Sociální sítě | Instagram | BeReal

BeReal je antiInstagram. Nová sociální síť nutí uživatele sdílet neupravené fotky a rapidně roste

TikTok už se delší dobu těší mezi mladší generací daleko větší popularitě než Facebook, ale ani on není neporazitelný, jak dokazují poslední týdny. V žebříčcích nejstahovanějších aplikací ho i v Česku překonala nenápadná sociální síť BeReal, která je založena na sdílení autentických fotografií bez filtru. O co jde?

 

Pokud jste o BeReal ještě neslyšeli, nelamte hlavu. Jestli máte studující děti, ty ji zaregistrovaly s mnohem větší pravděpodobností. V tuto chvíli uživatelskou bázi nové sociální sítě tvoří především náctiletí, ale roste tak rychle, že se začíná dostávat i mezi širší veřejnost. 

Dokazují to data. BeReal existuje od roku 2019 a od té doby byla podle údajů společnosti Apptopia nainstalována na zhruba 7,5 milionu zařízení. V porovnání s ostatními sítěmi to není až tolik, jenže velká část těchto instalací proběhla během letoška – síť od začátku roku vyrostla o 315 procent. 

Aktuálně je dokonce v Česku na iOS stahovanější než zmíněný Tik Tok, Netflix, Instagram nebo YouTube. V Americe je rozmach ještě větší, což se můžete přesvědčit třeba v tweetu Elona Muska.

Naprostý opak naleštěného Instagramu

Jak to bývá u podobných boomů, BeReal zaujala tím, že je úplně jiná než ostatní dostupné sociální sítě na trhu. Spoléhá na to, že uživatelé jsou znechuceni umělým a velmi řízeným světem na Instagramu, kde spousta influencerů tráví hodiny upravováním fotek, než nějakou zveřejní. Není to ani tak problém Instagramu, jako moderní doby – lidé začínají otevřeně mluvit o tom, že falešný svět plný filtrů jim psychicky nedělá dobře.

BeReal proto vyžaduje co největší autentičnost. V základu je to síť na sdílení fotografií, nic moc jiného tam v tuto chvíli dělat nemůžete, ale fotografie, které zveřejňujete, mají přísný zákaz jakýchkoliv úprav.

Nesdílíte? Neuvidíte nic od ostatních

Speciální je i způsob, kterým fotografie sdílíte. Síť vám jednou denně přikáže, kdy můžete fotografie pořídit a zveřejnit. Musíte navíc pořídit dva snímky v dvouminutovém okně, jeden z přední kamery telefonu, jeden ze zadní. Takže každý uživatel tím poskytne vhled do svého reálného života, odkud plyne i název sítě BeReal (v překladu Buďte opravdoví). 

Pokud se vám pořízené fotografie nelíbí, můžete je přefotit. Ale sociální síť pak ostatním uživatelům u snímků ukáže údaj, kolikrát jste fotografie přefocovali, tedy mírně podváděli. Když nařízený čas minete, nic se nestane. Ale opět bude u příspěvků připojený údaj, že máte zpoždění. 

V případě, že jeden den sdílení úplně vynecháte, také se nic neděje. Jen si v tu dobu nebudete moci prohlédnout fotky ostatních přátel. Uživatele si můžete přidávat podobně jako na Instagramu, vyhledávání funguje podle uživatelských jmen. Ale pozor, všichni, koho máte v okruhu přátel, o vašich fotografiích budou dostávat push notifikace, pokud si funkci nevypnete. Příspěvky se dají nastavit jako veřejné, kdy je budou moci vyhledat i neznámí lidé, nebo jen pro vybrané osoby.

A to je vše. Texty či videa budete na BeReal hledat těžko, vše se točí kolem neupravených selfie z konkrétního momentu. Další funkce zřejmě přijdou časem, jak se síť rozšíří, tvůrci to nevylučují. Našlápnuto má celý projekt slibně, ovšem také ho může potkat stejný osud jako Clubhouse, kdy si ho miliony lidí stáhly a za pár týdnů opět přestaly používat.

Diskuze (12) Další článek: V meteoritech ze Severní Ameriky a Austrálie byly nalezeny další stavební kameny DNA a RNA

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, YouTube, iOS, Elon Musk, Netflix, Instagram, TikTok, Síť, BeReal, Fotka, Clubhouse, Amerika, Sdílení, Fotografie, Tik Tok, Česká republika, UživateléSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Recenze hry Vampire: The Masquerade – Swansong. Těžce uchopitelný zážitek

Recenze hry Vampire: The Masquerade – Swansong. Těžce uchopitelný zážitek

Upíří detektivka ze světa World of Darkness je konečně tady. Již předem však upozorňujeme, že rozhodně není pro každého.

Ladislav Novák
Vampire: The Masquerade - SwansongRecenzeAdventury
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Google vychvaluje alternativní platby na Androidu. Sám proti nim přesto až dosud aktivně bojoval

Google vychvaluje alternativní platby na Androidu. Sám proti nim přesto až dosud aktivně bojoval

** Google dostal nařízeno, aby umožnil platby třetích stran ** Firma to však navenek podává úplně obráceně ** Americký gigant startuje alternativní placení ve spolupráci se Spotify

Martin Chroust
předplatnéGoogle PlaySpotify
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky