Bezdrátové sítě v pásmu 3,7 GHz už pomalu rostou. ČTÚ má jejich mapku

Zdroj: albertoadan / Pixabay
Bezdrátové sítě v pásmu 3,7 GHz už pomalu rostou. ČTÚ má jejich mapku | Zdroj: albertoadan / Pixabay

Operátoři v roce 2017 vydražili kmitočty v pásmu 3,7 GHz. Ty jsou dnes primárně určené pro pevný bezdrátový internet jako náhrada za nespolehlivé Wi-Fi, ale například O2 a Vodafone jej začal využívat i pro mobilní 5G. Po třech letech od nabytí frekvencí, což připadlo na polovinu loňského prosince, pak musí začít pokrývat území.

Do poloviny prosince 2022 teď Nordic Telecom, O2, Poda a Vodafone musí pokrýt alespoň 10 % obcí s počtem obyvatel od pěti do deseti tisíc. Za pokrytou obec ČTÚ považuje, pokud v ní vyroste alespoň jeden samostatný vysílač (sdílený vysílač pro dvě obce se nezapočítá jako dvě pokryté obce).

Velikost obce Od 3 do 5 let po nabytí frekvencí Po 5 letech od nabytí frekvencí
  min. pokrytých obcí min. pokrytých obcí min. pokrytých okresů
2001 až 5000 obyvatel 45 % obcí 30 okresů
5001 až 10 000 obyvatel 10 % obcí 45 % obcí 30 okresů

Nejaktivnější z operátorů je Nordic Telecom, který už postavil 247 vysílačů. O2 jich má 125, Poda 91 a Vodafone jen 15. První tři již splňují podmínky, Vodafone si dává na čas.

Od poloviny prosince 2012 už navíc operátoři budou muset splnit druhou část závazku. Musí pokrývat 40 % obcí mezi dvěma a pěti tisíci a 45 % obcí mezi pěti a deseti tisíce obyvatel, k tomu pak ještě třicet okresů. Pokrytý okres je takový, kde je pokrytá alespoň jedna obec.

Oživeno: Nordic Telecom nás upozornil, že intenzivně buduje vysílače i v obcích, které nejsou součástí rozvojových podmínek (tj. mají pod dva nebo nad deset tisíc obyvatel). Na přelomu května a června by měl spustit tisící vysílač.

Plnění podmínek aukce k 12. 4. 2021
  Nordic O2 Poda Vodafone
Pokryto obcí 2–5 tis. 32 % 21 % 11 % 0 %
Pokryto obcí 5–10 tis. 80 % 26 % 30 % 10 %
Pokryto okresů 65 62 24 13

Z tabulky vyplývá, že Nordic Telecom bude mít zanedlouho kompletně splněno a že O2 je zhruba v polovině plánu.

ČTÚ již spustilo také mapu pokrytí. Ta se bude hodit, protože operátoři u těchto typů sítí vlastní mapky nevedou a dostupnost 3,7GHz internetu zjistíte jen pravidelnou kontrolou adresy na jejich webu. Na druhou stranu, u ČTÚ zase nezjistíte dostupnost na konkrétní adrese, protože za pokrytou obec považuje tu s jedním vysílačem, byť jeho signál nemusí dosáhnout všude.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

A jak jsou na tom rychlosti? Nordic nabízí v síti až 100/10 Mb/s, Poda až 100/15 Mb/s a O2 pak až 100/10 Mb/s. Sítě zpravidla běží ještě na technologiích 4G, po upgradu na 5G by mohly díky vyšší spektrální efektivitě zrychlit. Nordic má navíc dvakrát širší pásmo než ostatní.

Diskuze (29) Další článek: Cetin v síti VDSL zrychlí upload na dvojnásobek

Témata článku: Internet, Wi-Fi, Vodafone, Obec, Nordic, Okres, Pásmo, Mapka, Nordic Telecom, GHz, Bezdrátová síť, Vysílač25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Blizzard příští týden blíže představí PvP v Overwatch 2. Uvidíme také nové mapy

Blizzard příští týden blíže představí PvP v Overwatch 2. Uvidíme také nové mapy

Nástupce Jeffa Kaplana se poprvé ukázal v Developer Update videu pro Overwatch. Čeká nás delší ukázka z PvP režimu.

Martin Nahodil
Overwatch 2OznámeníBlizzard Entertainment
Co je a co umí Iron Dome. Železná kopule chrání Izrael před raketovými útoky

Co je a co umí Iron Dome. Železná kopule chrání Izrael před raketovými útoky

** Na Blízkém výhodě se opět rozhořel izraelsko-palestinský konflikt. ** Proti raketám z Gazy zasahuje systém Iron Dome (Železná kopule). ** Nákladný ale současně efektivní systém dokáže rychle vyčistit nebe nad obydlenými oblastmi.

Petr Kubala
Izrael