Bezdrátové sítě čeká mnoho let dopředu vysoký růst

Počet prodaných jednotek stoupá za rok o více než polovinu, ale jsou stále levnější. Síť znamená hromadu kabelů nebo provázků, nevymyslíme jiný termín?
Slovo síť má v češtině i ostatních jazycích (the net, das Netz) stejný původ – před počítači spřádali své sítě pavouci, lovci a rybáři. Avšak v datové branži bude stále více sítí, mezi jejichž uzly není nic, žádné špagátky, žádné vedení – nezavedeme místo toho výstižnější a modernější pojem, třeba matrix?

Byznysový segment označovaný jako WLAN (Wireless LAN, tj. bezdrátové sítě) má v těchto a příštích letech zaznamenávat jeden z největších růstů ze všech počítačových trhů. Letos se má podle Dataquestu prodat celkem 15,5 miliónů jednotek pro WLAN; příští rok už 26,5 miliónu – tedy zhruba na pět prodaných počítačů jedna jednotka pro bezdrátové připojení. Důležité a rozšíření nové technologii velmi pomáhající je, že je levná – tržby totiž letos činí jen 2,1 miliardy dolarů a příští rok 2,8 miliardy, tj. průměrná cena jedné jednotky je okolo stovky dolarů, a to je na mladou technologii stále ještě velice příjemná cena.

Analytici tvrdí, že současný růst prodejů je vyvolán hlavně požadavky především uživateli s mobilními počítači (notebooky a kapesními PC) zejména z firemní branže, kteří chtěli komfortní připojení. Zde má dojít během rychlé doby takřka ke stoprocentnímu nasycení: z devíti procent v roce 2002 na 50 % příští rok a stěží uvěřitelných 90 % v roce 2007 – v té době tedy bude přenosný počítač, ze kterého čouhá datový kablík, skoro vzácnou výjimkou. Samozřejmě souběžně s tímto trendem bude stoupat i vybavení přenosných strojů adaptérem pro bezdrátový přístup jako součást základní výbavy – z deseti procent letos na 68 % za pět let, tvrdí Dataquest.

Každý uživatel, který zažil potěšení z práce s bezdrátovým připojením, se na podobný scénář určitě už nemůže dočkat. Evropský trh ale jeho touhy poněkud zchladí – Dataquest tvrdí, že k nejrychlejšímu a vůbec i jinak nejpříznivějšímu vývoji (např. nízké ceny za konektivitu, spousta veřejně dostupných míst s bezdrátovou konektivitou, tzv. HotSpots), dojde v USA, pak v Japonsku a asijsko-pacifické oblasti a bohužel Evropa bude zaostávat. Problém Evropy jsou příliš velké regulace na trhu; ty jsou sice postupně odstraňovány, ale dobře víme, co podmínkách domácího telekomunikačního trhu znamenají slova jako „postupné odstraňování“ – je to proces na dlouhá léta, bržděný nesvobodným trhem a politickými hrátkami, jejichž perioda se měří délkou volebního období.

Diskuze (13) Další článek: Zábavní centrum běžící na Linuxu

Témata článku: Notebooky, Dlouhá léta, Matrix, Lovec, Příští rok, Dlouhá doba, Růst, Nejrychlejší proces, Let, Připojený uzel, Levný stroj, Příjemná cena, WLAN


Určitě si přečtěte

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku