Starlink | Satelit | Poskytovatelé internetu

Beta testování satelitního internetu z družic Starlink začne během tří měsíců

Ve středu vynesla raketa Falcon 9 na oběžnou dráhu další várku šedesáti telekomunikačních družic Starlink. Cílem této satelitní konstelace bude poskytování internetového připojení kdekoli na naší planetě. Šéf SpaceX Elon Musk nyní odhalil podrobnosti, týkající se dalšího vývoje kolem tohoto projektu.

Musk na sociální síti Twitter odpovídal na příspěvek uživatele, který se ptal, kolik startů bude ještě potřeba k alespoň minimálnímu pokrytí. Zajímalo ho také, zda bude satelitní internetové připojení dostupné v USA a Kanadě do konce roku, jak se původně předpokládalo.

Za tři měsíce začnou beta testy

„Uzavřené beta testováni začne přibližně za tři měsíce, veřejná beta zhruba za šest měsíců“ prozradil Elon Musk další plány. Předpokládá se, že soukromá beta verze bude téměř jistě vyhrazena pro zaměstnance SpaceX, Tesly a jejich rodin.

Starlink by měl přinést rychlý a cenově dostupný internet na jakékoli místo na světě, což bude obzvláště zajímavé pro obyvatele žijící v odlehlých oblastech nebo v místech s nedostatečnými možnostmi připojení.

Slibované parametry služby vypadají skutečně lákavě – budoucí uživatelé mají očekávat rychlost stahování až 1 Gb/s a latenci v rozmezí 25 až 35 milisekund. Satelitní internet by tak mohl směle konkurovat poskytovatelům širokopásmového připojení.

Internet pro celý svět

Nutno podotknout, že internet přenášený přes satelity není žádnou novinkou. Síť satelitů SpaceX však chce dosahovat výrazně vyšší rychlosti – proto budou obíhat na nízkých oběžných drahách ve vzdálenosti 440 až 1200 kilometrů. Celkem se počítá s bezmála dvanácti tisíci družicemi.

Aktuálně se na oběžné dráze kolem naší planety pohybuje 420 satelitů Starlink a postupně budou přibývat další. Podle oficiálních stránek bude služba k dispozici koncem roku v USA a Kanadě. V následujícím roce je pak v plánu její rozšíření na celý svět.

Společnost SpaceX zatím nezveřejnila, za jaké ceny hodlá satelitní internet komerčně nabízet. K jeho příjmu budou potřeba speciální terminály, jež svou velikostí odpovídají krabici od pizzy. Firma již získala od americké Federální komise pro komunikaci (FCC) povolení pro nasazení až milionu uživatelských terminálů.

Diskuze (26) Další článek: Velký test 27" rychlých monitorů: Vyšší frekvence už je dostupná všem

Témata článku: SpaceX, Internet, Starlink, Družice, Elon Musk, Satelit, USA, Twitter, Poskytovatelé internetu, Kanada, Oběžná dráha, FCC, Připojení, Tesla, Beta testování, Beta, Testování, Terminalu


Určitě si přečtěte

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 95

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 20

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu