Bezdrátový (a zdravý?) stůl

Nikdy bych neřekl, že budu uvažovat o bezdrátové klávesnici. O myši, to snad ještě ano (ta je přece jen docela mobilní), ale o klávesnici? Její "drát" mi v zásadě nikdy nevadil... to však bylo do doby, než jsem si v obýváku začal pouštět filmy... A jelikož už více než rok používám bezdrátovou myš od firmy A4Tech, přivítal jsem možnost vyzkoušet si právě jejich "bezdrátový stůl" (Wireless "Anti-RSI" Desktop): rádiovou klávesnici s překvapením a myšku s kuličkou.
Bezdrátový (a zdravý?) stůl
Kapitoly článku

S tím, že klávesnice bude bezdrátová jsem počítal, s tím že bude svým způsobem inovovaná již nikoliv. Do testu jsem totiž obdržel klávesnici v patentovaném provedení Anti-RSI (A4Tech dodává obdobnou sadu i s konvenční klávesnici). O jakou inovaci zde půjde, naznačoval již samotný obal celé sady:

Musím říci, že jsem nepřítelem vylepšování věcí "za každou cenu" - a nějaké ty patenty mě také rozhodně nehodí na kolena. Navíc, pokud musím z nějakého důvodu pracovat na kolegově ergonomické (typ "zlomená a prohnutá") klávesnici, skončí to většinou tak, že si nakonec donesu svou vlastní.

Zatížen tímto balastem předsudků jsem se tedy dal do vybalování s přáním, aby klávesnice nebyla ve finále raději ani příliš ergonomická ani příliš inovovaná. Nebylo to zas tak strašné - až na mírně zkosené bočních hran kláves jedná se o, na první pohled, docela obyčejnou klávesnici:


klikněte zde pro větší detail...

Klávesy vytvářejí řady nejen horizontální, ale i linie tvořící strany pomyslného písmene A. Prodloužením směrů těchto stran by pak měly být ruce operátora(-ky).

Změnou tvaru kláves by se mělo snížit nebezpečí vzniku únavového syndromu zápěstí (RSI, Repetitive Strain Injury), který může vzniknout dlouhodobým psaním na běžné klávesnici při poloze rukou "souběžně" (kvůli tomu vlastně vznikly i původní "ohnuté" ergonomické klávesnice).

A funguje to vůbec? Musím říci že... velmi dobře. Nejenom, že upravené klávesy nevadí (což by mělo být průvodním mottem všech inovací a vylepšení), ale podle mého názoru (i podle názoru několika dalších osob / testerů z redakce) - je nová klávesnice dokonce mírně lepší než "klasika". Nově vzniklé řady při psaní všemi deseti prsty jakoby vedou, zatímco pozice kláves je víceméně obvyklá (tím je učiněno zadost i "datlům"). Pokud bych měl nové provedení hodnotit procenty, tak by tak bych mu přidělil asi 108% :-)

Provedení...

Klávesnice: Její provedení je, zejména ve srovnání s dnešními "hračkovými" klávesnicemi, poměrně (nezvykle) robustní - klávesnice je poměrně těžká, neskřípe, chod kláves je rozhodně nadstandardní. Okamžik dosednutí klávesy je zřetelný, jednotlivé klapky se prakticky neviklají (zkuste na své klávesnici). Klávesnice při psaní příliš neklape - při psaní je cca o polovinu tišší, než je běžný standart. V horní části je umístěno 12 programovatelných tlačítek. K napájení slouží dvě alkalické baterie AA (jsou součástí dodávky). Maličkou "vychytávkou" je otvor na tužku (stylus apod.) v pravé horní části klávesnice.


klikněte zde pro větší detail...

Myš: Třítlačítková myš se scrollovacím kolečkem je tvarem i provedením podobná té mé - rok a půl staré bezdrátové A4-ce. Provedení je klasické kuličkové s rozlišením zvýšeným na 520dpi, design je stříbrno-šedý. Napájení obstarávají dvě alkalické baterie AAA.

Ponechejme tvar tlačítek klávesnice stranou a zaměřme se na to, co činí tuto sadu přitažlivou, na způsob komunikace klávesnice a myši z počítačem.

Poznámka: Oficiální označení celé sady je: RFKB-5C ANTI-RSI.

Témata článku: Software, Ergonomická klávesnice, Dosednutí, Klávesa, Prohnutý tvar, Dnešní hra, Funkční klávesa, Vznik řady, Bezdrátová klávesnice s myší, Dosah, Běžná klávesa, Původní klávesnice, Led televizory, Pomyslná hrana, Kabelové spojení, Stůl, PC, A4Tech, Software 602


Určitě si přečtěte

Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní