Bezdrátová optická myš na vlastní podložku

Na CeBITu Logitech rozdával novinářům nové bezdrátové optické myši Logitech Cordless MousMan Optical, podívali jsme se tedy podrobněji, co tato zajímavá myš nabízí.
Tisková konference Logitechu pořádaná na CeBITu měla jediný cíl – seznámit veřejnost vládnoucí perem a klávesnicí s novou bezdrátovou optickou myší Cordless MouseMan Optical. Dosud jsme měli myši buď bezdrátové, nebo optické, ale nikdy ne obojí v jednom kousku železa. Logitech si pohrál a výsledek mi stojí doma na stole.

Myš byla zabalená ve velmi hezké krabici. Ta však vzala za své kvůli předcestovní optimalizaci zavazadel a skončila ihned v prvním kontejneru. Bohužel se myš z krabice vytahuje poněkud těžko, takže jsem musel krabici po chvíli experimentování úplně roztrhat.

V balení kromě myši samotné dostanete cédéčko s ovladačem, vícejazyčný manuál a dálkový vysílač, který můžete zapojit jak do USB, tak do PS/2; automaticky dostanete redukci z USB do PS/2. Protože mám USB kvůli nedostatku IRQ na počítači úplně vypnuté (stejně jako všechny ostatní zbytečné porty), zasunul jsem myš do PS/2. Ještě než myš začnete používat, musíte do ní dát dvě tradiční tužkovky, nejlépe alkalické, nikoliv dobíječky. S nimi by myš měla vydržet zhruba tři měsíce.

Myš funguje i bez ovladačů, protože ji ale tak nemůžete zkalibrovat, hýbe se nebezpečně rychle. To mi vadilo třeba u instalace Windows, která probíhá v rozlišení 640 x 480 bodů, a trefit s rychlým kurzorem na tlačítko byl téměř nadlidský úkol. Doporučuji ihned po instalaci nacpat do počítače ovladače z cédéčka, po nich se myš hodně zklidní a dá se s ní pracovat; Ikona ovladače je všydypřítomná v systémové složce na Hlavním panelu.

V ovladači se rychlost nastavuje na záložce Motion. Úkol je to opravdu obtížný, protože jsou tu dvě položky: rychlost pohybu a zrychlení. Standardně je nastavena rychlost pohybu zhruba ve středu a zrychlení Low. To se mi ale nezdá – kurzor mi neustále ujíždí jaksi dopředu a nemohu se zaboha na nic trefit – připadám si jako školák poprvé před tabulí. Nakonec se mi podařilo myš správně vyladit – konečně jezdí jak má; nastaven je téměř nejrychlejší pohyb a žádné zrychlení. Toto nastavení se téměř shoduje s tím, jak jsme měl předtím nastavenou Microsoft Intellimouse.

Docela zajímavé je sledovat myš, když ji používám. Když stojí, svítí červené světlo jen slabě. Když se hýbe, svítí víc. Když ji chvíli necháte, začne rychle blikat, když odejdete na oběd, bliká pomalu. Když ji oddálíte od podložky, blikne silně a pak zeslábne. Tímto způsobem myš co nejvíce šetří energii, aby dlouho vydržela. I tak je životnost baterií menší u obyčejných bezdrátovek. Pro šetření energií je také vhodné, když je na světlém povrchu. Mimochodem, na záložce Cordless najdete stav baterií v myši – jenom nevím, do jaké míry je přesný; dal jsem do myši baterie téměř vybité desetihodinovým provozem v ruční GPS (ta ukazovala, že baterie tak tak žije), a přesto ukazoval plný stav. Za těch pár dní, co myš používám, se ještě nevybila.

Výhody inframyši jsou všeobecně známé – důležitou vlastností je nenáročnost na povrch, po kterém jezdí. Můžete jezdit po koleně, po triku, dlani nebo hlavě. Nevadí jí hustý koberec ani vana (ta ovšem jen bez vody). Umí také jezdit po stole ze spodní strany, tedy, když je „vzhůru nohama“, nebo po svislé stěně. Kombinace bezdrátové myši s infra je však ještě lepší – nejste omezováni žádným kusem drátu. Podle manuálu je vhodné vysílač neumísťovat příliš blízko k monitoru nebo počítači, ovšem já s tím žádné problémy neměl. Počítač jsem ovládal i zhruba ze čtyř metrů zavřený v druhé místnosti. Co je ale horší – myš nemá ráda mobil. Když jsem volal, myš protestovala a její kurzor se zasekával. Vždy však jen při začátku hovoru, pak se už hýbala normálně.

Trošku mi ale vadí, že je myš větší než běžné „drátovky“. Ale i když si na ní zalamuji zápěstí, neměnil bych – bezdrátový komfort, který navíc nemusíte čistit, za to stojí; ovšem jen když myš dostanete za slušný peníz. Výhodu je také čtvrté boční tlačítko, na které si můžete nastavit některou z předvolených funkcí. Já na něm mám návrat o stránku zpět v prohlížeči, ale zatím jsem se to nenaučil příliš využívat.

Diskuze (17) Další článek: Tiskneme digitální fotografie - termosublimační tisk

Témata článku: Microsoft, Windows, Myši, Červené světlo, Vhodná rychlost, Boční tlačítko, Červené tlačítko, VLA, Podložka, Krabice, Plný stav, Tradiční trik, Tabule


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 99

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 95

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky