síť v licenčním pásmu, dnes by to však zvedlo cenu a snížilo tak atraktivitu tohoto připojení. Jinou variantou je vybudovat páteřní spoje na technologii v licencovaném pásmu a zařízení v bezlicenčním pásmu použít jako zařízení „poslední míle“ k zákazníkovi. Tuto variantu budování bezdrátové sítě zvolila například firma CESNET pro bezdrátovou metropolitní síť v Praze.

Řešením do budoucna může být přechod do licencovaného pásma, které zaručí garantovanou propustnost bez rušení. Dnes se spíše vyčkává na směr vývoje nových technologií a pokles jejich cen na přijatelnou úroveň únosnou pro koncové uživatele Internetu. Jedním z nových produktů je např. systém BreezeACCESS firmy Breezecom, pracující v pásmu 3,4 GHz nebo 4,2 GHz, které navíc řeší nedostatky současných zařízení jako chybějící podpora garance služeb, multimediálních protokolů nebo protokolů pro kompresi hlasu apod.

Tak nashle pod koněm!
S vývojem a zlevňováním bezdrátových zařízení můžeme očekávat velké možnosti v jejich využití včetně řešení tzv. „poslední míle“ od poskytovatele služeb Internetu k zákazníkovi. V České republice se počet bezdrátově připojených zákazníků od roku 1998 stále zvyšuje a zájem o toto připojení roste. Dá se velmi těžko odhadnout, kolik procent zákazníků bude v budoucnu připojeno k Internetu bezdrátově, ale podle zájmu ze strany zákazníků je zřejmé, že jsme teprve na začátku velkého boomu.

Dnes jsou na trhu zařízení s přenosovými rychlostmi od 1 Mb/s až do neuvěřitelných 155 Mb/s. Kromě přenosu dat lze počítat s tím, že se bude nabízet i přenos hlasu, multimédií, služby s garantovanou kvalitou (QoS) nebo vysokorychlostní okruhy ATM. „Bezdráty“ se dnes nepoužívají jen pro přístup k Internetu, nacházejí uplatnění i v přenosných zařízeních, jako jsou pokladny a čtečky čárového kódu, ve skladech, školách, nemocnicích, letištích, obchodech, přechodných nebo mobilních sítích, kancelářích atd. Co říci na závěr? Bezdrátová „éra“ nás teprve čeká a jednou nastane doba, kdy budete sedět v autě, v letadle nebo na Václavském náměstí pod koněm, budete pracovat se svým notebookem a přitom budete připojení do Internetu rychlostí, na kterou jste zvyklí z běžných sítí LAN.

Diskuze (5) Další článek: Nový Connect! – čtení pro manažery i techniky

Témata článku: Internet, Střecha, Bezdrátové zařízení, Auto antény, Licencovaný signál, Metropolitní síť, OBS, Klasický protokol, Zařízení, Bezdrátový spoj, Složitá práce, Bezdrátový internet, Pronájem, Klasický internet, Tisíc korun, Čtečky čárových kódů, Hustá síť, Pevný spoj, Rádiový dosah, Stejné zařízení, Kancelářské potřeby praha, Páteřní spoj, Licencované pásmo


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5