Bezdrátový Internet: bylo by to krásné…

Pomohou „bezdráty“ vyřešit hlavní potíž Internetu? Není to jisté, přesto se zde silně investuje.
Internet má problém; jediný, ale vážný: jak překonat poslední míli. Telefonické připojení dnes nestačí, jednak kvůli rychlosti (56 kbps coby teoretická, stejně v praxi nedosahovaná výkonnost), jednak kvůli penězům, mimo USA plynoucím do kapes telekomů. Možná řešení se samozřejmě objevují a není jich málo – žádné ale není bez poskvrnky a proto jsou sázky na jednotlivé technologie stejně tak bezpečné jako pokoušet se o jistou výhru v ruletě. Kabelový Internet: zdá se být docela favorizovaný, ale není všude, je v rukou konzervativních firem, chybí technologie pro zpětný přenos atd. Internet po elektrické síti: prsty spálené od 220 V v klávesnici… Internet přes satelit: mocmoc drahé. Bezdrátový přenos: že by?

Podle proslulé firmy PriceWaterhouseCoopers investovali zejména tzv. rizikoví kapitalisté 776 mil. dolarů celkem do 85 nejrůznějších firem, většinou označovaných jako „start-ups“, tj. začínajících společnostech či začínajících aktivitách. Je to rekordní částka, vysoce převyšující cokoli, co bylo investováno dříve a PWC uvádí, že to je celých 14 % všech peněz investovaných do síťových technologií a služeb; to ale pořád znamená pouze, že jde o značnou „naději“, zdaleka ale ne „důvěru“.

S jakými překážkami se bezdrátové připojení k Internetu potýká? Upřímně řečeno, jsou ze všech stran: „konkurenční“ druhy připojení jsou zatím levnější, protože jsou už vybudované; zákazníci nemají k datům cestujícím vzduchem příliš důvěru.

Významný pokrok v bezdrátovém Internetu (obecně: bezdrátové konektivitě, využití už je jinou věcí) nastal právě v letošním únoru, kdy se do hry vložili giganti, kterým každý naslouchá: Cisco a Motorola. Obě firmy ohlásily společně plán investovat ohromující miliardu dolarů do vývoje standardu pro bezdrátové sítě, který bude schopen, jak firmy v prohlášení praví „přenášet data, hlas a video“. I další významné firmy nezůstávají pozadu, byť asi ne s tak velkým investičním balíkem – společné produkty plánuje Microsoft s britským telekomem, též Netscape s Nextelem.

Bezdrátový Internet je rovněž zoufale geograficky nevyvážený – a vždycky bude. Hustě zabydlené oblasti, zejména americké megapolis, mají největší šanci se k němu dostat a je jisté, že během dvou let bude desítka těchto aglomerací pokryta výbornou, levnou a vysokorychlostní nabídkou. Čím řidčeji je oblast osídlená, tím hůře pro ni – toto bohužel platí nejen pro bezdrátový internet, ale pro Internet celkově. Kdo bydlí v hustě osídlené oblasti Prahy, Brna, Ostravy, Plzně či Hradce, tak mu obvykle stačí vyklonit hlavu z okna a zjistí, že na dohled je někdo, kdo má pevné připojení k Internetu; stačí pak jen troška dohody a maličká finanční náplast, aby se o toto připojení mohlo sdílet více lidí, prostřednictvím pojítka, natažení kabelu atd. Současný bezdrátový Internet je na tom podobně jako operátoři mobilních telefonů; je nutné vybudovat „ptačí budky“ obsluhující určité, nepříliš velké území, čehož se nejdříve dočkáme ve velkých městech, v Hrubém Jeseníku asi nikdy. Pro řídce obydlená území se nabízí jiná možnost bezdrátového Internetu: přímo ze satelitu. Počty satelitních prstenců rostou – je zde Iridium, a Teledesic plánuje prstýnek sestávající z 288 (!!) satelitů na nízké orbitní dráze, určených přímo pro Internet.

I na bezdrátový Internet se vztahuje obvyklý zmatek a bezhlavé bujení, které známe z čehokoli jiného internetového: současně se investuje do základního vývoje, současně již do rozbíhajících se obchodních firem, současně se už buduje infrastruktura a připojení se nabízí, i když v blízké budoucnosti může být všechno jinak. Je to dobré, protože to nesmírně urychluje vývoj: připadá mě to, jako kdyby se sto lidí bezhlavě rozběhlo přes bažinu s tím, že bude stačit, když proběhne jediný z nich, který náhodou běžel po skryté cestičce. V normálním průmyslu jde jeden s dlouhou tyčí a ostatní opatrně čekají v závěsu za ním…

Analytické firmy, které se obvykle často citují a stejně často se mýlí, příliš velký boom v bezdrátových sítích neočekávají: zatím je asi jeden milión uživatelů, v roce 2000 jich má být osm miliónů a v roce 2005 47 miliónů (podle firmy Strategis Group). Tato růstová čísla vypadají hezky, ale pořád to bude menšinové procento uživatelů Internetu, možná méně než 10 %; kde tedy bude ta většina?

Váš názor Další článek: Hitachi CM753ET: Devatenáct bodů k dobru

Témata článku: Video, Internet, Rekordní částka, Riziková oblast, Iridium, Významný pokrok, Velké území, Začínající firma, UPS brno, Obydlená oblast, Satelitní internet, Velká naděje, Bezdrátový internet, Jeseník, Jediná síť


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně