Bez drátů na Internet

V ČR je nyní několik veřejných bezdrátových datových sítí, které uživatelům poskytují přenosovou rychlost v řádu megabitů za sekundu.
V ČR je nyní několik veřejných bezdrátových datových sítí, které uživatelům poskytují přenosovou rychlost v řádu megabitů za sekundu. Permanentní linka do Internetu s minimálními provozními náklady je pak už „pouze“ doplňkovou službou. Podobné technologie vbrzku využijete pro propojení svých domácích PC nebo počítačů v atypické kanceláři. Se svým kapesním počítačem se napojíte na metropolitní informační systém a zjistíte, co dávají v kině (možná).

Buňky na přenos
Uvnitř budov je dosah mikrovlnné sítě 50–100 m, venku až několik stovek metrů (přímá viditelnost je lepší); při přesném zamíření může jít o několik kilometrů. Přenosová kapacita se udává v megabitech za sekundu – např. systém Breeze.Net umožňuje přenos až o rychlosti 3 Mb/s, s přechodem směrem dolů na 2 a 1 Mb/s, jinou udávanou hodnotou je 1,6 Mb/s. Breeze.Net zvládá i roaming – předávání přijímače od jednoho přístupového bodu ke druhému rychlostí 90 km/hod.

Systém pak může souvisle pokrývat celé oblasti – využívá buněk (srovnej např. mobilní telefony GSM), přičemž uvnitř každé buňky je jeden přístupový bod, který obsluhuje svoji oblast, ve které se nacházejí připojené stanice. Přístupové body jsou připojeny do sítě ať již místní (při pokrývání budovy), nebo WAN.

Na Internet u nás
Není divu, že řada společností začala nabízet mikrovlnné spoje jako vhodnou alternativu permanentního připojení k Internetu. Poskytovatelé většinou do měsíčního paušálu za použití mikrovlnného přenosu zahrnují i částku za pronájem nutného zařízení. Uživateli je garantována jistá přenosová kapacita, která je uměle omezena na směrovačích do Internetu – popisovanou bezdrátovou síť totiž jinak sdílejí všichni její uživatelé, takže v ideálním případě mohou mít pro sebe až její maximální kapacitu. Jiný způsob zpoplatňování přístupu je platba za objem přenesených dat. Některé nabídky českých poskytovatelů představuje doprovodná tabulka – do cenového či kvalitativního srovnání se těžko lze pouštět. Ačkoliv je nejpoužívanějším systémem Breeze.NET, systémy pracují s drobně odlišnými technologiemi.

Z darů naší Země
Část historie se píše od roku 1985, kdy bylo v USA vyhrazeno radiové pásmo ISM (Industrial Scientific Medical) pro průmyslové, vědecké a zdravotní účely, které může kdokoliv používat bezlicenčně zdarma. Stejné pásmo je vyhrazeno i v Evropě a v Japonsku. V České republice, podobně jako v celé Evropě, se bez povolení Českého telekomunikačního úřadu může použít 79 kanálů v pásmu 2,402 až 2,482 GHz.

Regulována je pouze přenosová technologie (druh modulace), kterou lze v tomto pásmu využít, a výkon vysílačů (viz tabulka). Povolený druh modulace pro bezlicenční pásmo se nazývá rozložené spektrum (Spread Spectrum, SS) a umožňuje, aby v jediném kanálu probíhalo několik simultánních přenosů. Interoperabilita zařízení, komunikujících spolu v tomto pásmu, závisí na dalších standardech.

Z počátku devadesátých let (schválen až 1997) pochází standard IEEE 802.11 pro bezdrátové místní sítě (Wireless LAN, WLAN), který – mimo to, že např. definuje infračervenou komunikaci – popisuje spojení prostřednictvím rozprostřeného spektra s přeskoky mezi kmitočty (Frequency Hops SS, FHSS). Přeskoky mezi kmitočty znamenají, že se několikrát za sekundu mění frekvence, na které je signál vysílán, podle klíče, který znají obě komunikující strany. Tím je lépe využíváno pásmo (na úkor odolnosti proti šumu; navíc v jednom místě může existovat více sítí, každá s jiným klíčováním) a zároveň je to i jistý bezpečnostní prvek takové komunikace (mimo jedinečná identifikační čísla, šifrování apod.).

Modulace FHSS se uplatnila ve většině nyní dostupných řešení pro komunikaci v pásmu 2,4 GHz a je základem vznikajících průmyslových standardů. Využívá ji i nejrozšířenější komerčně dostupný systém Breeze.NET izraelské firmy Breeze.Com.

Svorně kupředu
Několik megabitů éterem je přece jenom málo a hledají se standardy pro vysokorychlostní bezdrátovou LAN. Očekává se také přechod z bezlicenčního pásma do 4,5GHz, 5GHz a 10GHz pásem. Existuje několik pracovních skupin výrobců, které prosazují svoje specifikace (založené na normě pro WLAN):

WLI Forum (Wireless LAN Interoperability Forum) – organizace, která v roce 1996 uvedla standard OpenAir, členové mj. Hewlett–Packard, IBM, Fujistu, Motorola, NEC, Proxim.

Bluetooth – skupina výrobců vedená firmami Ericsson, Intel, Nokia, Toshiba, IBM prosazuje svůj standard pro komunikaci mobilních zařízení, s ne tak velkou přenosovou rychlostí (stovky kb/s) a s důrazem na cenovou dostupnost (zařízení kolem 20 USD).

Home RF Working Group (Home Radio Frequency Working Group) – navrhovaný standard SWAP určený pro domácnosti, postavený na normě pro WLAN a protokolu pro bezdrátové telefony DECT (Digital European Cordless Telephone). Členové mj. Hewlett-Packard, IBM, Intel, NEC, Sony, Sharp, Fujitsu.

Pásmo 2,4 GHz má být využito pro komunikaci osobních přenosných zařízení: telefonů, kapesních počítačů, a přenos dat mezi zařízeními ve vaší domácnosti. Idea je jednoduchá – k vám domů vede „tlustá“ linka (např. modem xDSL, kabelová televize), kterou už dále po vašem bytě nebudete rozvádět dráty, nýbrž všechna zařízení propojíte vzduchem. Např. první funkční zařízení Bluetooth si vyzkoušíme až ke konci roku 1999, ale už teď existují vlaštovky.

Mikrovlny nikoliv v mikrovlnce
Za mikrovlnami doma už nyní nemusíme pouze do kuchyně. Systém HomeFree uvedený společností Diamond Multimedia na americký trh v září 1998 slouží k propojení dvou a více PC až do vzdálenosti 50 m. V síti HomeFree může být najednou až 16 počítačů. Pro přenos se využívá právě bezlicenčního pásma 2,4 GHz, průchodnost dat je až 1 Mb/s. Systém si „poskočí“ 10krát za sekundu mezi 83 kanály frekvenčního pásma. Doba ozvěny sítě (zaslání a návrat dat na jinou síťovou stanici) je od 10 do 50 milisekund, což je jenom o něco málo víc, než má 10Base-T Ethernet – tedy např. pro hraní her je to naprosto dostačující.

Karty jsou dodávány pro sloty ISA, PCI a jako PC-karty II (tzn. připojíte i notebook), anténa je v nich integrována. Karty odčerpávají určité procento výkonu procesoru – což ale mj. umožňuje držet jejich cenu tak nízko. Systém HomeFree je vhodný domů, do kanceláře.

Dodávaný software pro Windows 95 a 98 (verze pro Windows NT zatím neexistuje, dle sdělení výrobce se připravuje) umožňuje společné sdílení zdrojů připojených k počítačům (tiskárny, jednotky ZIP) a dokonce i společné surfování Internetem. Funguje totiž i jako proxy-cache a uživatelům domácí sítě tak stačí jediný modem a jediné připojení zakoupené od poskytovatele Internetu. V době, kdy je většina domácností připojená analogovým modemem o maximální propustnosti 56 kb/s, to nemusí vypadat skvěle, ale vše bude vypadat jinak po masivním nástupu megabitové technologie xDSL, který se očekává.

Pokud se rozhodnete doma se zasíťovat, můžete využít jednoho z dodávaných balíčků obsahujících buď dvě karty pro sběrnici ISA nebo jednu kartu ISA a jednu typu PC-karta II v ceně kolem 6–7 tis. Kč. Samostatná karta potom stojí přibližně polovinu této částky. Protože se v tuto chvíli ještě systém HomeFree u nás neprodává, mluvíme pouze o přibližných cenách. Jakmile se HomeFree ocitne i na našem trhu, přineseme jeho recenzi. Již teď se ale zdá, že firma Diamond Multimedia udělala se svým receptem „kterak se okamžitě zadrátovat bez drátů“ docela díru do světa. Nebo alespoň do Ameriky, kde je podle některých průzkumů víc než 37 % domácností vybaveno nejméně dvěma počítači, a v roce 2000 taková domácnost má být každá druhá. Nevyhazujte staré železo do šrotu, ale propojte ho do sítě!

Zdroj: Computer

Diskuze (1) Další článek: Opera - browser budoucnosti?

Témata článku: Internet, Hudba, filmy, seriály, Radius, Kmitočet, Frekvenční pás, Připojení tiskárny k pc, Internet Radio, WLAN, Technologie xDSL, Vhodná technologie, Drát, Nejpoužívanější síť, Swap, Radiová komunikace, Cenové spektrum, Staré železo, IEEE Spectrum, Vhodná rychlost, Sony Ericsson, Maximální vzdálenost, Working, Bezdrátové telefony, Bezdrátový internet, Udávaná doba, Éter


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 94

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky