Bezdrátové sítě čeká mnoho let dopředu vysoký růst

Počet prodaných jednotek stoupá za rok o více než polovinu, ale jsou stále levnější. Síť znamená hromadu kabelů nebo provázků, nevymyslíme jiný termín?
Slovo síť má v češtině i ostatních jazycích (the net, das Netz) stejný původ – před počítači spřádali své sítě pavouci, lovci a rybáři. Avšak v datové branži bude stále více sítí, mezi jejichž uzly není nic, žádné špagátky, žádné vedení – nezavedeme místo toho výstižnější a modernější pojem, třeba matrix?

Byznysový segment označovaný jako WLAN (Wireless LAN, tj. bezdrátové sítě) má v těchto a příštích letech zaznamenávat jeden z největších růstů ze všech počítačových trhů. Letos se má podle Dataquestu prodat celkem 15,5 miliónů jednotek pro WLAN; příští rok už 26,5 miliónu – tedy zhruba na pět prodaných počítačů jedna jednotka pro bezdrátové připojení. Důležité a rozšíření nové technologii velmi pomáhající je, že je levná – tržby totiž letos činí jen 2,1 miliardy dolarů a příští rok 2,8 miliardy, tj. průměrná cena jedné jednotky je okolo stovky dolarů, a to je na mladou technologii stále ještě velice příjemná cena.

Analytici tvrdí, že současný růst prodejů je vyvolán hlavně požadavky především uživateli s mobilními počítači (notebooky a kapesními PC) zejména z firemní branže, kteří chtěli komfortní připojení. Zde má dojít během rychlé doby takřka ke stoprocentnímu nasycení: z devíti procent v roce 2002 na 50 % příští rok a stěží uvěřitelných 90 % v roce 2007 – v té době tedy bude přenosný počítač, ze kterého čouhá datový kablík, skoro vzácnou výjimkou. Samozřejmě souběžně s tímto trendem bude stoupat i vybavení přenosných strojů adaptérem pro bezdrátový přístup jako součást základní výbavy – z deseti procent letos na 68 % za pět let, tvrdí Dataquest.

Každý uživatel, který zažil potěšení z práce s bezdrátovým připojením, se na podobný scénář určitě už nemůže dočkat. Evropský trh ale jeho touhy poněkud zchladí – Dataquest tvrdí, že k nejrychlejšímu a vůbec i jinak nejpříznivějšímu vývoji (např. nízké ceny za konektivitu, spousta veřejně dostupných míst s bezdrátovou konektivitou, tzv. HotSpots), dojde v USA, pak v Japonsku a asijsko-pacifické oblasti a bohužel Evropa bude zaostávat. Problém Evropy jsou příliš velké regulace na trhu; ty jsou sice postupně odstraňovány, ale dobře víme, co podmínkách domácího telekomunikačního trhu znamenají slova jako „postupné odstraňování“ – je to proces na dlouhá léta, bržděný nesvobodným trhem a politickými hrátkami, jejichž perioda se měří délkou volebního období.

Diskuze (13) Další článek: Zábavní centrum běžící na Linuxu

Témata článku: Notebooky, Příjemná cena, Let, Připojený uzel, WLAN, Levný stroj, Lovec, Dlouhá doba, Dlouhá léta, Matrix, Růst, Nejrychlejší proces, Příští rok

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost