Bez čtečky jako bez ruky aneb co nového ve světě RSS

Vyznat se v desítkách čteček, které jsou si podobné jako vejce vejci je, obzvláště pro začínajícího uživatele, nadlidský úkol. Překročme práh šedé průměrnosti a představme si několik kvalitních kousků. Ušetřeme hodiny stahování, nastavování a zkoušení: Výjimečné RSS čtečky na jednom místě. Stačí si vybrat.
Bez čtečky jako bez ruky aneb co nového ve světě RSS

Jako jeden z významů akronymu RSS se uvádí spojení "Really Simple Syndication" - opravdu jednoduché sdružování. Celá věc spočívá v potlačení nezbytnosti procházet jednotlivé oblíbené informační weby proto, abychom si přečetli jejich aktuální zpravodajství. RSS čtečka sdruží potřebné informace na jediné místo v našem počítači - obvykle v podobě titulků nebo výtažků ze článků, na které stačí pro zobrazení celé zprávy již klasicky v internetovém prohlížeči pouze kliknout.

Čteček existuje nepřeberné množství. Naprostá většina z nich nijak nevybočuje z průměru. Obvykle obsahují vesměs podobné funkce a pokouší se napodobovat rozhraní MS Outlooku. Pro tento článek jsme se rozhodli učinit subjektivní výběr těch programů, které nad ostatními něčím vyčnívají. Podmínkou je, aby toto vyčnívání nebylo třeba vážit penězi. Automaticky tak vyřazujeme čtečky, které jsou placené nebo které nabízí pokročilé funkce až v placených variantách.

GreatNews

GreatNews je málo známý, ale velmi schopný program. Je produktem jediného muže, tudíž vývoj není příliš rychlý. Přesto jde o kvalitní čtečku, jejíž hlavní výhodou je rychlost, s níž pracuje. S tou se mnoho konkurenčních řešení nemůže měřit. Podporuje změnu zobrazení zpráv prostřednictvím CSS stylů. Jako jedna z mála rovněž umí zprávy viditelně rozdělovat (filtrovat) podle data. Ve většině konkurenčních produktů jsou totiž zprávy vypisovány v prostém seznamu bez nápadně viditelného členěnní do dnů. Velmi využitelné je rovněž inteligentní automatické označování důležitých zpráv.

Klepněte pro větší obrázek

GreatNews existuje pouze ve verzi pro MS Windows. Při běhu se stovkou sledovaných RSS kanálů nespotřebovává více, než 20 MB RAM. Při minimalizaci se jeho nároky sníží zhruba desetkrát. Program podporuje import OPML. To vše v české lokalizaci. Aktuálně je dostupná verze 1.0.0.370. Pokud hledáte čtečku, z níž má člověk při práci pocit, že pracuje „s nadhledem“, zvolte GreatNews.

www + stažení

RSSOwl

Sova mezi RSS čtečkami. Je moudrá a je tichým a efektivním lovcem. Autoři ji označují za „čtečku pro každého“. Jde o open source multiplatformí produkt využívající Javu. Z posledně jmenovaného plyne určitá nepružnost při práci a vyšší paměťové nároky přesahující na Windows 30 MB. Poslední verzí je 1.2.2 RC1.

Klepněte pro větší obrázek

RSSOwl nabízí propracované hledání ve zprávách, stejně jako automatické hledání RSS zdrojů. Umí se usadit v oznamovací oblasti u hodin a hlásit nově přijaté zprávy balónovým okýnkem - jak ve verzi pro Windows, tak pro Linux. Největším lákadlem tohoto programu však je možnost exportovat nejen jednotlivé zprávy, ale i celé kategorie zdrojů do souborů formátů PDF, RTF nebo HTML. Samozřejmostí je import OPML souborů, možnost vybírat oblíbené zdroje (bookmarks) a schopnost přímo otevírat www stránky.

www + stažení

FeedReader

FeedReader je dalším zástupcem open source řešení, k jejichž vytvoření byla použita Java. To opět znamená pomalejší reakce a vyšší paměťovou náročnost. Přesto je start FeedReaderu podstatně rychlejší, než v případě RSSOwl. Na tomto programu oceníte především jeho jednoduchost. To však neznamená, že je ochuzen o důležité vlastnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Uživateli se nabízí propracované filtrování a hledání ve zprávách, možnost třídit zprávy podle dní a nechat program zobrazovat oznámení o nových událostech. Mezi standardní vlastnosti patří práce s OPML soubory. Vyzdvihnout je naopak potřeba možnost příjmu podcastů. Nechybí podpora SSL ani lokalizace. To vše je ozdobeno pohledným uživatelským rozhraním. Nejnovější verze má označení 3.0.5.

www + stažení

Awasu

Tuto čtečku lze označit za jednoznačně nejpropracovanější a zároveň nejsložitější ze všech, které představujeme v tomto článku. V žádné jiné nepotřebujete pro přidání RSS zdroje při importu z OPML souboru projít průvodcem o pěti krocích. To na druhou stranu přináší obrovskou konfigurovatelnost. Uživatel má například možnost definovat pro jeden každý zdroj jiné oznámení o načtených zprávách. Grafické rozhraní programu je pohledné a především kompletně uživatelsky editovatelné. V nabídce je i podpora SSL a pluginů. Obrovským handicapem je neschopnost Awasu importovat zdroje z OPML hromadně a zároveň problémy s OPML soubory uloženými s kódováním UTF-8.

Klepněte pro větší obrázek

Odezvy programu jsou lepší, než kdyby byla použita Java, na druhou stranu nedosahují rychlosti GreatNews. Awasu jako jediná z testovaných čteček konstantně spotřebovává 30 MB operační paměti a její požadavky se výrazně nezmenší ani při minimalizaci. Kdo však hledá vysoce konfigurovatelný a mocný nástroj, jistě nad touto skutečností přimhouří oko. Aktuálně je dostupná verze 2.2.

www + stažení

Naší pozornosti se dožadují i další

Coby tip čtenářům lze doporučit ještě přinejmenším dvě další velmi kvalitní čtečky. Jde o programy RSS Bandit a Feed Demon. První jmenovaný je open source aplikace pro Windows, která k běhu vyžaduje .NET Framework 1.1. Nad své konkurenty nevyčnívá ničím výjimečným, přesto jde o velmi oblíbenou a používanou čtečku.

FeedDemon je jedna z nejlepších čteček vůbec. Kromě grafického rozhraní kopírujícího MS Office 2003 nabízí inteligentní vyhledávání a třídění, podporu podcastů a mnoho dalších pokročilých funkcí. Její hlavní nevýhodou je však skutečnost, že jde o placený software. Bezplatně je k dispozici pouze dvacetidenní zkušební verze.

Je zřejmé, že i v případě RSS čteček platí známé „Co člověk, to názor“. Článek nemá sloužit k pomluvě vašeho oblíbeného programu a vyzdvižení jiného. Má spíše nabízet tipy pro uživatele, kteří by rádi RSS používali, ale neví, po které čtečce sáhnout. Za tipy na další čtečky budeme v diskuzi vděčni.

 

Témata článku: Windows, RSS, Open source, GigaMania, Čtečka, Jediná možnost, Svět, Import, Handicap, Výjimečná vlastnost, Lovec, Demon, Oblíbený program, Bandit, Pokročilá práce, Hlavní lákadlo

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 235

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

Včera | David Polesný | 28

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a  problémech s kodeky

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a problémech s kodeky

** Bezdrátový přenos hudby je budoucnost ** K dosažení nejlepší kvality je ale potřeba, aby telefon i sluchátka podporovala správný kodek ** Záleží také na typu souborů s hudbou

17.  11.  2017 | Jakub Michlovský | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje